19-may kuni bo‘lib o‘tadigan navbatdagi Frontier Talks seminarida professor Azamat Seitov ilmiy rahbarligidagi IXTI doktoranti (PhD) Zarnigor Naimjonovaning ma’ruzasida mamlakatning zamonaviy xalqaro hamkorligining eng dolzarb va ko‘p qirrali jihatlaridan biri ko‘rib chiqiladi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston migratsiyaning, ayniqsa mehnat migratsiyasining, nafaqat ichki ijtimoiy-iqtisodiy hodisa, balki tashqi siyosatning tobora markaziy ustuniga aylanayotgan strategik ahamiyatini chuqurroq anglayotganini namoyon etmoqda. Millionlab O‘zbekiston fuqarolari chet elda istiqomat qilib, mehnat qilayotgani sababli, hukumat migrantlarning huquqlari va farovonligini himoya qilish bo‘yicha yanada faol va institutsional jihatdan mustahkam yondashuvlarni ishlab chiqishga intilmoqda. Bu ikki tomonlama bitimlar tuzilishiga, konsullik xizmatlarining kengayishiga va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikning faollashuviga olib keldi.
Doktorlik tadqiqotining dastlabki natijalariga asoslanib, Naimjonova xonim O‘zbekistonning migratsiya siyosati, ayniqsa 2016-yildan keyingi islohotlar davrida, kengroq diplomatik o‘zgarishlar bilan parallel ravishda qanday rivojlanganini tahlil qiladi. Taqdimotda migratsiya masalalari siyosiy, iqtisodiy, huquqiy va insonparvarlik omillarining murakkab o‘zaro ta’siri tufayli O‘zbekiston tashqi siyosatining ajralmas qismiga aylanib borayotgani ko‘rsatiladi. O‘zbekiston hukumatining xorijdagi o‘z diasporasining qadr-qimmati, huquqiy himoyasi va ijtimoiy-iqtisodiy integratsiyasini ta’minlash uchun qabul qiluvchi mamlakatlar bilan muloqot olib borish, “yumshoq kuch”dan foydalanish va mintaqaviy tuzilmalarni mustahkamlash mexanizmlariga alohida e’tibor qaratiladi.
Seminarda, shuningdek, O‘zbekiston migratsiya diplomatiyasi oldida turgan muammolar, jumladan geosiyosiy keskinlik, qabul qiluvchi davlatlar siyosatining nomuvofiqligi va rivojlanayotgan mehnat bozorlari hamda demografik tendensiyalarga javob berish uchun institutsional innovatsiyalar zarurati tanqidiy nuqtai nazardan ko‘rib chiqiladi.
Barcha qiziquvchi olimlar, talabalar, siyosatchilar va amaliyotchilarni tadbirda ishtirok etishga va munozaralarda qatnashishga taklif etamiz.

Frontier Talks. Миграционная политика как направление внешней политики Узбекистана
19 мая на очередном семинаре Frontier Talks с докладом Зарнигор Наимджоновой, докторантки (PhD) ИПМИ под научным руководством профессора Азамата Сеитова, будет рассмотрено одно из наиболее актуальных и многогранных измерений современного международного взаимодействия страны.
В последние годы Узбекистан демонстрирует растущее понимание стратегического значения миграции – особенно трудовой – не только как внутреннего социально-экономического феномена, но и как все более центрального столпа своей внешней политики. Поскольку миллионы узбекских граждан проживают и работают за рубежом, правительство стремится разработать более активные и институционально прочные подходы к защите прав и благополучия мигрантов. Это повлекло за собой заключение двусторонних соглашений, расширение консульских услуг и активизацию сотрудничества с международными организациями.
Опираясь на предварительные результаты своего докторского исследования, г-жа Наимджонова рассмотрит, как миграционная политика Узбекистана развивалась параллельно с более широкой дипломатической трансформацией, особенно в эпоху реформ после 2016 года. В презентации будет показано, как миграционные вопросы становятся частью внешнеполитической повестки Узбекистана благодаря сложному взаимодействию политических, экономических, правовых и гуманитарных соображений. Внимание будет уделено механизмам, с помощью которых узбекское правительство взаимодействует с принимающими странами, использует «мягкую силу» и укрепляет региональные структуры для обеспечения достоинства, правовой защиты и социально-экономической интеграции своей диаспоры за рубежом.
На семинаре также будет предложено критическое осмысление проблем, стоящих перед миграционной дипломатией Узбекистана, включая геополитическую напряженность, несогласованность политики принимающих стран и необходимость институциональных инноваций для реагирования на развивающиеся рынки труда и демографические тенденции.
Мы приглашаем всех заинтересованных ученых, студентов, политиков и практиков посетить мероприятие и принять участие в дискуссии.