Markaziy Osiyo kelajagini o‘zgartirishga qodir kelishuv
Maqola muallifi yozishicha, Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 23-24-oktyabr kunlari Bryusselga tashrifi Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (EPCA) imzolanishi tufayli O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarda burilish nuqtasi bo‘ldi. Uning ta’kidlashicha, mazkur hujjat 1996 yilgi eskirgan Sheriklik va hamkorlik bitimini almashtirdi hamda muloqotni demokratik tamoyillar, qonun ustuvorligi va inson huquqlariga e’tibor qaratgan holda beshta ustuvor yo‘nalishni qamrab oluvchi strategik sheriklik darajasiga ko‘taradi. Muallif urg‘u berishicha, Yevropa Ittifoqi uchun bu tez rivojlanayotgan Markaziy Osiyo bozoriga kirish imkoniyati va “yashil” o‘zgarishlar hamda muhim resurslar uchun maydonga aylanadi. O‘zbekiston uchun esa Yevropa bilan integratsiyani chuqurlashtirish, GSP+ doirasida bozorlarga kirishni kengaytirish va energetika, raqamli soha hamda agrosanoat majmuasini modernizatsiya qilishni jadallashtirish imkonini beradi.
Shundan so‘ng, muallif tashrifning tayyorgarlik diplomatiyasini yoritadi: tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyevaning Yevropa rahbarlari va institutlari (Italiya, Shveysariya, Lyuksemburg, Buyuk Britaniya, Belgiya) bilan faol aloqalari, raqamlashtirish, logistika va “yashil” kun tartibi, shuningdek, Belgiyadagi amaliy loyihalar, jumladan EU-AGRIN (quyosh tizimlari yordamida tomchilatib sug‘orish, iqlimga chidamli urug‘lar, sug‘orish tizimini modernizatsiya qilish va oqava suvlarni qayta ishlash) muhokama qilingani haqida so‘z yuritadi. Uning baholashicha, gumanitar yo‘nalish mamlakatning Yevropadagi madaniy mavqeini mustahkamlaydi va iqtisodiy kun tartibini to‘ldiradi.
Yakuniy qismda muallif o‘z dalillarini statistik ma’lumotlar va ekspertlar fikrlari bilan mustahkamlaydi: ikki tomonlama savdo va investitsiyalarning o‘sishi, YeTTBning faol loyihalar portfeli, GSP+ dan yuqori darajada foydalanish, YaIMning o‘sish sur’ati, sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi tarkibiy o‘zgarishlar, kambag‘allikning kamayishi. Muallif xulosa qilib, EPCA Toshkentning ko‘p qirrali siyosatini mustahkamlaydi, deb ta’kidlaydi: bu “burilish” emas, balki suverenitetni kuchaytiruvchi va O‘zbekistonning yangi Yevrosiyo barqaror rivojlanish tizimida ko‘prik vazifasini bajaruvchi aloqalarni puxta o‘ylangan holda xilma-xillashtirish, deb baholaydi.

In the article, the author writes that Shavkat Mirziyoyev’s visit to Brussels on October 23–24, 2025, was a turning point in relations between Uzbekistan and the EU thanks to the signing of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA). According to him, the document replaced the outdated 1996 PCA and will elevate the dialogue to the level of a strategic partnership covering five key areas with an emphasis on democratic principles, the rule of law, and human rights. The author emphasizes that for the EU, this is a window into the rapidly growing market of Central Asia and a platform for “green” transformation and critical resources, while for Uzbekistan, it is a deepening of integration with Europe, expanded access to markets under GSP+, and accelerated modernization of the energy, the digital sector, and the agro-industrial complex.
The author then outlines the preparatory diplomacy for the visit: intensive contacts between Minister Bakhtiyor Saidov and Head of the Presidential Administration Saida Mirziyoyeva with European leaders and institutions (Italy, Switzerland, Luxembourg, the United Kingdom, Belgium), discussions on digitalisation, logistics and the green agenda, as well as practical projects in Belgium, including EU-AGRIN (drip irrigation using solar systems, climate-resistant seeds, irrigation modernisation and wastewater treatment). In his view, the humanitarian track strengthens the country’s cultural presence in Europe and complements the economic agenda.
Finally, the author backs up his argument with statistics and expert opinions: growth in bilateral trade and investment, an active EBRD portfolio, high use of GSP+, GDP dynamics, structural shifts in industry and services, and poverty reduction. The author concludes that the EPCA institutionalises Tashkent’s multi-vector course: this is not a “U-turn” but a well-thought-out diversification of ties that strengthens sovereignty and consolidates Uzbekistan’s role as a bridge in the new Eurasian architecture of sustainable development.