IXTI Xitoyning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati istiqbollari bo‘yicha professor Chjan Szyan ishtirokida “Frontier Talks” muloqotini o‘tkazdi
26-mart kuni IXTI “Xitoyning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati istiqbollari” mavzusida “Frontier Talks” turkum ma’ruzasini o‘tkazdi. Tadbirda Xitoy Tashqi ishlar universiteti Diplomatik tadqiqotlar kafedrasining taniqli olimi, professor Chjan Szyan ishtirok etib, Pekinning mintaqaga bo‘lgan zamonaviy yondashuvi hamda o‘zgaruvchan xalqaro sharoitda uning ortib borayotgan strategik ahamiyati haqida umumiy ma’lumot berdi.
Professor Chjan o‘z ma’ruzasida Markaziy Osiyo Xitoyning tashqi siyosiy tafakkurida geo-iqtisodiy jihatdan ham, mintaqaviy barqarorlik, siyosiy ishonch va uzoq muddatli o‘zaro bog‘liqlik nuqtai nazaridan ham tobora muhim o‘rin egallayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, Xitoyning mintaqa bilan hamkorligi savdo va infratuzilma doirasidan chiqib, siyosiy, diplomatik, gumanitar va strategik yo‘nalishlarni tobora ko‘proq qamrab olmoqda. Shuningdek, o‘zaro ishonchning muhim belgisi hamda ishbilarmonlik, turizm va xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga hissa qo‘shayotgan omil sifatida vizasiz rejimga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokamaning salmoqli qismi Xitoyning Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorligini shakllantiruvchi asosiy vositalardan biri bo‘lgan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusiga bag‘ishlandi. Professor Chjan uning transport aloqalarini, infratuzilma rivojini, savdo va sarmoyalarni ilgari surishdagi rolini alohida ta’kidlab, “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li kabi loyihalarning strategik ahamiyatiga ham e’tibor qaratdi. Shuningdek, u Xitoy tashqi siyosatining kengroq konseptual asoslari, jumladan, Global taraqqiyot tashabbusi, Global xavfsizlik tashabbusi, Global sivilizatsiya tashabbusi va Global boshqaruv tashabbusini sharhlab, bu g‘oyalar Pekinning mintaqa bilan rivojlanish, xavfsizlik, sivilizatsiyalararo muloqot va gumanitar almashinuv sohalaridagi hamkorligini tobora ko‘proq mazmunan boyitayotganini ta’kidladi.
Ma’ruzada, shuningdek, “Xitoy–Markaziy Osiyo” munosabatlarining institutsional jihatlariga ham to‘xtalib o‘tilib, siyosiy muloqot, xavfsizlik sohasidagi muvofiqlashtirish va amaliy hamkorlik uchun muhim platformalar sifatida “Xitoy–Markaziy Osiyo” formati va Shanxay hamkorlik tashkiloti mexanizmlariga urg‘u berildi. Tadbir ekspertlar hamjamiyatining “Xitoy–Markaziy Osiyo” munosabatlarining kelajakdagi rivojiga qiziqishi yuqori ekanini yana bir bor tasdiqladi.

ИПМИ провел лекцию «Frontier Talks» на тему «Перспективы внешней политики Китая в Центральной Азии» с участием профессора Чжан Цзяня
26 марта ИПМИ провел лекцию из цикла «Frontier Talks» на тему «Перспективы внешней политики Китая в Центральной Азии». На мероприятии выступил профессор Чжан Цзянь, выдающийся ученый факультета дипломатических исследований Китайского университета международных отношений, который представил обзор современного подхода Пекина к региону и его растущей стратегической важности в меняющейся международной обстановке.
В своей лекции профессор Чжан подчеркнул, что Центральная Азия занимает все более важное место в концепции внешней политики Китая как с геоэкономической точки зрения, так и в контексте региональной стабильности, политического доверия и долгосрочной взаимосвязанности. Он отметил, что взаимодействие Китая с регионом вышло за рамки торговли и инфраструктуры, все больше охватывая политические, дипломатические, гуманитарные и стратегические аспекты. Особое внимание было уделено режиму безвизового въезда, который был представлен как важный знак взаимного доверия и как фактор, способствующий укреплению деловых, туристических и межчеловеческих связей.
Значительная часть дискуссии была посвящена инициативе «Пояс и путь» как одной из ключевых концепций, определяющих сотрудничество Китая с государствами Центральной Азии. Профессор Чжан подчеркнул ее роль в развитии транспортной связности, инфраструктуры, торговли и инвестиций, а также указал на стратегическую значимость таких проектов, как железная дорога Китай–Кыргызстан–Узбекистан. Далее он обрисовал более широкие концептуальные основы внешней политики Китая, включая Глобальную инициативу развития, Глобальную инициативу безопасности, Глобальную инициативу цивилизаций и Глобальную инициативу управления, отметив, что эти идеи все в большей степени определяют сотрудничество Пекина с регионом в сферах развития, безопасности, межцивилизационного диалога и гуманитарных обменов.
В ходе лекции также был затронут институциональный аспект китайско-центральноазиатских отношений, при этом особое внимание было уделено формату «Китай–Центральная Азия» и механизмам Шанхайской организации сотрудничества как важным платформам для политического диалога, координации в сфере безопасности и практического сотрудничества. Сессия подтвердила большой интерес экспертного сообщества к будущему развитию китайско-центральноазиатских отношений.