IXTI va Krok instituti Afg‘oniston uchun iqtisodiy istiqbolni shakllantirish bo‘yicha qo‘shma seminar o‘tkazadi
15 Dekabr 2025
2025-yil 18-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Notr-Dam universiteti (AQSH) huzuridagi Krok xalqaro tinchlik tadqiqotlari instituti bilan hamkorlikda Toshkentdagi JIDUda Afg‘oniston uchun iqtisodiy istiqbolni shakllantirishbo‘yicha qo‘shma seminar o‘tkazadi.
Mazkur seminar 2024-yil noyabr oyida o‘tkazilgan IXTI-Krok instituti qo‘shma vebinariga asoslanib, Afg‘onistonning iqtisodiy istiqbollari va mintaqaviy barqarorlik bo‘yicha ekspertlar muhokamalarini rivojlantirishga, uzoq muddatli iqtisodiy istiqbolni shakllantirishda Markaziy Osiyoning roliga alohida e’tibor qaratishga qaratilgan.
Tadbir Afg‘oniston, O‘zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo davlatlaridan strategik mutaxassislar, savdogarlar, bankirlar va ekologiya mutaxassislarini to‘plab, Afg‘oniston-Markaziy Osiyo hamkorligini mustahkamlash va o‘zaro manfaatli iqtisodiy imkoniyatlarni yaratishning amaliy yo‘llarini o‘z ichiga olgan keng qamrovli iqtisodiy istiqbol va strategiyani ishlab chiqishga yo‘naltirilgan. Tayyorlanadigan hujjat mamlakat kelajagi va mintaqaviy barqarorlik masalalari bo‘yicha keng qamrovli ekspertlar ishtirokiga asos bo‘lib xizmat qilishi, shuningdek, Krok instituti tomonidan muvofiqlashtiriladigan Afg‘oniston bo‘yicha muloqot va istiqbolni belgilash jarayonini (DVP) to‘ldirishi ko‘zda tutilgan.
Sessiyalar (I) Markaziy Osiyo va Afg‘oniston o‘rtasidagi moliyaviy va savdo aloqalarini rivojlantirishhamda (II) energetika sohasidagi hamkorlik va ekologik masalalarga bag‘ishlanadi. Kun tartibiga, shuningdek, moderatorlar boshchiligidagi ishchi guruhlar (atrof-muhit, moliya, savdo), konseptual loyiha ishlab chiqish qismi va yakuniy sessiya kiritilgan.

ИПМИ и Институт Крока проведут совместный семинар по формированию экономическойконцепции для Афганистана
18 декабря 2025 года Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в партнерстве с Институтом международных исследований мира имени Крока при Университете Нотр-Дам (США) проведут совместный семинар по формированию экономической концепции для Афганистана в УМЭД в Ташкенте.
Опираясь на результаты совместного вебинара ИПМИ и Института Крока, проведенного в ноябре 2024 года, семинар призван способствовать экспертным дискуссиям по вопросам экономических перспектив Афганистана и региональной стабильности, уделяя особое внимание роли Центральной Азии в формировании долгосрочной экономической концепции.
Мероприятие соберет стратегических мыслителей, трейдеров, банкиров и экологов из Афганистана, Узбекистана и других центральноазиатских государств для разработки комплексной экономической концепции и стратегии, включая практические пути укрепления сотрудничества между Афганистаном и Центральной Азией и создания взаимовыгодных экономических возможностей. Полученный документ призван служить основой для более широкого участия экспертов в обсуждении будущего страны и региональной стабильности, а также дополняет координируемый Институтом Крока Процесс диалога и видения для Афганистана (DVP).
Сессии будут посвящены (I) развитию финансовых и торговых отношений между Центральной Азией и Афганистаном и (II) сотрудничеству в области энергетики и экологическим вопросам. Повестка дня также включает в себя работу в модерируемых группах (по вопросам окружающей среды, финансов, торговли), сегмент по разработке рамочного документа и заключительную сессию.