Amerika Tadqiqotlari Markazi
Amerika tadqiqotlari markazi (keyingi o‘rinlarda Markaz deb yuritiladi) Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar institutining (keyingi o‘rinlarda Institut deb yuritiladi) tarkibiy bo‘linmasi bo‘lib, ilmiy-tadqiqot va axborot-tahliliy faoliyatni tashkil qiladi va olib boradi, shuningdek, o‘quv va ilmiy-amaliy faoliyatni ta’minlaydi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (keyingi o‘rinlarda Universitet deb yuritiladi) talabalari va o‘qituvchilariga AQSH hamda Shimoliy va Janubiy Amerika davlatlarining ichki va tashqi siyosati bo‘yicha uslubiy yordam ko‘rsatish.
Markazning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
O‘zbekiston Respublikasi va AQSh o‘rtasidagi Strategik sheriklik muloqoti doirasida siyosat, xavfsizlik, iqtisodiyot va insoniy o‘lchovlar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda ishtirok etish; AQSH ichki va tashqi siyosatining Oʻzbekiston Respublikasining milliy manfaatlariga daxldor asosiy yoʻnalishlari va voqealarini doimiy monitoring qilish; AQSHni oʻrganishga ixtisoslashgan yetakchi milliy va xalqaro markazlar faoliyatini oʻrganish.
Tarixiy, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotning asosiy jihatlari, ichki va tashqi siyosati, ilmiy-texnikaviy taraqqiyoti, AQSH tashqi savdo faoliyati bilan bog‘liq keng ko‘lamli masalalarni sifat jihatidan tahlil qilish, asosli xulosa va mulohazalar asosida tizimli o‘rganish, davlat faoliyatini mutanosib baholash. va istiqbollar.
AQSHda qonun ijodkorligi jarayonini oʻrganish, xususan, ichki va tashqi siyosat, partiyalararo munosabatlarning keng koʻlamli masalalari boʻyicha qarorlar qabul qilishda turli hokimiyat boʻgʻinlarining oʻrni, imtiyozlari va oʻzaro hamkorligi mexanizmlari, shuningdek. saylov tizimi va saylov kampaniyalari sifatida.
AQSHda turli sohalarda, shu jumladan ilmiy-texnikaviy sohada roʻy berayotgan oʻzgarishlarni hisobga olgan holda amalda qoʻllanilayotgan boshqaruv jarayonining usullari va yondashuvlarini umumlashtirish va tahlil qilish.
Milliy xavfsizlikning turli jihatlarini, jumladan, harbiy, ijtimoiy, iqtisodiy sohalarni o'rganish; hududiy rivojlanish masalalari; AQSHning xalqaro siyosatdagi oʻrni va roli; Amerikadagi qiymat tizimlari va siyosiy mezonlar; AQSHdagi lobbi tuzilmalari, tadqiqot markazlari, xayriya jamgʻarmalari va homiylik tashkilotlari faoliyatini baholash va ular bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar tayyorlash.
Qo'shma Shtatlarning ichki va tashqi siyosatining dinamikasi va o'zgarishiga ta'sir qiluvchi omillarni tizimlashtirish, mamlakatning ichki siyosiy hayotidagi ziddiyatli potentsialni baholash, uning federal va mahalliy darajada qarorlar qabul qilishga ta'siri.
Amerikaning yetakchi siyosatchilari va jamoat arboblarining siyosiy portretlarini tayyorlash.
Amerikashunoslikning dolzarb masalalari bo'yicha ilmiy va ekspert forumlarini o'tkazish.
Amerika jamiyati hayotining turli jabhalari to'g'risida, ularning umumiyligi va o'zaro bog'liqligi, AQSh siyosatini shakllantirish omillari va mexanizmlari to'g'risida tizimli tushunchaga ega bo'lishga va bilimlarni kengaytirishga qaratilgan fanlararo yondashuv metodologiyasini o'quv va ilmiy jarayonga ishlab chiqish va joriy etish. mamlakatda va dunyoda.
Universitetning milliy va xalqaro miqyosda raqobatbardoshligi va reytingini oshirish maqsadida ta’lim, ilmiy va xalqaro faoliyatning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha takliflar tayyorlash va amalga oshirish asosida Universitetni rivojlantirish strategiyasini shakllantirishda ishtirok etish.
Markazning asosiy vazifalari:
Ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish, tadqiqot va tahliliy jarayonlarga nazariy, uslubiy va amaliy yondashuvlarni ishlab chiqish.
Seminarlar, davra suhbatlari, ochiq ma’ruzalar tashkil etish va o‘tkazish, respublika va xalqaro konferensiyalarda ishtirok etish orqali Markaz faoliyatining ilmiy natijalarini muhokama qilish va ommalashtirish.
O‘quv-metodik materiallar, ilmiy maqolalar nashr etish va ular asosida ilmiy ishlar to‘plamlarini yaratish.
Amerikashunoslik bo'yicha bitiruv ishlari va ilmiy darajalarni olish uchun mavzular ro'yxatini ishlab chiqish.
Markazning ilmiy-tadqiqot faoliyatiga JIDU professor-o‘qituvchilari, aspirantlari, magistrantlari, talabalarini jalb qilish.
Xorijiy davlatlarning ixtisoslashtirilgan ilmiy-ta’lim tuzilmalari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, ularning ish tajribasini o‘rganish; qo‘shma fundamental va amaliy tadqiqotlar uchun loyihalar va dasturlarni ishlab chiqish; xalqaro grantlar olish uchun hujjatlarni tayyorlash; ilmiy va ta’lim jarayonlariga xorijdan malakali mutaxassislar va o‘qituvchilarni jalb etish.
