Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) 2026-yil 16-fevralda “Markaziy Osiyo migrantlarining Sharqiy Osiyoga ko‘chishi kontekstida: O‘zbekistonlik migrantlarning Janubiy Koreya va Yaponiyaga ko‘chishining qiyosiy tahlili” mavzusidagi yakuniy hisobot seminarini o‘tkazadi. Ushbu tadbir professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, talabalar va siyosat ekspertlarini bir joyga to‘plab, Markaziy Osiyo va Sharqiy Osiyo o‘rtasidagi zamonaviy migratsiya jarayonlarini, ayniqsa ta’lim va mehnat migratsiyasining rivojlanayotgan yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratgan holda muhokama qilishga bag‘ishlanadi.
Seminarda IXTI tomonidan Koreya jamg‘armasi (Korea Foundation) bilan hamkorlikda amalga oshirilgan siyosatga yo‘naltirilgan tadqiqot loyihasining asosiy natijalari taqdim etiladi. Mazkur loyiha Janubiy Koreya va Yaponiyaning o‘zbekistonlik migrantlar uchun yangi yo‘nalishlar sifatidagi ortib borayotgan ahamiyatiga javob beradi hamda O‘zbekistonning Sharqiy Osiyodagi hamkorlar bilan aloqalarni mustahkamlagan holda mehnat va ta’lim migratsiyasini boshqarishning yanada samarali strategiyalarini qanday ishlab chiqishi mumkinligini o‘rganadi. Tadqiqot O‘zbekiston institutlari bilan manfaatdor tomonlarni xaritalash, Janubiy Koreya va Yaponiyada istiqomat qilayotgan migrantlar bilan dala tadqiqotlari o‘tkazish, qabul qiluvchi mamlakatlardagi migratsiya va integratsiya tizimlarini qiyosiy tahlil qilishni o‘z ichiga oladi.
Tadbir davomida ta’lim-mehnat uzluksizligi, intilish nobarqarorligi va genderga bog‘liq migratsiya yo‘nalishlari kabi asosiy tahliliy tushunchalar ko‘rib chiqiladi. Seminar O‘zbekistonda migratsiyani boshqarishni takomillashtirish va boradigan mamlakatlarda integratsiya mexanizmlarini yaxshilash bo‘yicha amaliy tavsiyalar berish orqali dalillarga asoslangan siyosiy muloqotga hissa qo‘shishni maqsad qilgan.