O‘zbekistonda diniy bag‘rikenglik, ayniqsa, mamlakatimiz aholisining ko‘p millatli va ko‘p konfessiyaliligi sharoitida davlat siyosati va ijtimoiy hayotning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Mamlakatimizda davlat diniy tashkilotlardan ajratilgan bo‘lib, barcha diniy birlashmalar qonun oldida tengdir.
So‘nggi yillarda mamlakatda diniy sohani erkinlashtirish davom etmoqda. Jumladan, O‘zbekistonda Islom sivilizatsiyasi markazi va Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etildi. Bu va boshqa chora-tadbirlar mamlakat obro‘sining oshishiga va diniy erkinlik sohasidagi taraqqiyotning e’tirof etilishiga ko‘maklashdi.
Bugungi kunda o‘zbek jamiyati diniy bag‘rikenglikning yuqori darajasi bilan tavsiflanadi. Turli konfessiya vakillari, jumladan, musulmonlar, nasroniylar, yahudiylar va boshqalar tinch-totuv yashab, dinlararo muloqotda faol ishtirok etmoqda. Mamlakatda masjidlar, cherkovlar, sinagogalar va boshqa diniy muassasalar faoliyat yuritib, dindorlarning o‘z e’tiqodiga erkin amal qilishlari ta’minlanmoqda.
Bu O‘zbekistonda taxminan 3,5 ming kishini tashkil etuvchi katoliklarga ham to‘liq taalluqlidir. Katolik jamoasi Toshkent, Samarqand, Buxoro va boshqa shaharlardagi bir nechta ibodatxonalarni o‘z ichiga olgan O‘zbekiston Apostol ma’muriyatiga birlashtirilgan. Bugungi kunda u kam sonli bo‘lishiga qaramay, konfessiyalararo muloqot va ijtimoiy faoliyatda faol ishtirok etmoqda. Ibodatlar ingliz, koreys, rus va polyak tillarida olib borilishi jamoaning xalqaro tarkibini aks ettiradi.
Yaqinda kardinal Robert Frensis Prevoning papalik taxtiga saylanishi mamlakatimiz katoliklari uchun ham muhim voqea bo‘ldi. Fikrimcha, Lev XIV ismini tanlash ramziy ma’noda o‘zining ijtimoiy ta’limoti va mehnatkashlarni qo‘llab-quvvatlashi bilan tanilgan Papa Lev XIII ga ishora qiladi. Bu orqali o‘tmishdoshlari boshlagan ijtimoiy adolat va islohotlar yo‘li davom ettirilishi haqida xabar berilmoqda.
O‘zbekiston o‘z tashqi siyosatida konfessiyalararo muloqot va gumanitar hamkorlikni mustahkamlash tarafdori ekanini ta’kidlash joiz. O‘zbekistonlik mutaxassislar Vatikanning ezgulik va mehr-shafqat g‘oyalarini targ‘ib qilish, shuningdek, butun dunyo bo‘ylab muhtojlarni qo‘llab-quvvatlashga qo‘shayotgan hissasini yuqori baholamoqda. Shunday qilib, to‘la ishonch bilan aytish mumkinki, O‘zbekiston va Vatikan o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro hurmat va muloqotga intilish asosida yanada rivojlanadi.

Значение выбора нового Папы Римского: взгляд из Узбекистана
Религиозная толерантность в Узбекистане является важным элементом государственной политики и общественной жизни, особенно в контексте многонационального и многоконфессионального состава населения нашей страны. Государство в нашей стране отделено от религиозных организаций, и все религиозные объединения равны перед законом.
За последние годы в стране продолжается либерализация религиозной сферы. Так, в Узбекистане, например, созданы Центр исламской цивилизации и Международный научно-исследовательский центр имени Имама Бухари. Эти и другие меры способствовали улучшению имиджа страны и признанию прогресса в области религиозной свободы.
На сегодня узбекское общество в целом характеризуется высокой степенью религиозной терпимости. Представители различных конфессий, включая мусульман, христиан, иудеев и других, мирно сосуществуют и участвуют в межрелигиозном диалоге. В стране функционируют мечети, церкви, синагоги и другие религиозные учреждения, обеспечивая верующим возможность свободно исповедовать свою религию.
Это в полной мере относится и к католикам, которых в Узбекистане около 3,5 тыс. чел. Католическая община представлена несколькими приходами, например, в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и т. д., объединёнными в Апостольскую администратуру Узбекистана. На сегодня она активно участвует в межконфессиональном диалоге и социальной деятельности, несмотря на свою малочисленность. Службы проводятся на нескольких языках, включая английский, корейский, русский и польский, что отражает международный состав общины.
Избрание на днях кардинала Роберта Фрэнсиса Прево на папский престол стало важным событием и для католиков нашей страны. На мой взгляд, выбор имени Лев XIV символически отсылает к Папе Льву XIII, известному своей социальной доктриной и поддержкой трудящихся. Тем самым, дается сигнал о том, что будет продолжен курс на социальную справедливость и реформы, начатые его предшественниками.
Отмечу, что Узбекистан в своей внешней политике выступает за укрепление межконфессионального диалога и гуманитарного сотрудничества. Эксперты Узбекистана высоко оценивают вклад Ватикана в продвижение идей добра и милосердия, а также поддержку нуждающихся по всему миру. Таким образом, можно с полной уверенностью отметить, что отношения между Узбекистаном и Ватиканом будут и далее развиваться на основе взаимного уважения и стремления к диалогу.