Gruziya O‘zbekistonning strategik sherigi deb belgilandi. Ikki davlat rahbarlari 2026-yil 3-iyul kuni Tbilisidagi muzokaralar yakunida tegishli deklaratsiyani imzoladilar.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Gruziyaga so‘nggi 23 yildagi ilk davlat tashrifi yangi ulkan tashabbuslar uchun poydevor yaratmoqda.
Shu narsa ayonki, so‘nggi bir yil ichida Gruziya Markaziy Osiyo tomon sezilarli burilish qilmoqda va bu mamlakat bir qator rivojlanish yo‘nalishlari, jumladan, savdo va transport logistikasi bo‘yicha uzoq muddatli rejalarni aynan shu mintaqa bilan bog‘lamoqda.
Tbilisi va Toshkent o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini hozirgi 270 million dollardan 1 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilib qo‘ygan. Bu oson vazifa emas va eng avvalo, xususiy biznesning faol ishtirokini talab etadi.
Transport bog‘liqligini mustahkamlash o‘zaro savdo o‘sishining muhim omili bo‘lishi kutilmoqda. Toshkentning bu borada aniq takliflari bor. Gap 2025-yil aprel oyida qurilishi boshlangan “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” (XQO‘) temiryo‘l yo‘lagini Kaspiy va Qora dengizlar orqali Janubiy Kavkaz, Turkiya va Yevropaga kengaytirish haqida bormoqda. Shu tariqa, O‘rta yo‘lakni jalb etgan holda “Sharq–G‘arb” o‘qi bo‘ylab yangi multimodal marshrut shakllantiriladi. XQO‘ yo‘lagini O‘rta yo‘lak bilan bog‘lash, shuningdek, o‘tkazish quvvati yiliga 5 million tonnagacha oshirilgan “Boku–Tbilisi–Kars” (BTK) temiryo‘li quvvatlaridan foydalanish orqali ham amalga oshirilishi mumkin. Har ikki holda ham Gruziya o‘zining geografik joylashuvi hamda modernizatsiya qilinayotgan temiryo‘l va port infratuzilmasi tufayli transkontinental logistikaning tugun nuqtasi bo‘lib xizmat qiladi.
2025-yilda O‘rta yo‘lak orqali 1,2 million tonna O‘zbekiston yuki tashildi. Yaqin Sharqdagi beqarorlik va Ukrainadagi urush Markaziy Osiyo eksporti uchun transkaspiy va transkavkaz yo‘nalishlari dolzarbligini yanada oshirishi mumkin. Shu munosabat bilan O‘zbekistonning Yevropaga dengiz darvozasi sanalgan Poti va Batumi portlariga qiziqishi ortib bormoqda. Kun tartibida Gruziyaning Qora dengiz portlari orqali mamlakatimiz yuklarini samarali tashish uchun logistika habini yaratish masalasi turibdi. Bunday rejalar 2019-yilda Toshkent tashabbusi bilan ishga tushirilgan CASCA+ (Markaziy Osiyo–Janubiy Kavkaz–Anatoliya+) transport yo‘lagini rivojlantirish bilan hamohangdir. Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya va Turkiya ham ishtirok etayotgan ushbu loyiha benefitsiar mamlakatlar o‘rtasida ham, “Yevropa–Xitoy–Yevropa” yo‘nalishida ham temiryo‘l tashuvlarini faollashtirishga qaratilgan. Uni takomillashtirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Xususan, joriy yilning iyun oyida Istanbulda tomonlar CASCA+ yo‘lagi samaradorligini oshirish chora-tadbirlarini muhokama qildilar. Uchrashuv yakunida yuk tashish hajmini ko‘paytirish bo‘yicha kelishuv imzolandi.

Узбекистан приближается к Черному морю
Грузия определена стратегическим партнером Узбекистана. Соответствующую декларацию лидеры двух государств подписали по итогам переговоров в Тбилиси 3 июля 2026 года.
Государственный визит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Грузию – состоявшийся впервые за последние 23 года – закладывает основу для новых амбициозных начинаний.
Очевидно, что за последний год Грузия делает заметный разворот в сторону Центральной Азии, с которой эта страна связывает долгосрочное планирование по ряду направлений развития, включая торговлю и транспортную логистику.
Тбилиси и Ташкент уже нацелены на доведение товарооборота до $1 млрд с нынешних $270 млн. Задача непростая и прежде всего, требует активного подключения частного бизнеса.
Важным триггером для роста взаимной торговли обещает стать укрепление транспортной связности. У Ташкента на этот счет имеются конкретные предложения. Речь о расширении железнодорожного коридора «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» (ККУ), строительство которого стартовало в апреле 2025 года, на Южный Кавказ, Турцию и Европу через Каспийское и Черные моря. Таким образом, будет сформирован новый мультимодальный маршрут по оси «Восток-Запад» с вовлечением Среднего коридора. Сопряжение ККУ со Средним коридором также может быть произведено посредством использования мощностей железной дороги «Баку – Тбилиси – Карс» (БТК), провозная способность которой увеличена до 5 млн тонн в год. В обоих случаях Грузия благодаря своему географическому положению, а также модернизируемой железнодорожной и портовой инфраструктуре служит узловым звеном трансконтинентальной логистики
В 2025 году по Среднему коридору перевезено 1,2 млн тонн узбекских грузов. Нестабильность на Ближнем Востоке вкупе с войной в Украине, скорее всего, продолжат актуализировать транскаспийские и транскавказские маршруты для центральноазиатского экспорта. В этой связи усиливается интерес Узбекистана к портам Поти и Батуми, выступающими морскими воротами в Европу. На повестке вопрос создания логистического хаба для эффективной транспортировки отечественных грузов через черноморские порты Грузии. Такие планы перекликаются с развитием транспортного коридора CASCA+ (Central Asia-South Caucasus-Anatolia+), запущенного по инициативе Ташкента в 2019 году. Проект, в котором также участвуют Кыргызстан, Туркменистан, Азербайджан, Грузия и Турция ориентирован на активизацию железнодорожных перевозов как между странами-бенефициарами, так и в направлении «Европа-Китай-Европа». Ведется работа по его совершенствованию. Так, в июне текущего года в Стамбуле стороны обсудили меры по повышению эффективности коридора CASCA+. По итогам встречи было подписано соглашение о наращивании объемов грузоперевозок.