Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hamkor tashkilot sifatida O‘zbekiston va MDHdagi yetakchi ta’lim platformalaridan biri bo‘lgan Alpha Education bilan birgalikda kommunikatsiya ko‘nikmalari va strategik targ‘ibot bo‘yicha trening dasturini muvaffaqiyatli ochdi.
Dastur “Barqaror kelajak uchun institutsional salohiyatni shakllantirish: Markaziy Osiyo va undan tashqarida raqobatbardoshlikka yo‘l” institutsional modernizatsiya rejasi doirasida amalga oshirilmoqda. Ushbu tashabbus Jahon banki tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan “O‘zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish (MUNIS)” loyihasining PRIM granti asosida moliyalashtirilmoqda.
Treningning birinchi kuni Regina Lebedeva, Alphaning sertifikatlangan treneri, xalqaro kompaniyalarda 15 yildan ortiq savdo va menejment tajribasiga ega mutaxassis tomonidan olib borildi. Mashg‘ulot strategik sessiya formatida o‘tkazilib, institutsional rivojlanishning ustuvor vazifalari yuzasidan umumiy tushuncha shakllantirishga qaratildi.
Ishtirokchilar oldindan tayyorlangan SWOT-tahlil natijalarini muhokama qildilar, asosiy maqsadli auditoriyalar va manfaatdor tomonlarni aniqladilar hamda institutning missiya va tasavvur loyihalarini ishlab chiqishga qaratilgan guruh mashqlarida qatnashdilar. Ushbu muhokamalar dastlabki strategik yo‘nalishlar va tashabbuslarni belgilash imkonini berdi.
Birinchi kunning natijalari amaliyotga yo‘naltirilgan format yagona institutsional yondashuvni shakllantirishga va ichki jamoa dinamikasini mustahkamlashga xizmat qilganini ko‘rsatdi. Bu yutuqlar keyingi modullar uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi, unda institutning noyob savdo taklifi va kompleks kommunikatsiya strategiyasi ishlab chiqiladi.

Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии в партнерстве с Alpha Education, одной из ведущих образовательных платформ Узбекистана и СНГ, успешно открыл тренинг по развитию коммуникационных навыков и стратегического продвижения.
Программа реализуется в рамках плана институциональной модернизации «Формирование институционального потенциала для устойчивого будущего: путь к конкурентоспособности в Центральной Азии и за её пределами», поддержанного грантом PRIM проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана (MUNIS)» при поддержке Всемирного Банка.
Первый день тренинга был проведён сертифицированным тренером Alpha Региной Лебедевой, имеющей более 15 лет опыта работы в сфере продаж и менеджмента в международных компаниях. Сессия прошла в формате стратегической сессии и была направлена на формирование общего понимания ключевых задач институционального развития.
В рамках занятия участники обсудили результаты предварительно подготовленного SWOT-анализа, определили целевые аудитории и заинтересованные стороны, а также приняли участие в групповой работе по формированию проектов видения и миссии института. Обсуждения позволили наметить первые стратегические ориентиры и инициативы, которые будут развиваться на последующих этапах программы.
Итоги первого дня показали, что практико-ориентированный формат тренинга способствует выработке единого подхода и укрепляет внутреннюю командную динамику. Эти результаты станут прочной основой для следующих модулей программы, посвящённых разработке уникального торгового предложения и коммуникационной стратегии.