Afg‘on-Pokiston mojarosi “Kobul koridori” qurilishiga to‘sqinlik qilmayapti
Nargiza Umarovaning maqolasida Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi ziddiyat kuchayib borayotganiga qaramay, O‘zbekiston “Kobul koridori” loyihasini qanday ilgari surayotgani ko‘rib chiqiladi. Unda ta’kidlanishicha, Termiz–Naybobod–Maydonshahr–Logar–Xarlachi temir yo‘li Toshkent, Kobul va Islomobod uchun strategik infratuzilmaviy ustuvorlikligicha qolmoqda, chunki u Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi eng qisqa quruqlik aloqasini ta’minlashi mumkin.
Maqolada qayd etilishicha, yaqinda Hayraton–Mozori Sharif temir yo‘l liniyasi modernizatsiya qilingani va Naybobod bekatida infratuzilma kengaytirilgani O‘zbekistonning Afg‘oniston bilan transchegaraviy logistikani yaxshilashga amalda sodiqligidan dalolat beradi. Bu qadamlar yakka-yakka texnik chora-tadbirlar emas, balki Afg‘onistonning tranzit markazi sifatidagi rolini mustahkamlash hamda mintaqaning uzoqroq dengiz yo‘nalishlariga qaramligini kamaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli sa’y-harakatlarning bir qismidir.
Umarova, shuningdek, Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi chegara punktlari ishida kuzatilayotgan takroriy uzilishlar Markaziy Osiyo orqali o‘tuvchi shimoliy tranzit yo‘laklarining ahamiyatini oshirganini ta’kidlaydi. Bunga javoban O‘zbekiston mavjud temir yo‘l tugunlari va chegara bekatlaridagi yuklamani kamaytirishga harakat qilmoqda, jumladan, yuk tashishning bir qismini tig‘iz “Sariog‘och–Keles” chegara punktidan Qoraqalpog‘istondagi “Oazis” chegara punktiga qayta yo‘naltirishni taklif etmoqda.
Umuman olganda, maqola afg‘on-pokiston mojarosi “Kobul koridori”ning rivojlanishini murakkablashtirgani, biroq to‘xtatib qo‘ymaganini ko‘rsatadi. O‘zbekiston uchun bu loyiha mintaqaviy transport bog‘liqligini kengaytirish, savdo yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish va Markaziy Osiyoni Yevropa, Yevroosiyo, Afg‘oniston hamda Janubiy Osiyo o‘rtasidagi ko‘prik sifatida gavdalantirishga oid kengroq strategiyasining asosiy tarkibiy qismi bo‘lib qolmoqda.

В статье Наргизы Умаровой рассматривается, как Узбекистан продолжает продвигать проект «Кабульского коридора» несмотря на растущую напряженность между Афганистаном и Пакистаном. В материале подчеркивается, что железная дорога Термез–Наибабад–Майданшахр–Логар–Харлачи остается стратегическим инфраструктурным приоритетом для Ташкента, Кабула и Исламабада, поскольку она может обеспечить кратчайшее наземное сообщение между Центральной и Южной Азией.
В статье подчеркивается, что недавняя модернизация железнодорожной линии Хайратан–Мазар-и-Шариф и расширение инфраструктуры на станции Найбабад свидетельствуют о практической приверженности Узбекистана улучшению трансграничной логистики с Афганистаном. Эти шаги не являются единичными техническими мерами, а представляют собой часть более широких усилий по укреплению роли Афганистана в качестве транзитного узла и снижению зависимости региона от более длинных морских маршрутов.
Умарова также отмечает, что неоднократные перебои в работе пограничных пунктов между Афганистаном и Пакистаном повысили значимость северных транзитных маршрутов через Центральную Азию. В ответ на это Узбекистан стремится снизить нагрузку на существующие железнодорожные узлы и пограничные станции, в том числе предлагая перенаправить часть грузовых перевозок с перегруженного пограничного пункта «Сарягаш–Келес» на пограничный пункт «Оазис» в Каракалпакстане.
В целом статья показывает, что афгано-пакистанский конфликт осложнил, но не остановил развитие «Кабульского коридора». Для Узбекистана этот проект остается ключевым элементом его более широкой стратегии по расширению региональной транспортной связности, диверсификации торговых маршрутов и позиционированию Центральной Азии в качестве моста между Европой, Евразией, Афганистаном и Южной Азией.