23-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)da institut direktor o‘rinbosari Odil Gafаrov, Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov hamda Markaz ilmiy xodimi Madina Alimovaning London universitetining zamonaviy Xitoy tarixi professori Julia Lovell bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida Xitoyni o‘rganishning zamonaviy yondashuvlari va uning tarixiy o‘rni, shuningdek Markaziy Osiyodagi arxeologik va tarixiy tadqiqotlarning rivojlanishi masalalari muhokama qilindi. Professor Lovell O‘zbekistonda yuechjilar va Kushon imperiyasi tarixiga oid arxeologik tadqiqotlarning qanday qabul qilinayotgani va bu yondashuvlarning ilmiy izlanishlarda qanday aks etayotganiga alohida qiziqish bildirdi.
Shuningdek, “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi ham muhokama qilinib, uning mintaqada aloqalarni chuqurlashtirish va hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirishdagi ahamiyati qayd etildi.
Ishtirokchilar akademik va madaniy hamkorlikni o‘zaro tushunishni mustahkamlashning muhim omili sifatida e’tirof etdilar. Ta’kidlandiki, iqtisodiy loyihalar bilan bir qatorda ta’limiy va gumanitar tashabbuslar ham alohida ahamiyatga ega.
Uchrashuv yakunida tomonlar akademik muloqotni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar va IXTI hamda London universiteti o‘rtasida institutlararo hamkorlik istiqbollari, jumladan qo‘shma tadqiqotlar, nashrlar va talaba almashuv dasturlari, xususan PhD doktorantlar uchun mo‘ljallangan loyihalarni muhokama qildilar.

В ИПМИ состоялась встреча с профессором Лондонского университета Джулией Ловелл
23 сентября в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча заместителя директора ИПМИ Одила Гафарова, руководителя Центра исследований АТР Аббоса Бобохонова и научного сотрудника Центра Мадины Алимовой с профессором современной китайской истории Лондонского университета Джулией Ловелл.
Во время беседы обсуждались современные подходы к изучению Китая и его исторической роли, а также развитие исследований в области археологии и истории Центральной Азии. Профессор Ловелл проявила интерес к тому, как в Узбекистане воспринимаются археологические работы, посвящённые истории юэчжи и Кушанской империи, и как интерпретации этих процессов отражаются в научных исследованиях.
Отдельно была затронута тема инициативы «Один пояс, один путь» и её значение для региона. Участники отметили, что данный проект играет важную роль в углублении взаимосвязей и создании новых возможностей для сотрудничества.
Собеседники подчеркнули, что развитие академического и культурного взаимодействия является важным условием для укрепления взаимопонимания. Было отмечено, что наряду с экономическими проектами, особое значение приобретают образовательные и гуманитарные инициативы.
По итогам встречи стороны выразили готовность расширять академический диалог и обсудили перспективы институционального сотрудничества между ИПМИ и Лондонским университетом, включая совместные исследования, публикации, а также программы обмена студентами и докторантами.