Ilmiy tadqiqotlar uchun axborot bazasini ishlab chiqish va yaratish.
Ulug'bek Ishanxodjayev
Ulug'bek Ishanxodjayev Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Ilg'or xalqaro tadqiqotlar institutida Amerika tadqiqotlari markazi rahbari, shu bilan birgalikda AQSh davlatchiligi va siyosiy tizimi asoslari mavzusida ma'ruzalar o'qiydi.
U O'zbekiston Respublikasining Prezident devoni va Fanlar akademiyasi kabi davlat organlarida ishlash tajribasiga ega. Diplomatik faoliyatida u Tashqi ishlar vazirligida Amerika departamenti va Yevropa departamenti rahbari bo'lib ishlagan. Ikki marotaba O'zbekistonning AQShdagi elchixonasida diplomatik missiya rahbari o’rinbosari, shuningdek, O'zbekistonning Belgiya, Niderlandiya va Lyuksemburgdagi elchixonalarida va NATO missiyasida boshliq o'rinbosari bo'lib ishlagan.
Bundan tashqari, BMTTD, UNODC, NATO va Jahon banki kabi xalqaro tashkilotlar loyihalarida hamda O'zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritishdan manfaatdor bo'lgan xalqaro xususiy kompaniyalarda ishlagan.

Центр Американских Исследований
Центр американских исследований является структурным подразделением Института перспективных международных исследований при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) по тематике внутренней и внешней политики США и стран Северной и Южной Америки.
Основными целями деятельности Центра являются:
Постоянный мониторинг ключевых направлений и событий внутренней и внешней политики США, затрагивающих национальные интересы Республики Узбекистан; изучение деятельности ведущих национальных и международных центров, специализирующихся на изучении США.
Системное изучение широко/го круга вопросов, связанных с ключевыми аспектами исторического, социально-экономического развития, внутренней и внешней политики, научно-технического прогресса, внешнеторговой деятельности США на основе качественного анализа, обоснованных выводов и суждений, взвешенной оценки состояния и перспектив развития американского государства и общества.
Изучение законодательного процесса в США, в частности, роли, прерогатив и механизмов взаимодействия различных ветвей власти в принятии решений по широкому кругу вопросов внутренней и внешней политики, межпартийных отношений, а также избирательной системы и избирательных кампаний.
Обобщение и анализ практикуемых в США методов и подходов к управленческому процессу в различных сферах, в том числе с учетом происходящих изменений в научно-технической сфере.
Изучение различных аспектов национальной безопасности, в том числе в военной, социальной, экономической сферах; вопросов регионального развития; места и роли США в международной политике; системы ценностных и политических критериев в Америке; оценки деятельности лоббистских структур, исследовательских центров, филантропических фондов и спонсорских организаций в США и подготовка рекомендаций по налаживанию с ними партнерских отношений.
Систематизация факторов, влияющих на динамику и трансформацию внутренней и внешней политики США, оценка конфликтного потенциала во внутриполитической жизни страны, его влияния на принятие решений, как на федеральном, так и местном уровнях.
Подготовка политических портретов ведущих американских политиков и общественных деятелей.
Проведение научно-экспертных форумов по актуальным проблемам американистики.
Разработка и внедрение в учебный и научный процесс УМЭД методологии междисциплинарного подхода, направленного на получение системного представления и расширения знаний о разных сторонах жизни американского общества в их совокупности и взаимосвязи, о факторах и механизмах формирования политики США внутри страны и в мире.
Основные функции Центра:
Осуществление научно-исследовательской деятельности, разработка теоретических, методологических и практических подходов к исследовательскому и аналитическому процессам.
Обсуждение и распространение научных результатов Центра через организацию и проведение семинаров, круглых столов, открытых лекций, участие в национальных и международных конференциях.
Публикация учебных и методических материалов, научных статей и создание на их основе сборников научных трудов.
Разработка перечня тем для дипломных работ и получения научных степеней по американистике.
Привлечение к научно-исследовательской деятельности Центра профессорско-преподавательского состава, аспирантов, магистрантов, студентов УМЭД.
Установление партнерских отношений с профильными научно-исследовательскими и образовательными структурами зарубежных стран, изучение их опыта работы; разработка проектов и программ совместных фундаментальных и прикладных исследований; подготовка документов для получения международных грантов; привлечение к научным и учебным процессам квалифицированных специалистов и преподавателей из-за рубежа.
Разработка и создание информационной базы для научных исследований.
Улугбек Ишанходжаев
Улугбек Ишанходжаев является главой Центра американских исследований в Институте перспективных международных исследований при Университете мировой экономики и дипломатии, где он также читает лекции по теме основ государственности и политической системы США.
Он имеет опыт работы в государственных структурах Республики Узбекистан, таких как Аппарат Президента и Академия наук. В своей дипломатической карьере он работал главой Департамента Америки и Департамента Европы в Министерстве иностранных дел. Дважды работал заместителем главы миссии в посольстве Узбекистана в США, а также в посольствах Узбекистана в Бельгии, Нидерландах и Люксембурге и в миссии при НАТО.
Кроме того, работал в проектах международных организаций, таких как ПРООН, УНП ООН, НАТО и Всемирный банк, а также в международных частных компаниях, заинтересованных в инвестировании в экономику Узбекистана.