Donald Trampning geosiyosiy raqobat tobora kuchayib borayotgan Yaqin Sharqning asosiy mamlakatlariga qilgan safarini tahlil qilar ekanmiz, uning AQShning mintaqadagi ta’sirini tiklash uchun iqtisodiy, diplomatik va strategik tashabbuslarni uyg‘unlashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini alohida ta’kidlash lozim. Trampning BAA, Qatar va Saudiya Arabistoni bilan umumiy qiymati 2 trillion dollardan ortiq bo‘lgan tijorat va mudofaa shartnomalari bo‘yicha tuzgan yirik kelishuvlari iqtisodiy diplomatiyaga yangicha yondashuvdan dalolat beradi. Bu esa mintaqaviy ta’sir dinamikasini o‘zgartirishi va Amerika ishtirokining yangi namunalarini yaratishi mumkin. AQShdan texnologiya eksporti va mudofaa hamkorligi o‘rtasidagi strategik muvofiqlik quyidagilardan kelib chiqadi:
• Saudiya Arabistoni 600 milliard dollar miqdorida investitsiyalar ajratdi, jumladan, 142 milliard dollarlik harbiy xaridlar va 20 milliard dollarlik sun’iy intellekt hamda energetika infratuzilmasi loyihalariga mablag‘ yo‘naltirdi;
• Qatar bilan tuzilgan kelishuvlar qiymati 243 milliard dollardan oshdi. Bunga Boeing reaktiv samolyotini 96 milliard dollarga, AQShdan qurol-yarog‘ni 42 milliard dollarga va ilg‘or mudofaa texnologiyalarini 3 milliard dollarga sotib olish kiradi. Investitsiyalarni 1,2 trillion dollargacha oshirish rejalashtirilmoqda;
• BAA 200 milliard dollardan ortiq shartnomalar imzoladi, jumladan, Boeing uchun 14,5 milliard dollarlik buyurtma va Abu-Dabidagi yirik sun’iy intellekt ma’lumotlarini qayta ishlash markazi qurilishi.
ALJAZEERA Donald Trampning Yaqin Sharqqa safarini “Qo‘shma Shtatlarning mintaqaga yondashuvida geosiyosiy o‘zgarish” deb baholab, “Prezident Tramp Amerikaga sarmoya kiritishni jadallashtirmoqda va kelajak avlodlar uchun barqaror farovonlikning yangi oltin asriga yo‘l ochib, butun dunyo bo‘ylab adolatli savdo kelishuvlarini ta’minlamoqda”, deya ta’kidladi.
Saudiya Arabistonidagi nutqida Tramp: “Rahbarlarning yangi avlodi qadimiy mojarolar va o‘tmishdagi zerikarli kelishmovchiliklarni yengib o‘tmoqda hamda Yaqin Sharq xaos bilan emas, balki savdo bilan belgilanadigan kelajakni barpo etmoqda”, deya qayd qildi. U “turli millat, din va e’tiqodga mansub odamlar bir-birini bombardimon qilish orqali yo‘q qilmasdan, birgalikda shaharlar quradigan texnologiyalar”ga chaqirdi.
Xulosa qilib aytganda, Prezident Donald Trampning Yaqin Sharqdagi diplomatik missiyasi sezilarli iqtisodiy natijalar keltirdi va AQShning mintaqaga nisbatan tashqi iqtisodiy siyosati hamda iqtisodiy diplomatiyasida muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi. Tashrifning asosiy iqtisodiy maqsadi – AQSH iqtisodiyotiga sun’iy intellekt, energetika va mudofaa sohalaridagi ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish uchun salmoqli sarmoya jalb etishdan iborat edi va bu maqsadga erishildi.

Прорыв экономической дипломатии Трампа на Ближнем Востоке
Комментируя турне Дональда Трампа по ключевым странам Ближнего Востока, где усиливается геополитическая конкуренция, необходимо отметить усилия Трампа по восстановлению влияния США в регионе посредством сочетания экономических, дипломатических и стратегических инициатив. Крупные соглашения Трампа на общую сумму более $2 трлн по коммерческим и оборонным контрактам с ОАЭ, Катаром и Саудовской Аравией свидетельствуют о новой приверженности к экономической дипломатии, что может изменить динамику регионального влияния и создать новые прецеденты для участия Америки. Стратегическая согласованность между экспортом технологий из США и оборонными партнерствами исходит из следующего:
• Саудовская Аравия выделила инвестиции на сумму $600 млрд, в том числе в военные закупки на сумму $142 млрд и проекты в области искусственного интеллекта и энергетической инфраструктуры на сумму $20 млрд;
• Соглашения с Катаром превысили $243 млрд, включая покупку реактивного самолета Boeing за $96 млрд, закупку вооружений в США на $42 млрд и передовых оборонных технологий на $3 млрд. Инвестиции планируется увеличить до $1,2 трлн;
• ОАЭ заключили сделки на более $200 млрд, в том числе заказ на Boeing стоимостью $14,5 млрд и крупный центр обработки данных искусственного интеллекта в Абу-Даби.
ALJAZEERA поездку Дональда Трампа на Ближний Восток комментирует как «геополитический сдвиг в подходе Соединенных Штатов к региону», отмечая, что «Президент Трамп ускоряет инвестиции в Америку и обеспечивает заключение справедливых торговых сделок по всему миру, прокладывая путь к новому золотому веку прочного процветания для будущих поколений».
На выступлении в Саудовской Аравии Трамп заявил: «Новое поколение лидеров преодолевает древние конфликты и надоевшие разногласия прошлого и строит будущее, в котором Ближний Восток будет определяться торговлей, а не хаосом». Он призвал к «технологиям, когда люди разных наций, религий и вероисповеданий вместе строят города, а не уничтожают друг друга бомбардировками».
Таким образом, дипломатическая миссия Президента Дональда Трампа на Ближний Восток принесла значительные экономические выгоды и ознаменовала заметные сдвиги во внешней экономической политике и экономической дипломатии США по отношению к региону. Основная цель экономического аспекта визита – привлечение значительных инвестиций в экономику США на развитие передовых технологий в области искусственного интеллекта, энергетики и обороны, – достигнута.