Professor Timur Dadabayev hamkasblari bilan birgalikda tayyorlagan va “Central Asian Affairs” (Brill, 2025) jurnalida e’lon qilingan maqola o‘rnatilgan mintaqaviy modellarni buzayotgan yangi migratsiya tendensiyasiga yangicha va tanqidiy nuqtai nazarni ifodalaydi. Mualliflar Ukrainada urush boshlanganidan so‘ng Markaziy Osiyoga rossiyalik muhojirlar oqimining kutilmagan, ammo sezilarli darajada ko‘payishini tahlil qilib, bu hodisa o‘nlab yillar davomida janubdan shimolga – Markaziy Osiyodan Rossiyaga iqtisodiy imkoniyatlar izlab yo‘nalgan an’anaviy postsovet migratsiya oqimining teskarisiga aylanganini ta’kidlaydilar.
Tadqiqotchilar empirik ma’lumotlar va nazariy yondashuvlarga asoslanib, mavjud migratsiya nazariyalari bunday murakkab hodisani tushuntirish uchun yetarli emasligini ko‘rsatadilar. Ularning fikricha, Markaziy Osiyo endi faqat chiqish yoki tranzit hududi bo‘lishdan to‘xtab, mustaqil jozibador yo‘nalishga aylanmoqda. Bu o‘zgarish nafaqat mintaqaning nisbatan iqtisodiy qulayligi, balki uning siyosiy betarafligi bilan ham bog‘liq. Bu omil urushdan ko‘ngli qolgan, siyosiy ta’qiblar va yomonlashayotgan iqtisodiy vaziyat tufayli mamlakatni tark etishga intilayotgan Rossiya fuqarolari uchun tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Maqolada ishlab chiqilgan asosiy tushunchalardan biri “chiqish ovoz sifatida” (exit as voice) g‘oyasidir. Mualliflarning fikriga ko‘ra, ko‘plab rossiyaliklar, ayniqsa, shahardagi tahsilli o‘rta sinf vakillari uchun Markaziy Osiyoga ko‘chish siyosiy ifodaning bir shakliga – Rossiya davlati siyosatidan uzoqlashish va sokin norozilik bildirish usuliga aylanmoqda. Shu nuqtai nazardan, harakatchanlik an’anaviy iqtisodiy yoki nizoli migratsiya modellari doirasiga sig‘maydigan norozilik bildirish vositasiga aylanadi.
Mualliflar Markaziy Osiyo mamlakatlarida migratsiya infratuzilmasining o‘zgarishiga ham e’tibor qaratadilar. Mintaqaning davlat organlari va jamoat institutlari aholining yangi guruhlarini qabul qilishga tobora faolroq moslashmoqda. Bu esa nafaqat mehnat bozorida, balki ta’lim, uy-joy ta’minoti va ijtimoiy siyosat sohalarida ham o‘zgarishlarga olib kelmoqda. Ushbu institutsional o‘zgarishlar o‘zgaruvchan geosiyosiy va demografik voqeliklarga javoban keng qamrovli mintaqaviy qayta qurishni aks ettiradi. Mualliflar ishonchli tarzda ko‘rsatganidek, ushbu yangi jarayonlarni tushunish postsovet makonining kelajagini, mintaqadagi harakatchanlik va integratsiya tartiblarini qayta ko‘rib chiqish uchun juda muhimdir.

Недавняя статья, подготовленная профессором Тимуром Дадабаевым совместно с коллегами и опубликованная в журнале «Central Asian Affairs» (Brill, 2025), представляет собой свежий и критический взгляд на новую миграционную тенденцию, нарушающую устоявшиеся региональные модели. Авторы анализируют неожиданное, но значительное увеличение потока российских мигрантов в Центральную Азию, начавшееся после начала военных действий в Украине, утверждая, что это явление знаменует собой инверсирование традиционного постсоветского миграционного потока, в течение десятилетий направленного с юга на север — из Центральной Азии в Россию в поисках экономических возможностей.
Опираясь на эмпирические данные и теоретические подходы, исследователи подчеркивают, что существующие миграционные теории оказываются недостаточными для объяснения столь комплексного феномена. Центральная Азия, по их мнению, перестаёт быть лишь зоной исхода или транзита и превращается в самостоятельное привлекательное направление. Это изменение обусловлено не только относительной экономической доступностью региона, но и его политическим нейтралитетом — фактором, который становится всё более важным для российских граждан, стремящихся покинуть страну на фоне разочарования в войне, политических репрессий и ухудшающейся экономической ситуации.
Одним из ключевых понятий, разрабатываемых в статье, является идея «выхода как формы голоса» (exit as voice). По мнению авторов, для многих россиян, особенно представителей образованного городского среднего класса, миграция в Центральную Азию становится формой политического самовыражения — способом дистанцироваться от политики российского государства и молчаливо выразить протест. В этом контексте мобильность превращается в инструмент диссидентства, который не укладывается в рамки традиционных экономических или конфликтных моделей миграции.
Авторы также акцентируют внимание на трансформации миграционной инфраструктуры в странах Центральной Азии. Государственные органы и общественные институты региона всё активнее адаптируются к приёму новых групп населения, что влечёт за собой изменения не только на рынке труда, но и в сферах образования, жилищного обеспечения и социальной политики. Эти институциональные преобразования отражают более широкую региональную перестройку в ответ на изменяющиеся геополитические и демографические реалии. Как убедительно показывают авторы, понимание этих новых процессов критически важно для переосмысления будущего постсоветского пространства, режимов мобильности и интеграции в регионе.