Eron Islom Respublikasi hukumati Afg‘onistonning Xitoy Shinjon viloyati bilan chegaradosh Badaxshon viloyati orqali “Eron-Afg‘oniston-Xitoy” transport yo‘lagini ishga tushirish masalasini dolzarblashtirmoqda. Loyihada Hirot, Mozori Sharif shaharlari hamda “dunyo tomi” deb ataluvchi baland tog‘li Vaxon yoki Kichik Pomir vodiysi o‘rtasida temir yo‘l aloqasini yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Qadimda Sharqni G‘arb bilan bog‘lagan Buyuk ipak yo‘lining asosiy yo‘nalishlaridan biri aynan shu yerdan o‘tgan.
Eron manbalariga ko‘ra, Vaxan yo‘lagining ishga tushirilishi Xitoydan Yevropaga yuklarni yetkazib berish vaqtini yarmiga qisqartiradi. Bu esa Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistonni o‘z ichiga olgan Markaziy Osiyo davlatlari orqali mavjud yetkazib berish zanjirlariga nisbatan ulkan ustunlik beradi.
Bir yil avval Eron Transport va shaharsozlik vazirligi umumiy qiymati 10 milliard dollardan ortiq bo‘lgan to‘qqizta tranzit temir yo‘l yo‘lagini shakllantirish rejasini e’lon qilgan edi. Ularning ayrimlari Afg‘onistonni kesib o‘tadi, masalan, Tehron 2000-yillarning boshidan beri ilgari surayotgan Besh millat temir yo‘l yo‘lagi. Yana bir strategik ustuvor yo‘nalish, chamasi, Xitoyga transafg‘on yo‘lagi hisoblanadi. Har ikkala loyihaga 225 kilometrlik "Xaf-Hirot" temir yo‘l liniyasi qurilishi asos bo‘ldi, uning dastlabki uch bosqichi 2020-yilda foydalanishga topshirildi. Oxirgi uchastkani yaqin kelajakda ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
2025-yil 22-oktyabrda Tehron Anqara va Kobul bilan Hirotdan Mozori Sharifgacha 1435 mm kenglikdagi temir yo‘lni birgalikda qurish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Ushbu maqsadlar uchun Eron misli ko‘rilmagan miqdorda 2,5 milliard dollar ajratadi. Keyinchalik Eron shimoli-sharqiy Qunduz viloyati orqali Vaxon yo‘lagiga temir yo‘l o‘tkazishni rejalashtirmoqda. 2023 yildan beri Tehron bu borada Afg‘oniston rasmiylari bilan muzokaralar olib bormoqda. Toliblar, o‘z navbatida, Xitoy bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri transport aloqasini o‘rnatish uchun amaliy sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda.
2023-yil sentyabr oyida Afg‘oniston byudjeti mablag‘lari hisobidan 2019-yilda boshlangan Xitoy bilan chegaradagi Vahjir dovonigacha bo‘lgan 120 kilometrlik Vaxan yo‘lagi bo‘ylab shag‘al yotqizish ishlari qayta tiklandi. 2025-yil oxirida Qishloq taraqqiyoti va reabilitatsiya vazirligi ishlarning 70 foizi yakunlangani haqida ma’lum qildi.
Toliblar sharqiy qo‘shnisining Afg‘onistonni “Bir makon, bir yo‘l” global tashabbusiga qo‘shish istagidan foydalanib, Vaxan bo‘ylab transport infratuzilmasini qurish uchun Pekindan moliyaviy yordam so‘rab bir necha bor murojaat qilgan. Biroq, xavfsizlikka tahdidlar tufayli Xitoy diplomatiyasi hozircha savdo maqsadlarida umumiy chegarani ochish masalasida kutish pozitsiyasini egallab turibdi. Buning o‘rniga Afg‘oniston bilan aloqani yo Pokiston orqali - Xitoy-Pokiston iqtisodiy yo‘lagini (XPIY) Badaxshongacha kengaytirish orqali, yo bo‘lmasa Markaziy Osiyo mamlakatlari orqali o‘rnatish afzal ko‘rilmoqda. Ikkinchi holat ro‘y bersa, Tojikiston Xitoy va Afg‘oniston o‘rtasida ishonchli vositachiga aylanib, o‘zining tranzit mavqeini mustahkamlashi mumkin.

Правительство Исламской Республики Иран актуализирует вопрос запуска транспортного коридора «Иран-Афганистан-Китай» через афганскую провинцию Бадахшан, граничащую с китайским Синьцзяном. Проектом предусмотрено налаживание железнодорожного сообщения между городами Герат, Мазари-Шариф, а также высокогорной долиной Вахан или Малым Памиром, именуемым «крышей мира». В древности здесь проходил один из центральных маршрутов Великого шелкового пути, связывающего Восток с Западом.
Согласно иранским источникам, функционирование Ваханского коридора позволит наполовину сократить время доставки грузов из Китая в Европу, что даст колоссальное преимущество над действующими цепочками поставок через государства Центральной Азии, включая Казахстан, Узбекистан и Туркменистан.
Год назад Министерство транспорта и городского развития Ирана анонсировало план по формированию девяти транзитных железнодорожных коридоров общей стоимостью свыше $10 млрд. Некоторые из них пересекают Афганистан, как например, Железнодорожный коридор пяти наций, продвигаемый Тегераном с начала 2000-х. Другим стратегическим приоритетом, судя по всему, обозначен трансафганский коридор в Китай. Стартом для обоих проектов послужило строительство 225-километровой железнодорожной линии «Хаф-Герат», первые три очереди которой введены в эксплуатацию в 2020 году. Запуск последнего участка запланирован на ближайшее время.
22 октября 2025 года Тегеран заключил соглашение с Анкарой и Кабулом о совместной прокладке железнодорожного полотна от Герата до Мазари-Шарифа колеей 1435 мм. На эти нужды Иран выделит беспрецедентную сумму в размере $2,5 млрд. В последующим Иран намерен подвести железную дорогу к Ваханскому коридору через северо-восточную провинцию Кундуз. С 2023 года Тегеран ведет переговоры по этому вопросу с афганскими властями. Талибы со своей стороны прилагают практические усилия для открытия прямого транспортного сообщения с Китаем.
В сентябре 2023 года за счет бюджетных средств Афганистана была возобновленаукладка гравия вдоль 120-километрового Ваханского коридора до перевала Вахджир на границе с Китаем, начатая еще в 2019 году. В конце 2025 года Министерство сельского развития и реабилитации рапортовало о завершении 70 процента работ.
Талибы неоднократно обращались в Пекин за финансовой помощью для строительства транспортной инфраструктуры вдоль Вахана, воспользовавшись стремлением восточного соседа включить Афганистан в свою глобальную инициативу «Пояса и пути». Однако на фоне рисков безопасности китайская дипломатия пока занимает выжидательную позицию в отношении открытия общей границы в торговых целях. Вместо этого, отдается предпочтение связи с Афганистаном либо через Пакистан, посредством расширения Китайско-пакистанского экономического коридора (КПЭК) на Бадахшан, либо через страны Центральной Азии. В контексте последнего Таджикистан может укрепить свои транзитные позиции, став надежным проводником между Китаем и Афганистаном.