Nargiza Umarovaning yangi maqolasida Markaziy Osiyo davlatlarining Afg‘onistonga nisbatan faolroq siyosat yuritish sabablari hamda bu jarayonning mintaqaviy bog‘liqlik arxitekturasiga ta’siri tahlil qilinadi. Muallif 2026 yil boshida Qozog‘iston va O‘zbekiston yetakchilarining Pokistonga amalga oshirgan davlat tashriflari transport yo‘laklari, sanoat hamkorligi va energetik o‘zaro bog‘liqlikka asoslangan yangi pragmatik hamkorlik modelini shakllantirayotganini ta’kidlaydi.
Maqolada transafg‘on temir yo‘l loyihalarining jadallashuvi va yangi “Shimol–Janub” transport yo‘nalishlarining rivojlanishiga alohida e’tibor qaratiladi. Xususan, G‘arbiy Transafg‘on temir yo‘li hamda “O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston” loyihasi Markaziy Osiyo davlatlari uchun Pokiston portlari orqali Hind okeaniga muqobil chiqish yo‘llarini yaratishda muhim omil sifatida baholanadi. Muallifning fikricha, ushbu tashabbuslarga qiziqish nafaqat mintaqaning geografik izolyatsiyasi, balki global logistika tizimidagi geosiyosiy o‘zgarishlar bilan ham bog‘liq.
Nargiza Umarova transport loyihalari va energetik infratuzilma o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni ham tahlil qilib, TAPI gaz quvuri va tashqi aktorlarning roliga to‘xtaladi. Uning ta’kidlashicha, mintaqada tranzit ambitsiyalarining kengayishi Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida kuchliroq muvofiqlashtirishni talab qiladi, aks holda parallel tashabbuslar umumiy siyosiy va iqtisodiy samarani pasaytirishi mumkin.
Xulosa qilib, muallif Afg‘oniston va Pokiston bilan hamkorlik masalalarida yagona yondashuvni shakllantirish hamda mintaqa davlatlari o‘rtasida institutsional muloqotni kuchaytirish zarurligini ta’kidlaydi. Uning fikricha, infratuzilmaviy strategiyalarni uyg‘unlashtirish orqali Markaziy Osiyo Yevrosiyo transport tizimida o‘z rolini mustahkamlashi mumkin.