Financial Times gazetasi xabar berishicha, “ko‘plab ishlab chiqaruvchilar ham import, ham eksport uchun boj to‘lashga majbur bo‘lmoqda”. Gazeta Xitoydagi xorijiy ishlab chiqaruvchilarga alohida e’tibor qaratadi. Ular ehtiyot qismlar importi uchun 125 foiz, AQShga eksport qilish uchun esa 145 foiz boj to‘lashga majbur bo‘lib, ikki karra AQSH savdo bojlari zarbasiga uchramoqda. Bu esa, ta’kidlanganidek, “ularning faoliyatiga jiddiy zarar yetkazmoqda”.
Ta’kidlash joizki, nafaqat Xitoy kompaniyalari, balki Xitoyda yirik biznes yuritayotgan Amerika kompaniyalari ham zarbaga uchradi. Buning sababi, Xitoyda Amerikaga tegishli bo‘lmagan, ammo Amerika xom ashyosiga tayanadigan bir qator xorijiy kompaniyalar faoliyat yuritmoqda. Bu esa ularni bir xil tovarlarga ham Amerika, ham Xitoy bojlarini to‘lash majburiyatiga duchor qilmoqda. Shu bilan birga, “Amerikaning ba’zi yirik ishlab chiqaruvchilari, jumladan smartfon va ayrim elektronika ishlab chiqaruvchilari Trampdan vaqtinchalik imtiyozlar olishga erishdi”.
Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, “o‘tgan yili mamlakatdagi to‘liq yoki qisman xorijiy kompaniyalar hissasiga Xitoy eksportining 980 milliard dollari yoki chorak qismidan ortig‘i va importining 820 milliard dollari yoki uchdan bir qismidan ko‘prog‘i to‘g‘ri keldi”. Shuningdek, “2024-yilda Xitoy deyarli 1 trillion dollar miqdorida rekord darajadagi ijobiy savdo balansini qayd etdi”. Muhim omillardan biri shuki, Xitoyning eksport mexanizmi to‘liq yoki qisman Xitoydagi ulkan va arzon mehnat bozoridan mahsulot ishlab chiqarish uchun foydalanishga intilgan xorijiy kompaniyalar hisobiga shakllangan.

The Financial Times, referring to the fact that “many manufacturers are forced to pay duties on both imports and exports”, focuses on foreign manufacturers in China, which are forced to pay duties of 125% on imports of components and then 145% on exports to the U.S., thus twice falling under the impact of trade duties from the U.S., which, as noted undermines their activities.
It should be noted that it is not only Chinese companies that have been hit, but also American companies doing big business in China. This is due to the fact that there are a number of foreign companies operating in China that are not American but rely on American raw materials, which puts them in the position of having to pay both American and Chinese duties on the same goods. At the same time, “some large American manufacturers, including smartphone makers and some electronics manufacturers, have secured temporary relief from Trump”.
According to China’s General Administration of Customs, “wholly or partly foreign companies in the country last year accounted for $980bn of Chinese exports, or more than a quarter, and $820bn of imports, or more than a third”, and that “China recorded a record trade surplus of nearly $1 trillion in 2024”. An important factor is that China’s export mechanism has been driven in whole or in part by foreign companies that have sought to take advantage of China’s huge and inexpensive labour market to produce goods.