“Jamoatchilik tadqiqot institutlarini modernizatsiya qilish” loyihasi (PRIM)
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Jahon banki tomonidan qo‘llab-quvvatlangan “O‘zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” (Modernizing Uzbekistan National Innovation System, MUNIS) loyihasining tarkibiy qismi bo‘lmish “Jamoatchilik tadqiqot institutlarini modernizatsiya qilish” (Public Research Institutes Modernization, PRIM) loyihasida ishtirok etish sharafiga muyassar bo‘ldi. IXTI butun mamlakat bo‘ylab ko‘plab nomzodlar orasida PRIM loyihasining 25 ta finalchisi qatoriga kirish sharafiga muyassar bo‘ldi.
Loyiha bir nechta asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha institutsional salohiyatni oshirishga qaratilgan:
1. Tadqiqot infratuzilmasi – ilmiy imkoniyatlarni kengaytirish uchun asbob-uskunalar va tizimlarni zamonaviylashtirish.
2. Salohiyatni oshirish – xodimlarni tadqiqotlar, kommunikatsiyalar, strategik targ‘ibot, loyihalarni boshqarish va resurslarni jalb qilish bo‘yicha o‘qitish.
3. Strategik rejalashtirish va boshqaruv – samarali boshqaruv usullari va strategiyalarini ishlab chiqish.
4. Bilim almashish – akademik va sanoat hamkorlari bilan hamkorlikni rivojlantirish.
5. Jamoatchilik bilan ishlash – jamoatchilik e’tiborini jalb qilish va ko‘zga ko‘rinishni kuchaytirish.
Ushbu tashabbus IXTIni mintaqada yetakchi tadqiqot muassasasi sifatida rivojlantirish, Markaziy Osiyo va undan tashqarida hamkorlik aloqalarini mustahkamlash hamda barqaror rivojlanishga hissa qo‘shishga qaratilgan.
• Nomi: Barqaror kelajak uchun institutsional salohiyatni shakllantirish: Markaziy Osiyo va undan tashqarida raqobatbardoshlikka erishish yo‘li

Проект «Модернизация общественных исследовательских институтов» (PRIM)
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) удостоен чести участвовать в проекте «Модернизация общественных исследовательских институтов» (Public Research Institutes Modernization, PRIM), который является компонентом проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана» (Modernizing Uzbekistan National Innovation System, MUNIS), поддерживаемого Всемирным банком. ИПМИ посчастливилось войти в число 25 финалистов проекта PRIM среди многочисленных претендентов по всей стране.
Проект направлен на повышение институционального потенциала по нескольким ключевым направлениям:
1. Исследовательская инфраструктура – модернизация инструментов и систем для расширения научных возможностей.
2. Наращивание потенциала – обучение персонала в области исследований, коммуникаций, стратегической пропаганды, управления проектами и мобилизации ресурсов.
3. Стратегическое планирование и управление – разработка эффективных методов и стратегий управления.
4. Обмен знаниями – содействие сотрудничеству с академическими и промышленными партнерами.
5. Работа с общественностью – усиление вовлеченности и наглядности.
Данная инициатива призвана способствовать развитию ИПМИ в качестве заметного исследовательского учреждения в регионе, укреплению партнерских отношений и внесению вклада в устойчивое развитие в Центральной Азии и за ее пределами.
• Название: Создание институционального потенциала для устойчивого будущего: путь к конкурентоспособности в Центральной Азии и за ее пределами