Koreya jamg‘armasi qo‘llab-quvvatlagan ilmiy loyiha doirasida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi
16-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan Koreya jamg‘armasi qo‘llab-quvvatlagan “Markaziy Osiyodan Sharqiy Osiyoga migratsiyani kontekstual tahlil qilish: O‘zbekiston fuqarolarining Janubiy Koreya va Yaponiyaga migratsiyasi qiyosiy tahlili” mavzusidagi ilmiy loyihaning yakuniy hisobot seminari muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Mazkur loyiha 2025 yilgi Koreya jamg‘armasining siyosatga yo‘naltirilgan tadqiqotlar dasturi doirasida amalga oshirilib, O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi ta’lim va mehnat migratsiyasi jarayonlarini chuqur ilmiy tahlil qilishga qaratilgan.
Professor Timur Dadabayev rahbarligidagi tadqiqot guruhi M. Abdurasulova, N. Djalilova va J. Soipov ishtirokida O‘zbekiston, Koreya Respublikasi va Yaponiyada keng ko‘lamli dala tadqiqotlarini amalga oshirdi. Tadqiqot doirasida davlat organlari vakillari hamda turli vizalar bo‘yicha (D-2 talabalar, E-7 malakali mutaxassislar, E-9 EPS mehnat migrantlari va norasmiy migrantlar) o‘zbek migrantlari bilan intervyular o‘tkazildi. Shuningdek, migratsiyaning gender jihatlari va Koreya–Markaziy Osiyo hamkorligi uchun siyosiy ahamiyati tahlil qilindi.
Seminarda diplomatik missiyalar, davlat organlari, xalqaro tashkilotlar va akademik doira vakillari ishtirok etdi. Muhokamalar O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, migratsiya siyosatini takomillashtirish va ilmiy hamkorlikni kengaytirish masalalariga bag‘ishlandi.

16 февраля Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) успешно провел итоговый отчетный семинар по исследовательскому проекту, поддержанному Корейским фондом, под названием «Контекстуализация миграции из Центральной Азии в Восточную Азию: сравнительный анализ миграции узбекистанцев в Южную Корею и Японию».
Проект, реализованный в рамках Программы Корейского фонда по поддержке прикладных исследований 2025 года, представляет собой комплексный анализ современных миграционных процессов между Центральной и Восточной Азией с особым акцентом на динамику мобильности между Узбекистаном и Республикой Корея.
Под руководством профессора Тимура Дадабаева исследовательская группа в составе М.Абдурасуловой, Н.Джалиловой и Ж.Соипова провела масштабные полевые исследования в Узбекистане, Республике Корея и Японии, включая интервью с представителями государственных органов и узбекскими мигрантами различных визовых категорий (студенты D-2, квалифицированные специалисты E-7, участники программы EPS E-9 и нелегальные мигранты). В исследовании также рассматриваются гендерные аспекты миграции и политические последствия для сотрудничества между Республикой Корея и странами Центральной Азии.
Семинар собрал представителей дипломатических миссий, государственных структур и академического сообщества для обсуждения выводов и практических рекомендаций по совершенствованию управления миграцией, защите трудовых прав и развитию образовательного сотрудничества между Кореей и странами Центральной Азии.