Mushtariy Usmonova Yandex Uzbekistan ko‘magida Moskvada sun’iy intellekt bo‘yicha maxsus dasturda ishtirok etdi
21-24-aprel kunlari IXTI Yevropani o‘rganish markazi yetakchi ilmiy xodimi Mushtariy Usmonova JIDU rahbarlari, o‘qituvchilari va tadqiqotchilari uchun Yandex tomonidan tashkil etilgan “Sun’iy intellekt texnologiyalariga kirish va ma’lumotlarni tahlil qilishning zamonaviy usullari” nomli maxsus ta’lim dasturida ishtirok etdi. Ishtirokchilar sun’iy intellekt va ma’lumotlarni tahlil qilish sohasidagi so‘nggi yo‘nalishlar bilan tanishish, shuningdek, ta’lim, tadqiqot va boshqaruv sohalarida sun’iy intellekt yechimlarini joriy etishning ilg‘or tajribalarini o‘rganish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Dasturda ishtirok etish tinglovchilarga ta’lim muassasalari uchun sun’iy intellekt yechimlarini loyihalash sohasida qimmatli amaliy tajriba orttirish va ularni jahon amaliyotida qo‘llashning muvaffaqiyatli misollarini o‘rganish imkonini berdi. Kurs ta’lim jarayonlariga sun’iy intellektni joriy etish masalalariga qiziqish tobora ortib borayotgani, shuningdek, uning keng tarqalishi bilan bog‘liq xavf va muammolarni tushunish zarurati sharoitida alohida ahamiyat kasb etdi. Alohida mashg‘ulotlar sun’iy intellekt texnologiyalarini xalqaro miqyosda tartibga solishning huquqiy jihatlariga bag‘ishlandi. Bu esa keyingi ilmiy tadqiqotlar va o‘qituvchilik faoliyati uchun muhim ahamiyatga ega.
Madaniy dastur ham loyihaning muhim qismiga aylandi. Ishtirokchilar uchun Moskva bo‘ylab boy ekskursiya dasturi tashkil etildi: ular poytaxtning mashhur joylariga tashrif buyurishdi, shaharning tarixiy merosi va me’moriy yodgorliklari bilan tanishdilar. Bu ishtirokchilarga nafaqat kasbiy bilimlarini chuqurlashtirish, balki akademik hamjamiyat vakillari o‘rtasidagi kasbiy va shaxsiy aloqalarni mustahkamlashga yordam beradigan madaniy almashinuvdan yorqin taassurotlar olish imkonini berdi.
JIDU delegatsiyasining Moskvadagi ta’lim dasturida ishtiroki IXTI tadqiqotchilarining kasbiy malakalarini oshirishga muhim hissa qo‘shdi va zamonaviy sun’iy intellekt texnologiyalari sohasidagi ilmiy hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirdi. Shuningdek, bu Universitetning ta’lim va ilmiy faoliyatga innovatsion yondashuvlarni faol joriy etishga intilishini yana bir bor tasdiqladi.

From 21 to 24 April, Mushtariy Usmonova, Leading Research Fellow at the IAIS Centre for European Studies, took part in a specialised educational programme on AI technologies and modern methods of data analysis organised by Yandex for managers, teachers, and researchers of UWED. The participants had the opportunity to learn about the latest trends in artificial intelligence and data analysis, as well as explore best practices for implementing AI solutions in education, research, and management.
Participation in the programme allowed them to gain valuable practical experience in the field of designing AI solutions for educational institutions and learn about successful cases of their application in the world practice. The course became especially important in the context of the rapidly growing interest in the integration of artificial intelligence into educational processes, as well as the need to understand the risks and challenges associated with its widespread use. Separate sessions were devoted to the legal and regulatory aspects of regulating AI technologies at the international level, which is important for further research and teaching.
The cultural component was also an important part of the programme. A rich sightseeing programme in Moscow was organised for the participants: they visited the capital’s iconic landmarks, got acquainted with the city’s historical heritage and its architectural monuments. This allowed the participants not only to deepen their professional knowledge, but also to get vivid impressions from the cultural exchange, contributing to the strengthening of professional and personal ties between representatives of the academic community.
Participation of the UWED delegation in the educational programme in Moscow was an important contribution to the development of professional competencies of IAIS researchers and expanded the horizons of scientific cooperation in the field of modern artificial intelligence technologies, as well as confirmed the University’s aspiration to actively implement innovative approaches in educational and scientific activities.