Aziza Muxammеdova Xitoy Xalq Respublikasi Ta’lim vazirligi tasarrufidagi yetakchi milliy kompleks universitetlardan biri – Northwest A&F University (NWAFU) tomonidan tashkil etilgan xalqaro ilmiy konferensiyada ishtirok etdi. Konferensiya Markaziy Osiyo davlatlari, Ozarbayjon va Xitoydan kelgan ekspertlar hamda tadqiqotchilarni birlashtirib, Yevroosiyo makonida mintaqaviy integratsiya, barqaror rivojlanish, transport va energetik bog‘liqlik, shuningdek ekologik kun tartibiga bag‘ishlandi.
O‘z ma’ruzasida Aziza Muxammеdova Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiya jarayonlarining transformatsiyasi va o‘zaro bog‘liqlikning barqaror rivojlanishdagi asosiy omil sifatidagi roli ortib borayotganini ta’kidladi. Ma’ruzada infratuzilma koridorlari, ekologik chaqiriqlar hamda mintaqa davlatlarining murakkab transchegaraviy jarayonlarni, jumladan Afg‘oniston va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro aloqalarni boshqarishga institutsional tayyorgarligi masalalari yoritildi.
Shuningdek, mintaqada infratuzilmaviy va “yashil” tashabbuslarni rivojlantirish faqat investitsiyalar bilan cheklanmasdan, balki uzoq muddatli muvofiqlashtirish, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va barqaror institutsional mexanizmlarni shakllantirishni ham talab qilishi alohida qayd etildi.

Азиза Мухаммедова выступила на международной конференции Northwest A&F University
Азиза Мухаммедова приняла участие в международной научной конференции, организованной Northwest A&F University (NWAFU) – одним из ключевых национальных комплексных университетов Китая, находящимся в ведении Министерства образования КНР. Конференция объединила экспертов и исследователей из стран Центральной Азии, Азербайджана и КНР и была посвящена вопросам региональной интеграции, устойчивого развития, транспортной и энергетической взаимосвязанности, а также экологической повестке в Евразийском пространстве.
В своём выступлении Азиза Мухаммедова акцентировала внимание на трансформации региональной интеграции в Центральной Азии и возрастающей роли взаимосвязанности как ключевого фактора устойчивого развития. В докладе были затронуты вопросы инфраструктурных коридоров, экологических вызовов и институциональной готовности государств региона к управлению сложными трансграничными процессами, включая взаимодействие с Афганистаном и странами Южной Азии.
Особое внимание было уделено тому, что развитие инфраструктурных и «зелёных» инициатив в регионе требует не только инвестиций, но и долгосрочной координации, укрепления доверия и формирования устойчивых институциональных механизмов регионального сотрудничества.