Eron Islom Respublikasi hukumati Afg‘onistonning Xitoy Shinjon viloyati bilan chegaradosh Badaxshon viloyati orqali “Eron-Afg‘oniston-Xitoy” transport yo‘lagini ishga tushirish masalasini dolzarblashtirmoqda. Loyihada Hirot, Mozori Sharif shaharlari hamda “dunyo tomi” deb ataluvchi baland tog‘li Vaxon yoki Kichik Pomir vodiysi o‘rtasida temir yo‘l aloqasini yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Qadimda Sharqni G‘arb bilan bog‘lagan Buyuk ipak yo‘lining asosiy yo‘nalishlaridan biri aynan shu yerdan o‘tgan.
Eron manbalariga ko‘ra, Vaxan yo‘lagining ishga tushirilishi Xitoydan Yevropaga yuklarni yetkazib berish vaqtini yarmiga qisqartiradi. Bu esa Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistonni o‘z ichiga olgan Markaziy Osiyo davlatlari orqali mavjud yetkazib berish zanjirlariga nisbatan ulkan ustunlik beradi.
Bir yil avval Eron Transport va shaharsozlik vazirligi umumiy qiymati 10 milliard dollardan ortiq bo‘lgan to‘qqizta tranzit temir yo‘l yo‘lagini shakllantirish rejasini e’lon qilgan edi. Ularning ayrimlari Afg‘onistonni kesib o‘tadi, masalan, Tehron 2000-yillarning boshidan beri ilgari surayotgan Besh millat temir yo‘l yo‘lagi. Yana bir strategik ustuvor yo‘nalish, chamasi, Xitoyga transafg‘on yo‘lagi hisoblanadi. Har ikkala loyihaga 225 kilometrlik "Xaf-Hirot" temir yo‘l liniyasi qurilishi asos bo‘ldi, uning dastlabki uch bosqichi 2020-yilda foydalanishga topshirildi. Oxirgi uchastkani yaqin kelajakda ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
2025-yil 22-oktyabrda Tehron Anqara va Kobul bilan Hirotdan Mozori Sharifgacha 1435 mm kenglikdagi temir yo‘lni birgalikda qurish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Ushbu maqsadlar uchun Eron misli ko‘rilmagan miqdorda 2,5 milliard dollar ajratadi. Keyinchalik Eron shimoli-sharqiy Qunduz viloyati orqali Vaxon yo‘lagiga temir yo‘l o‘tkazishni rejalashtirmoqda. 2023 yildan beri Tehron bu borada Afg‘oniston rasmiylari bilan muzokaralar olib bormoqda. Toliblar, o‘z navbatida, Xitoy bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri transport aloqasini o‘rnatish uchun amaliy sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda.
2023-yil sentyabr oyida Afg‘oniston byudjeti mablag‘lari hisobidan 2019-yilda boshlangan Xitoy bilan chegaradagi Vahjir dovonigacha bo‘lgan 120 kilometrlik Vaxan yo‘lagi bo‘ylab shag‘al yotqizish ishlari qayta tiklandi. 2025-yil oxirida Qishloq taraqqiyoti va reabilitatsiya vazirligi ishlarning 70 foizi yakunlangani haqida ma’lum qildi.
Toliblar sharqiy qo‘shnisining Afg‘onistonni “Bir makon, bir yo‘l” global tashabbusiga qo‘shish istagidan foydalanib, Vaxan bo‘ylab transport infratuzilmasini qurish uchun Pekindan moliyaviy yordam so‘rab bir necha bor murojaat qilgan. Biroq, xavfsizlikka tahdidlar tufayli Xitoy diplomatiyasi hozircha savdo maqsadlarida umumiy chegarani ochish masalasida kutish pozitsiyasini egallab turibdi. Buning o‘rniga Afg‘oniston bilan aloqani yo Pokiston orqali - Xitoy-Pokiston iqtisodiy yo‘lagini (XPIY) Badaxshongacha kengaytirish orqali, yo bo‘lmasa Markaziy Osiyo mamlakatlari orqali o‘rnatish afzal ko‘rilmoqda. Ikkinchi holat ro‘y bersa, Tojikiston Xitoy va Afg‘oniston o‘rtasida ishonchli vositachiga aylanib, o‘zining tranzit mavqeini mustahkamlashi mumkin.

Iran Seeks a Shortcut to China
The government of the Islamic Republic of Iran is considering launching a transport corridor between Iran, Afghanistan and China through Afghanistan’s Badakhshan province, which borders China's Xinjiang region. The project involves establishing a rail link between the cities of Herat and Mazar-i-Sharif, as well as the high-altitude Wakhan Valley on the Little Pamir, also known as the 'Roof of the World'. This area was once a central route of the Great Silk Road, which linked East and West.
According to Iranian sources, the Wakhan Corridor would halve delivery times from China to Europe, providing a significant advantage over existing supply chains through Central Asian states such as Kazakhstan, Uzbekistan and Turkmenistan.
A year ago, Iran’s Ministry of Roads and Urban Development unveiled plans for the development of nine transit rail corridors, with an estimated cost of over $10 billion. Some of these cross Afghanistan, including the Five Nations Railway Corridor, which Tehran has promoted since the early 2000s. Another strategic priority appears to be a trans-Afghan corridor to China. Construction of the 225-kilometre Haf-Herat railway line, the first three sections of which were commissioned in 2020, marked the beginning of both projects. The final section is scheduled to open soon.
On 22 October 2025, Tehran signed an agreement with Ankara and Kabul to jointly construct a 1,435 mm-gauge railway line from Herat to Mazar-i-Sharif. Iran will allocate an unprecedented $2.5 billion towards this project. The country subsequently intends to extend the railway to the Wakhan through the north-eastern province of Kunduz. Since 2023, Tehran has been negotiating this with the Afghan authorities. Meanwhile, the Taliban are taking practical steps to establish a direct transport link with China.
In September 2023, work resumed using Afghan budget funds to gravel the 120-kilometre Wakhan Corridor to the Wakhjir Pass on the border with China, which began in 2019. By the end of 2025, the Ministry of Rural Rehabilitation and Development reported that 70 per cent of the work had been completed.
The Taliban have repeatedly appealed to Beijing for financial assistance to create transport infrastructure along the Wakhan Corridor, capitalizing on their eastern neighbor’s desire to include Afghanistan in the Belt and Road Initiative. However, due to security concerns, Chinese diplomacy is currently adopting a wait-and-see approach to opening the shared border for trade. Preference is instead given to establishing a link to Afghanistan through Pakistan, via the extension of the China-Pakistan Economic Corridor (CPEC) to Badakhshan, or through Central Asian countries. In the latter case, Tajikistan could strengthen its position as a transit hub by becoming a reliable conduit between China and Afghanistan.