Donald Trampning geosiyosiy raqobat tobora kuchayib borayotgan Yaqin Sharqning asosiy mamlakatlariga qilgan safarini tahlil qilar ekanmiz, uning AQShning mintaqadagi ta’sirini tiklash uchun iqtisodiy, diplomatik va strategik tashabbuslarni uyg‘unlashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini alohida ta’kidlash lozim. Trampning BAA, Qatar va Saudiya Arabistoni bilan umumiy qiymati 2 trillion dollardan ortiq bo‘lgan tijorat va mudofaa shartnomalari bo‘yicha tuzgan yirik kelishuvlari iqtisodiy diplomatiyaga yangicha yondashuvdan dalolat beradi. Bu esa mintaqaviy ta’sir dinamikasini o‘zgartirishi va Amerika ishtirokining yangi namunalarini yaratishi mumkin. AQShdan texnologiya eksporti va mudofaa hamkorligi o‘rtasidagi strategik muvofiqlik quyidagilardan kelib chiqadi:
• Saudiya Arabistoni 600 milliard dollar miqdorida investitsiyalar ajratdi, jumladan, 142 milliard dollarlik harbiy xaridlar va 20 milliard dollarlik sun’iy intellekt hamda energetika infratuzilmasi loyihalariga mablag‘ yo‘naltirdi;
• Qatar bilan tuzilgan kelishuvlar qiymati 243 milliard dollardan oshdi. Bunga Boeing reaktiv samolyotini 96 milliard dollarga, AQShdan qurol-yarog‘ni 42 milliard dollarga va ilg‘or mudofaa texnologiyalarini 3 milliard dollarga sotib olish kiradi. Investitsiyalarni 1,2 trillion dollargacha oshirish rejalashtirilmoqda;
• BAA 200 milliard dollardan ortiq shartnomalar imzoladi, jumladan, Boeing uchun 14,5 milliard dollarlik buyurtma va Abu-Dabidagi yirik sun’iy intellekt ma’lumotlarini qayta ishlash markazi qurilishi.
ALJAZEERA Donald Trampning Yaqin Sharqqa safarini “Qo‘shma Shtatlarning mintaqaga yondashuvida geosiyosiy o‘zgarish” deb baholab, “Prezident Tramp Amerikaga sarmoya kiritishni jadallashtirmoqda va kelajak avlodlar uchun barqaror farovonlikning yangi oltin asriga yo‘l ochib, butun dunyo bo‘ylab adolatli savdo kelishuvlarini ta’minlamoqda”, deya ta’kidladi.
Saudiya Arabistonidagi nutqida Tramp: “Rahbarlarning yangi avlodi qadimiy mojarolar va o‘tmishdagi zerikarli kelishmovchiliklarni yengib o‘tmoqda hamda Yaqin Sharq xaos bilan emas, balki savdo bilan belgilanadigan kelajakni barpo etmoqda”, deya qayd qildi. U “turli millat, din va e’tiqodga mansub odamlar bir-birini bombardimon qilish orqali yo‘q qilmasdan, birgalikda shaharlar quradigan texnologiyalar”ga chaqirdi.
Xulosa qilib aytganda, Prezident Donald Trampning Yaqin Sharqdagi diplomatik missiyasi sezilarli iqtisodiy natijalar keltirdi va AQShning mintaqaga nisbatan tashqi iqtisodiy siyosati hamda iqtisodiy diplomatiyasida muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi. Tashrifning asosiy iqtisodiy maqsadi – AQSH iqtisodiyotiga sun’iy intellekt, energetika va mudofaa sohalaridagi ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish uchun salmoqli sarmoya jalb etishdan iborat edi va bu maqsadga erishildi.

Trump’s Breakthrough Economic Diplomacy in The Middle East
Commenting on Donald Trump’s tour of key countries in the Middle East, where geopolitical competition is intensifying, it is important to recognize Trump’s efforts to restore U.S. influence in the region through a combination of economic, diplomatic and strategic initiatives. Trump's major agreements totaling more than $2 trillion in commercial and defense contracts with the UAE, Qatar, and Saudi Arabia signal a new commitment to economic diplomacy that could change the dynamics of regional influence and set new precedents for American engagement. The strategic alignment between U.S. technology exports and defense partnerships comes from the following:
• Saudi Arabia has committed $600 billion in investments, including $142 billion in military procurement and $20 billion in artificial intelligence and energy infrastructure projects;
• Agreements with Qatar exceeded $243 billion, including a $96 billion purchase of a Boeing jet, a $42 billion arms purchase from the U.S. and $3 billion in advanced defense technology; investment is set to increase to $1.2 trillion;
• UAE has deals worth more than $200 billion, including a $14.5 billion Boeing order and a major artificial intelligence data center in Abu Dhabi.
ALJAZEERA comments on Donald Trump’s trip to the Middle East as a “geopolitical shift in the United States’ approach to the region”, noting that “President Trump is accelerating investment in America and securing fair trade deals around the world, paving the way for a new golden age of lasting prosperity for future generations”.
At a speech in Saudi Arabia, Trump said, “A new generation of leaders is overcoming the ancient conflicts and tiresome divisions of the past and building a future in which the Middle East will be defined by trade, not chaos.” He called for “technology, where people of different nations, religions and creeds build cities together rather than destroying each other with bombings.”
Thus, President Donald Trump’s diplomatic mission to the Middle East has yielded significant economic benefits and marked a marked shift in U.S. foreign economic policy and economic diplomacy toward the region. The main goal of the economic aspect of the visit – attracting significant investment in the U.S. economy to develop advanced technologies in artificial intelligence, energy and defense – has been achieved.