Frontier Talks. Dala tadqiqotlari metodologiyasi
Kent universiteti Iqtisodiyot, siyosat va xalqaro munosabatlar maktabining postdoktorantura tadqiqotchisi Frenk Marakkione tomonidan o‘tkaziladigan dala tadqiqot usullari bo‘yicha Frontier Talks seminarimizga sizni taklif etishdan mamnunmiz. U o‘zining hozirgi ishida Janub-Janub hamkorligining siyosiy iqtisodiyoti va global rivojlanishda mikro-aktyorlarning rolini o‘rganmoqda.
Ushbu amaliy mashg‘ulot davomida u ishtirokchilarni dala tadqiqotlarini rejalashtirish va o‘tkazishning barcha bosqichlaridan olib o‘tadi. Siz joylardagi real sharoitlarni hisobga olgan holda tadqiqot savollarini qanday aniqlashtirish, axloqiy masalalarni hal qilish va xabardor rozilikni olish, yarim tuzilmali suhbatlar va fokus-guruhlar kabi sifatli usullarni tanlash va qo‘llash, ishtirokchilarni kuzatishni qo‘shish hamda cheklangan resurslar sharoitida ma’lumotlarning ishonchliligi va ishonchliligini ta’minlashni o‘rganasiz.
U Markaziy Osiyodagi ishi misolida madaniy nozikliklar va logistika muammolarini bartaraf etish uchun moslashuvchan strategiyalarni namoyish etadi. Kichik guruhlardagi maxsus munozaralar sizga o‘zingizning dala tadqiqotlari rejalaringizni taqdim etish, fikr-mulohazalar olish va hamkasblaringiz bilan fikr almashish imkonini beradi. Dala tadqiqotlari ko‘nikmalarini mustahkamlashdan manfaatdor bo‘lgan barcha insonlarni ushbu sessiyada ishtirok etishga taklif etamiz.

Мы рады пригласить вас на наш семинар Frontier Talks по методам полевых исследований, который проведет Фрэнк Мараккионе, постдокторский исследователь Школы экономики, политики и международных отношений Кентского университета. В своей текущей работе он исследует политическую экономику сотрудничества Юг-Юг и роль микро-акторов в глобальном развитии.
В ходе этого практического занятия он проведет участников через все этапы планирования и проведения полевых исследований. Вы узнаете, как уточнить исследовательские вопросы с учетом реальных условий на местах; решить вопросы этики и получить информированное согласие; выбрать и применить качественные методы, такие как полуструктурированные интервью и фокус-группы; интегрировать наблюдение за участниками; и обеспечить достоверность и надежность данных при ограниченных ресурсах.
На примере кейсов из своей работы в Центральной Азии он продемонстрирует адаптивные стратегии для преодоления культурных нюансов и логистических проблем. Специальные дискуссии в малых группах дадут вам возможность представить свои собственные планы полевых исследований, получить обратную связь и обменяться мнениями с коллегами. Всех, кто заинтересован в укреплении своих навыков полевых исследований, приглашаем принять участие в сессии.