“Birgalikda kuchliroqmiz”
Azamat Seitov bilan suhbat shuni ko‘rsatmoqdaki, O‘zbekistonda Ozarbayjonni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga to‘laqonli ishtirokchi sifatida taklif etish qarori mintaqaviy hamkorlikning yangi tuzilishiga uzviy mos tushadigan mantiqiy va samarali qadam sifatida qabul qilinmoqda. Ekspert ta’kidlashicha, Ozarbayjonga tashqi o‘yinchi sifatida qaralmasdan, umumiy tarixiy-madaniy asos va ko‘p yillik yaqinlik uni shakllanayotgan Yevroosiyo makonining tabiiy qismiga aylantiradi. Bokuning ishtiroki mintaqaning transport, energetika va logistika sohasidagi salohiyatini kuchaytiradi, uni Transkaspiy yo‘lagi va o‘rta yo‘nalishlarning asosiy bo‘g‘iniga aylantiradi, shuningdek, Maslahat formatiga qo‘shimcha ishonch, subyektlik va jamoaviy qarorlar samaradorligi darajasini baxsh etadi.
Suhbatda Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyev o‘rtasidagi shaxsiy ishonch va qardoshlik munosabatlari Markaziy Osiyoda o‘zaro hamkorlikning yangi tuzilishini shakllantirishga qanday ta’sir ko‘rsatayotganiga alohida e’tibor qaratilgan. Shu nuqtai nazardan, Ozarbayjonning ishtiroki tarif siyosatini muvofiqlashtirish va tranzit tartib-taomillarini raqamlashtirishdan tortib, port infratuzilmasi va sanoat hamkorligini rivojlantirishgacha bo‘lgan iqtisodiy bog‘liqlikni kuchaytiruvchi omil sifatida baholanmoqda. Shu bilan birga, Seitovning aytishicha, gumanitar sohada yangi imkoniyatlar ochilmoqda: akademik almashinuvlar, qo‘shma tadqiqot markazlari, madaniy festivallar va umumiy tarixiy-madaniy merosni asrab-avaylash loyihalari jamiyatlarimiz o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlaydi va uzoq muddatli yaqinlashuvni qo‘llab-quvvatlaydi.
Ekspert, shuningdek, Ozarbayjonning maslahatlashuv formatidagi ishtiroki ishonch, muloqot va siyosiy to‘siqlardan xoli bo‘lishga asoslangan “Yangi Markaziy Osiyo” shakllanayotgan modelini to‘ldirib, umummintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidlaydi. Mintaqa va Bokuning umumiy ovozi xalqaro maydonlarda - BMTdan tortib Turkiy davlatlar tashkilotigacha tobora salmoqli bo‘lib bormoqda. Bu esa xavfsizlik, ekologiya, suv diplomatiyasi, raqamli iqtisodiyot va gumanitar hamkorlik sohalarida umumiy tashabbuslarni yanada samarali ilgari surish imkonini bermoqda. Shu nuqtai nazardan, Ozarbayjonning ishtiroki O‘zbekistonning ko‘p qirrali siyosatini mustahkamlash va Markaziy Osiyoni tinchlik, ishonch va uzoq muddatli farovonlik makoni sifatida jipslashtirishning muhim vositasi sifatida qaralmoqda.

Интервью с Азаматом Сеитовым демонстрирует, что в Узбекистане решение о приглашении Азербайджана в качестве полноправного участника Консультативной встречи глав государств Центральной Азии воспринимается как логичный и конструктивный шаг, органично вписывающийся в новую архитектуру регионального взаимодействия. Эксперт подчёркивает, что Азербайджан не рассматривается как внешний игрок: общая историко-культурная основа и многолетняя близость делают его естественной частью формирующегося евразийского пространства. Участие Баку усиливает потенциал региона в сфере транспорта, энергетики и логистики, превращая его в ключевое звено Транскаспийского коридора и срединных маршрутов, а также придаёт Консультативному формату дополнительный уровень доверия, субъектности и эффективности коллективных решений.
Особое внимание в интервью уделяется тому, как личное доверие и братские отношения между президентами Шавкатом Мирзиёевым и Ильхамом Алиевым влияют на формирование новой архитектуры взаимодействия в Центральной Азии. На этом фоне участие Азербайджана рассматривается как фактор, усиливающий экономическую связность – от согласования тарифной политики и цифровизации транзитных процедур до развития портовой инфраструктуры и промышленной кооперации. Параллельно, по словам Сеитова, открываются новые горизонты в гуманитарной сфере: академические обмены, совместные исследовательские центры, культурные фестивали и проекты по сохранению общего историко-культурного наследия укрепляют доверие между обществами и поддерживают долгосрочное сближение.
Эксперт также акцентирует, что присутствие Азербайджана в консультативном формате усиливает общерегиональную устойчивость и безопасность, дополняя формирующуюся модель «Новой Центральной Азии», основанной на доверии, диалоге и отсутствии политических барьеров. Совместный голос региона и Баку становится более весомым на международных площадках – от ООН до Организации тюркских государств, – что позволяет эффективнее продвигать общие инициативы в сфере безопасности, экологии, водной дипломатии, цифровой экономики и гуманитарного сотрудничества. В этом контексте участие Азербайджана рассматривается как важный ресурс для укрепления многовекторности Узбекистана и консолидации Центральной Азии как пространства мира, доверия и долгосрочного процветания.