Markaziy Osiyo mamlakatlari proaktiv institutsional yondashuvga asoslangan suv resurslarini boshqarish tizimini mustahkamlashni davom ettirmoqda. Joriy yilning aprel oyida Samarqand shahrida Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasining (DSXMK) 89-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish kun tartibidagi ustuvor masalalardan biri Sirdaryo va Amudaryo havzalarida 2025-yil vegetatsiya davri uchun Markaziy Osiyo mamlakatlariga suv olishning kelishilgan davlatlararo limitlarini tasdiqlash edi.
Sirdaryo havzasi bo‘yicha 2025-yil vegetatsiya davri uchun mamlakatlarning suv olish limitlari quyidagi hajmda tasdiqlandi:
Amudaryo havzasi bo‘yicha 2025-yil vegetatsiya davri uchun suv olish limitlari jami 39,723 mln m³ ni tashkil etdi, shundan Tojikistonga 7,003 mln m³, Turkmanistonga 15,500 mln m³, O‘zbekistonga 16,020 mln m³ to‘g‘ri keladi. Qo‘shimcha ravishda, ekologik va sanitariya-ekologik ehtiyojlar uchun 5,150 mln m³ suv, shu jumladan daryo deltasi va Orol dengizini suv bilan ta’minlash uchun ajratiladi.
Yig‘ilishda Markaziy Osiyo davlatlarining hamkorlikning institutsional asoslarini chuqurlashtirishga tayyorligi tasdiqlandi. Bunda Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasining (OQXJ) shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish, xalqaro tashabbuslarda ishtirok etish hamda xalqaro maydonda OQXJning salohiyati va obro‘sini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan, DXMK a’zolariga 2025-yil 29-31-may kunlari Tojikiston poytaxti Dushanbe shahrida muzliklarni saqlash bo‘yicha yuqori darajadagi Davlatlararo konferensiya doirasida mintaqaviy forumni tashkil etishda ko‘maklashish topshirildi.
Ushbu hamkorlikdagi sa’y-harakatlar Markaziy Osiyo mamlakatlarining qishloq xo‘jaligi, energiya ishlab chiqarish va atrof-muhitni muhofaza qilish ehtiyojlari o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlagan holda umumiy suv resurslarini samarali boshqarishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. Alohida ta’kidlash joizki, yuqori suv omborlaridagi suv zaxiralari vegetatsiya davri boshlanishiga kelib 2024-yilga nisbatan 1,47 mlrd m³ ga ko‘paydi, bu esa qo‘shimcha resurs buferini yaratadi.
Bularning barchasi texnik muvofiqlashtiruvdan institutsional mustahkamlash va strategik hamkorlikkacha bo‘lgan barqaror tendensiyani shakllantiradi. Suv diplomatiyasining Markaziy Osiyodagi ekologik va siyosiy barqarorlikning asosi sifatidagi amaliy ahamiyati aynan shunday qarorlarda namoyon bo‘ladi.
Muntazam uchrashuvlar Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi uchun transchegaraviy suvdan foydalanishni muvofiqlashtirishning strategik ahamiyatini yana bir bor tasdiqlaydi. Iqlim o‘zgarishi va mintaqadagi notekis suv ta’minoti sharoitida suv diplomatiyasi deklarativ shiordan qo‘shma mintaqaviy boshqaruvning amaliy vositasiga aylanmoqda. DXMKning navbatdagi 90-yig‘ilishi 2025-yil avgust oyida Qozog‘iston Respublikasining Astana shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Страны Центральной Азии утвердили лимиты водозаборов на вегетационный период 2025 года: итоги 89-го заседания МКВК
29 апреля, 2025
Страны Центральной Азии продолжают укреплять систему управления водными ресурсами, основанной на проактивном институциональном подходе. 89-е заседание Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии (МКВК) прошло в апреле текущего года в городе Самарканд. Одним из приоритетных вопросов повестки заседания стало утверждение согласованных межгосударственных лимитов водозаборов для стран Центральной Азии на вегетационный период 2025 года в бассейнах рек Сырдарья и Амударья.
Лимиты водозаборов стран на вегетационный период 2025 года по бассейну реки Сырдарья были утверждены в следующем объёме:
• Казахстан (канал Дустлик) — 909 млн куб.м;
• Кыргызстан — 270 млн куб.м;
• Таджикистан — 1,9 млрд куб.м;
• Узбекистан — 8,8 млрд куб.м.
Лимиты водозаборов на вегетационный период 2025 года по бассейну реки Амударья составили 39,723 млн м³ в целом, из которых на Таджикистан приходится 7,003 млн м³, Туркменистан — 15,500 млн м³, Узбекистан — 16,020 млн м³. Дополнительно, на экологические и санитарно-экологические нужды выделяется 5,150 млн м³ воды, включая водоснабжение дельты реки и Аральского моря.
Заседание также подтвердило готовность государств Центральной Азии углублять институциональные основы сотрудничества, где акцент был сделан на совершенствование договорно-правовой базы Международного фонда спасения Арала (МФСА) и участие в международных инициативах и укрепление потенциала и имиджа МФСА на международной арене. В этом контексте, членам МКВК также было поручено оказать содействие в организации регионального форума в рамках Межгосударственной конференции высокого уровня по сохранению ледников, запланированной на 29-31 мая 2025 года в Душанбе, Таджикистан.
Эти совместные усилия отражают стремление стран Центральной Азии эффективно управлять общими водными ресурсами, обеспечивая баланс между потребностями сельского хозяйства, производства энергии и сохранения окружающей среды. Отдельно стоит отметить, что запасы воды в верхних водохранилищах к началу вегетационного периода увеличились на 1,47 млрд м³ по сравнению с 2024 годом, что создаёт дополнительный ресурсный буфер.
Всё это формирует устойчивую тенденцию: от технической синхронизации к институциональному укреплению и стратегической координации. Именно в таких решениях проявляется практическая ценность водной дипломатии — как основы экологической и политической стабильности в Центральной Азии.
Регулярные встречи вновь подтверждают стратегическую значимость координации трансграничного водопользования для устойчивого развития Центральной Азии. В условиях изменяющегося климата и неравномерной водности в регионе, водная дипломатия превращается из декларативного лозунга в прикладной инструмент совместного регионального управления. Следующее, 90-е заседание МКВК запланировано на август 2025 года и пройдёт в городе Астана, Республика Казахстан.