Xitoyning Markaziy Osiyo mamlakatlariga investitsiyalari: xavf yoki foyda
Deutsche Welle uchun bergan intervyusida Abbos Boboxonov Xitoyning Markaziy Osiyodagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarini tez o‘sib borayotgan, ammo sifati va oqibatlari jihatidan bir xil bo‘lmagan tendensiya sifatida tasvirlaydi. 2016-yildan buyon mintaqada to‘plangan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi deyarli ikki barobarga oshgani va sarmoyalarning asosan Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistonga yo‘naltirilgani fonida, ekspert dinamikaning “o‘z-o‘zidan qadrli” emasligini ta’kidlaydi: u mintaqa mamlakatlari iqtisodiy siyosatidagi tarkibiy o‘zgarishlarni va Pekinning uzoq muddatli tashqi iqtisodiy ustuvorliklarini aks ettiradi.
Ekspert Xitoy kapitalining o‘sishini, birinchidan, “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi mantig‘i bilan bog‘laydi. Bu doirada Xitoy asosan o‘z manfaatlariga bevosita aloqador sohalarga – infratuzilma, energetika va sanoatga sarmoya kiritmoqda. Ikkinchidan, u mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlarga e’tibor qaratadi: bir qator davlatlarda rahbarlarning almashinuvi iqtisodiyot va investitsiya siyosatiga nisbatan liberal yondashuvlar bilan birga kechdi. Bu esa xitoylik investorlar uchun bozorlarning bashorat qilinishi va jozibadorligini oshirdi. Uning fikricha, aynan liberallashtirish va o‘zaro ishonchning o‘sishi loyihalarni kengaytirish uchun “imkoniyatlar oynasi”ni ochdi.
Xavf-xatarlar haqida gapirganda, Boboxonov muhim farqni ko‘rsatadi: xavfni investitsiyalarning o‘zi emas, balki loyihalarning yetarli darajada ishlab chiqilmasligi va ijrosini nazorat qilmaslik, shu jumladan loyihalarning barbod bo‘lishiga va qarz zaifliklariga olib kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiya elementlari keltirib chiqaradi. Shuningdek, u nozik ijtimoiy jihatga ham e’tibor qaratadi – Xitoy kapitali ishtirokidagi kompaniyalar sonining keskin ko‘payishi fonida mahalliy bozorlarda tanqidiy kayfiyat va raqobatning kuchayishi kuzatilmoqda.

Инвестиции Китая в страны Центральной Азии: риски или выгода
В интервью Аббоса Бобохонова для Deutsche Welle китайские прямые инвестиции в Центральной Азии описываются как быстро растущая, но неоднородная по качеству и последствиям тенденция. На фоне почти двукратного увеличения накопленных ПИИ КНР в регионе с 2016 года и концентрации вложений в Казахстане, Узбекистане и Туркменистане, эксперт подчёркивает, что динамика не является «самоценной»: она отражает структурные изменения в экономической политике стран региона и долгосрочные внешнеэкономические приоритеты Пекина.
Эксперт связывает рост китайского капитала, во-первых, с логикой инициативы «Один пояс, один путь», в рамках которой Китай преимущественно инвестирует в сектора, напрямую отвечающие его интересам – инфраструктуру, энергетику и промышленность. Во-вторых, он указывает на политико-экономические перемены в регионе: смена лидеров в ряде государств сопровождалась более либеральными подходами к экономике и инвестиционной политике, что повысило предсказуемость и привлекательность рынков для китайских инвесторов. По его оценке, именно сочетание либерализации и роста взаимного доверия расширило «окно возможностей» для масштабирования проектов.
Говоря о рисках, Бобохонов проводит важное различие: риск несут не инвестиции как таковые, а слабая проработка проектов и контроль исполнения, включая коррупционные элементы, которые могут приводить к срыву проектов и долговым уязвимостям. Он также затрагивает чувствительный социальный аспект – рост критических настроений и конкуренции на локальных рынках, на фоне резкого увеличения числа компаний с китайским капиталом.