Abbos Boboxonov “O‘zA” axborot agentligiga bergan intervyusida YUNESKOning ta’lim, fan, madaniyat va axborot yo‘nalishlaridagi global hamkorlikni kuchaytirishdagi o‘rnini, O‘zbekiston bilan hamkorlikning esa mazmun va ko‘lam jihatidan izchil kengayayotganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, mamlakatimiz 1993 yildan beri YUNESKO a’zosi sifatida boy tarixiy-madaniy merosni asrash, qayta tiklash va jahon hamjamiyatiga tanitishda ushbu tuzilma bilan samarali ishlamoqda. O‘zbekistonning Ichan qal’a, Buxoro va Shahrisabz tarixiy markazlari, “Samarqand — madaniyatlar chorrahasi”, G‘arbiy Tyanshan, Buyuk Ipak yo‘lining Zarafshon–Qoraqum yo‘lagi hamda Turon cho‘li kabi 7 manzili Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgani, shuningdek, Shoshmaqom, Boysun madaniyati, katta ashula, askiya, palov, Navro‘z va boshqa unsurlarni qamrab olgan 16 ta nomoddiy meros elementi xalqaro miqyosda e’tirof etilgani buning yaqqol dalilidir.
Intervyuda YUNESKO bilan innovatsion hamkorlik ham alohida ko‘rsatib o‘tildi: pandemiyadan so‘ng Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi bilan birgalikda ilmiy-tadqiqot va innovatsiyalarni xaritalash bo‘yicha hujjatlar tayyorlanib, tashkilotning elektron platformasida saqlanmoqda; besh viloyatda universitetlar salohiyati o‘rganilib, ilmiy-innovatsion texnologiyalar yo‘nalishida tadqiqotlar olib borilmoqda. Bu tashabbuslar milliy ilm-fan ekotizimini kuchaytirish, xalqaro ilmiy almashuvni jadallashtirishga xizmat qilmoqda.
Boboxonov 2023 yil noyabrda Parijda qabul qilingan, YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini 2025 yil 30 oktyabr – 13 noyabr kunlari Samarqandda o‘tkazish to‘g‘risidagi tarixiy qarorning ahamiyatini ham yoritdi. 194 davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlangan bu tashabbus YUNESKOning so‘nggi 40 yilda ilk bor Fransiyadan tashqarida sessiya o‘tkazishi, O‘zbekistonning samarali diplomatiyasi va madaniy-ma’rifiy taraqqiyotiga berilgan yuksak baho sifatida talqin qilindi. Samarqand — qadimiy sivilizatsiyalar chorrahasi — mezbonlik qiladigan mazkur anjuman mintaqada madaniy muloqot, o‘zaro anglashuv va barqaror rivojlanish kun tartibini yanada boyitib, O‘zbekistonning xalqaro nufuzini mustahkamlashi kutilmoqda.

В интервью УзА Аббос Бобохонов подчеркнул роль ЮНЕСКО в укреплении глобального сотрудничества в области образования, науки, культуры и информации, а также отметил, что сотрудничество с Узбекистаном последовательно расширяется по содержанию и масштабам. По его словам, наша страна, являясь членом ЮНЕСКО с 1993 года, эффективно взаимодействует с этой организацией в сфере сохранения, восстановления и презентации богатого историко-культурного наследия мировому сообществу. Ярким свидетельством этого является включение в Список всемирного наследия 7 объектов Узбекистана, таких как Ичан-Кала, исторические центры Бухары и Шахрисабза, "Самарканд - перекресток культур," Западный Тянь-Шань, Зарафшанско-Каракумский коридор Великого шелкового пути и Туранская степь, а также международное признание 16 элементов нематериального наследия, включающих Шашмаком, Байсунскую культуру, катта ашула, аския, плов, Навруз и другие элементы.
В интервью также было особо отмечено инновационное сотрудничество с ЮНЕСКО: после пандемии совместно с Агентством инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций были подготовлены документы по картированию научно-исследовательских работ и инноваций, которые хранятся на электронной платформе организации; в пяти областях изучается потенциал университетов и проводятся исследования в сфере научно-инновационных технологий. Эти инициативы способствуют укреплению национальной научной экосистемы и активизации международного научного обмена.
Бобохонов также подчеркнул значимость исторического решения, принятого в Париже в ноябре 2023 года, о проведении 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде с 30 октября по 13 ноября 2025 года. Эта инициатива, поддержанная 194 странами, была расценена как высокая оценка эффективной дипломатии и культурно-просветительского развития Узбекистана, а также как факт проведения ЮНЕСКО впервые за последние 40 лет сессии за пределами Франции. Ожидается, что этот форум, который пройдет в Самарканде - перекрестке древних цивилизаций, еще больше обогатит повестку культурного диалога, взаимопонимания и устойчивого развития в регионе и укрепит международный авторитет Узбекистана.