Ozarbayjon davlat axborot agentligi AZERTAJ saytida Nargiza Umarova bilan batafsil suhbat e’lon qilindi. Unda Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi transport-logistika aloqalarining hozirgi rivojlanish tendensiyalari, jumladan, Ozarbayjon, O‘zbekiston va boshqa mintaqaviy ishtirokchilarning shakllanayotgan O‘rta yo‘lakdagi o‘rni atroflicha yoritilgan
Suhbatda Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagining ahamiyati, shuningdek, Umarova ta’kidlaganidek, Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari qo‘llab-quvvatlaydigan tashabbus – Zangezur yo‘lagining istiqbollariga alohida e’tibor qaratilgan. O‘zbekiston kabi davlatlar uchun dengizga chiqish imkoniyati cheklangan sharoitda bu yo‘nalishlar oddiy infratuzilma loyihalari emas, balki strategik mustaqillik, eksport raqobatbardoshligini oshirish va jahon bozorlariga chiqish vositasiga aylanmoqda
Suhbatda O‘zbekistonning transport oqimlarini xilma-xil qilishdagi, jumladan, Pokistonning Hind okeani portlariga chiqadigan Transafg‘on yo‘lagini rivojlantirishdagi o‘rni ham ochib berilgan. Umarova ta’kidlashicha, ushbu yo‘nalishlar nafaqat mintaqaviy aloqadorlikni mustahkamlaydi, balki Markaziy va Janubiy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Yevropani qamrab oluvchi Yevroosiyo integratsiyasining yangi modeli uchun zamin yaratadi
Suhbat yakunida Nargiza Umarova CASCA+ multimodal yo‘lagi va Kaspiy dengizidagi port infratuzilmasini rivojlantirish kabi energetika va logistika tashabbuslarining muhimligini ta’kidlaydi. Uning fikricha, ushbu loyihalar mintaqalar o‘rtasidagi barqaror iqtisodiy hamkorlik va sheriklikning yangi darajasi uchun poydevor yaratadi

На сайте Азербайджанского государственного информационного агентства АЗЕРТАДЖ опубликовано обстоятельное интервью с Наргизой Умаровой, в котором подробно освещаются текущие тенденции развития транспортно-логистических связей между Центральной Азией и Южным Кавказом, включая роль Азербайджана, Узбекистана и других региональных игроков в формирующемся Среднем коридоре.
Особое внимание в интервью уделено значению Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ), а также перспективам Зангезурского коридора — инициативы, которую, как подчёркивает Умарова, поддерживают все страны Центральной Азии. В условиях ограниченного доступа к морю для таких государств, как Узбекистан, эти маршруты становятся не просто инфраструктурными проектами, а инструментами стратегической автономии, повышения конкурентоспособности экспорта и выхода на глобальные рынки.
Интервью также раскрывает роль Узбекистана в диверсификации транспортных потоков, включая развитие Трансафганского коридора, выходящего на пакистанские порты Индийского океана. Умарова подчёркивает, что данные маршруты не только укрепляют региональную связность, но и создают предпосылки для новой модели евразийской интеграции, охватывающей Центральную и Южную Азию, Южный Кавказ и Европу.
В заключение Наргиза Умарова акцентирует внимание на важности энергетических и логистических инициатив, таких как мультимодальный коридор CASCA+ и развитие портовой инфраструктуры на Каспии. По её мнению, эти проекты формируют фундамент для устойчивого экономического взаимодействия и нового уровня партнёрства между регионами.