O‘zbekiston va Turkmaniston transport-tranzit tandemini shakllantiryapti
Nargiza Umarovaning siyosiy tahlilida O‘zbekiston va Turkmaniston Markaziy Osiyoni Eron, Yaqin Sharq va Yevropa bilan bog‘lovchi qo‘shma transport-tranzit markaziga aylanayotgani ko‘rib chiqilgan. Unda Turkmanistonning Markaziy Osiyo davlatlarini “iliq dengizlar”ga chiqarishdagi muhim geografik o‘rni va o‘zbek eksportchilariga birinchi marta Eronning Bandar-Abbos porti orqali jahon bozorlariga yo‘l ochgan Tejen-Seraxs-Mashhad temir yo‘l liniyasi kabi muhim yo‘nalishlarning ahamiyati ta’kidlangan. Tahlilda, shuningdek, Toshkentning Chobahor chuqur suv porti va keng qamrovli Xalqaro Shimol-Janub transport yo‘lagiga (INSTC) qiziqishi ortib borayotgani qayd etilgan. Bu yerda Turkmaniston Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron temir yo‘lidan asosiy shimol-janub o‘qi sifatida foydalanmoqda.
O‘zbekiston-Turkmaniston tandemini mustahkamlovchi yangi multimodal yo‘laklarga alohida e’tibor qaratilgan. 2022-yil dekabr oyida Toshkentdan birinchi yuk poyezdi jo‘natilgan O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Turkiya yo‘nalishi Yevropaga quruqlikdagi istiqbolli ko‘prik sifatida taqdim etilgan bo‘lib, u to‘rtta ishtirokchi davlat o‘rtasida 2023-yilgi protokol bilan mustahkamlangan. Shu bilan birga, Xitoy qo‘llab-quvvatlayotgan Xitoy-Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron-Turkiya va Xitoy-Qozog‘iston-O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Turkiya yo‘nalishlari Pekinning G‘arbga yetkazib berish zanjirlarini diversifikatsiya qilishdagi manfaatini ko‘rsatmoqda. Siyosiy tahlilda ta’kidlanishicha, hozirda qurilayotgan Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li bu oqimlarni Toshkent va Bishkek foydasiga sezilarli darajada o‘zgartirishi mumkin. Tojikistonning yangi avtomagistrallar orqali bog‘lanish istagi esa mintaqaning Yevroosiyo aloqasidagi rolini yanada chuqurlashtiradi.
Tahlilda Turkmanistonning zamonaviy port infratuzilmasi, xususan, Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi (TXY) yoki O‘rta yo‘lakning ajralmas qismi bo‘lgan Kaspiy dengizidagi Turkmanboshi portiga alohida e’tibor berilgan. Muallif geosiyosiy keskinlik va Suvaysh kanali hamda Malakka bo‘g‘ozi kabi asosiy dengiz bo‘g‘ozlaridagi uzilishlar fonida ayrim yuk oqimlarining dengizdan quruqlikka asta-sekin o‘tishini qayd etadi. Shu nuqtai nazardan, Jahon banki tomonidan 2030-yilga kelib ikki barobardan ziyodga oshishi bashorat qilinayotgan O‘rta koridor bo‘ylab yuk tashish hajmining o‘sishi O‘zbekiston uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Jumladan, yiliga 1,3 million tonnagacha yukni Turkmanboshi orqali transkaspiy yo‘nalishlari bo‘ylab Yevropaga tranzit qilish imkoniyati paydo bo‘lmoqda.
Nihoyat, tahlilda O‘zbekistonning ushbu o‘zaro bog‘liqlik tashabbuslarini institutlashtirish uchun transport diplomatiyasidan faol foydalanayotgani ta’kidlangan. Unda Toshkentning Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya va Turkiyaning temir yo‘l va dengiz infratuzilmasidan foydalanishga mo‘ljallangan CASCA+ (Markaziy Osiyo - Janubiy Kavkaz - Anadolu) yo‘lagini ishga tushirishdagi roli alohida qayd etilgan. Yaqinda 2025-yil noyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan vazirlar yig‘ilishida muhokama qilingan CASCA+ konsorsiumini tashkil etish va yagona raqamli transport platformasini ishlab chiqish to‘g‘risidagi qaror Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz davlatlarining logistika samaradorligini oshirish va raqobatbardosh mavqeini mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholangan. Umuman olganda, tahlil O‘zbekistonni mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikning izchil tarafdori sifatida tasvirlab, uning Turkmaniston bilan yaqin hamkorlikdan iqtisodiy diversifikatsiyani ham, kengroq mintaqaviy integratsiyani ham qo‘llab-quvvatlaydigan qo‘shma transport va tranzit “tandemi”ni yaratish uchun foydalanayotganini ko‘rsatib bergan.

В аналитической записке Наргизы Умаровой рассматривается, как Узбекистан и Туркменистан все чаще позиционируют себя в качестве совместного транспортно-транзитного узла, связывающего Центральную Азию с Ираном, Ближним Востоком и Европой. В нем подчеркивается ключевая географическая роль Туркменистана в соединении центральноазиатских государств с «теплыми морями» и значимость ключевых железнодорожных маршрутов, таких как линия Теджен–Серахс–Мешхед, которая впервые открыла узбекским экспортерам доступ к мировым рынкам через иранский порт Бандар-Аббас. В обзоре также подчеркивается растущий интерес Ташкента к глубоководному порту Чабахар и более широкому Международному транспортному коридору Север-Юг (МТКС), где Туркменистан извлекает выгоду из железной дороги Казахстан-Туркменистан-Иран как основной оси север-юг.
Основное внимание уделяется развивающимся мультимодальным коридорам, которые укрепляют этот тандем Узбекистан–Туркменистан. Маршрут Узбекистан–Туркменистан–Иран–Турция, по которому в декабре 2022 года прошел первый грузовой поезд из Ташкента, представлен как многообещающий сухопутный мост в Европу, который будет еще более укреплен протоколом 2023 года между четырьмя участвующими государствами. В то же время маршруты, поддерживаемые Китаем, в том числе Китай–Казахстан–Туркменистан–Иран–Турция и Китай–Казахстан–Узбекистан–Туркменистан–Иран–Турция, демонстрируют заинтересованность Пекина в диверсификации цепочек поставок на запад. В аналитической записке утверждается, что строящаяся в настоящее время железная дорога Китай–Кыргызстан–Узбекистан может значительно изменить эти потоки в пользу Ташкента и Бишкека, а стремление Таджикистана к подключению через новые автомагистрали углубит роль региона в евразийской транспортной связи.
В документе уделяется особое внимание современной портовой инфраструктуре Туркменистана, в частности порту Туркменбаши на Каспийском море, который является неотъемлемой частью Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ) или Среднего коридора. На фоне геополитической напряженности и сбоев в работе ключевых морских узлов, таких как Суэцкий канал и Малаккский пролив, автор отмечает постепенную переориентацию некоторых грузовых потоков с моря на сушу. В этом контексте рост объемов грузоперевозок по Среднему коридору, который, по прогнозам Всемирного банка, к 2030 году увеличится более чем вдвое, создает новые возможности для Узбекистана, в том числе потенциальный ежегодный транзит до 1,3 млн тонн грузов в Европу по транскаспийским маршрутам через Туркменбаши.
В заключение в кратком обзоре анализируется активное использование Узбекистаном транспортной дипломатии для институционализации этих инициатив в области транспортного сообщения. В нем подчеркивается роль Ташкента в запуске коридора CASCA+ (Центральная Азия – Южный Кавказ – Анатолия), призванного использовать объединенную железнодорожную и морскую инфраструктуру Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии и Турции. Недавнее решение о создании консорциума CASCA+ и разработке единой цифровой транспортной платформы, обсуждавшееся на министерской встрече в Ташкенте в ноябре 2025 года, представлено как ключевой шаг к повышению эффективности логистики и укреплению конкурентных позиций государств Центральной Азии и Южного Кавказа. В целом, в аналитической записке Узбекистан представлен как последовательный сторонник региональной взаимосвязанности, использующий тесное сотрудничество с Туркменистаном для создания совместного транспортно-транзитного «тандема», который способствует как диверсификации экономики, так и более широкой региональной консолидации.