Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazining yetakchi ilmiy xodimi, Hayotjon Ibragimov AZƏRTAC nashriga bergan ushbu intervyusida Yaqin Sharqdagi beqarorlik kuchayayotgani va an’anaviy dengiz savdo yo‘llariga tahdidlar ortib borayotgani fonida O‘rta koridorning strategik ahamiyati yuksalib borayotganini tahlil qiladi. Uning ta’kidlashicha, Suvaysh kanali va Hurmuz bo‘g‘ozi kabi asosiy o‘tish nuqtalaridagi uzilishlar Yevroosiyo bo‘ylab xavfsizroq, ishonchliroq va geosiyosiy jihatdan chidamliroq quruqlikdagi aloqalarga bo‘lgan dolzarb ehtiyojni yanada kuchaytirdi. Shu nuqtayi nazardan, Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi nafaqat istiqbolli tashabbus, balki mintaqaviy va global savdo xavfsizligining tobora hayotiy ahamiyat kasb etayotgan ustuni sifatida ko‘rilmoqda.
Shuningdek, intervyuda O‘rta koridorning dengizga chiqish imkoniyati cheklangan davlatlar, xususan, tashqi bozorlarga chiqish imkoniyatining yaxshilanishi iqtisodiy suverenitet va uzoq muddatli rivojlanish bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan O‘zbekiston uchun alohida ahamiyati qayd etiladi. Ibragimovning fikricha, “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temiryo‘li kabi loyihalar Markaziy Osiyoning transkontinental logistika zanjirlariga integratsiyalashuvini sezilarli darajada kuchaytirib, mintaqani tranzit hududidan yuksalib borayotgan taqsimot va bog‘liqlik markaziga aylantirishi mumkin. Uning qo‘shimcha qilishicha, koridorning kengayishi infratuzilma, portlarni rivojlantirish va bojxona tizimini raqamlashtirishga sarmoyalarni rag‘batlantirib, barqaror iqtisodiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Iqtisodiy jihatidan tashqari, intervyuda O‘rta koridor siyosiy barqarorlik va strategik hamkorlik platformasi sifatida ham ta’riflanadi. Ushbu yo‘nalish O‘zbekiston, Ozarbayjon va boshqa mintaqaviy ishtirokchilarning manfaatlarini umumiy tranzit daromadlari va yagona logistik ustuvorliklar orqali bog‘lash orqali o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga hissa qo‘shadi hamda mintaqaviy muammolarga diplomatik yondashuvlarni rag‘batlantiradi. Global noaniqlik kuchayib borar ekan, Ibragimov O‘rta koridorni mintaqa mamlakatlariga tashqi zaifliklarni kamaytirish va ayni paytda Yevroosiyo savdosining shakllanayotgan arxitekturasida yanada nufuzli o‘rin egallash imkonini beradigan mexanizm sifatida taqdim etadi.

В этом интервью агентству «АЗЕРТАДЖ» Хаётжон Ибрагимов, ведущий научный сотрудник Центра энергетической дипломатии и геополитики, рассматривает растущую стратегическую значимость Среднего коридора на фоне усиливающейся нестабильности на Ближнем Востоке и нарастающих рисков для традиционных морских торговых путей. Он утверждает, что сбои в работе ключевых узких мест, таких как Суэцкий канал и Ормузский пролив, усилили острую необходимость в более безопасных, надежных и геополитически устойчивых наземных связях через Евразию. В этом контексте Транскаспийский международный транспортный маршрут представляется не просто как многообещающая инициатива, но и как все более важная опора безопасности региональной и глобальной торговли.
В интервью также подчеркивается особая важность Среднего коридора для государств, не имеющих выхода к морю, особенно для Узбекистана, для которого улучшение доступа к внешним рынкам тесно связано с экономическим суверенитетом и долгосрочным развитием. Ибрагимов подчеркивает, что такие проекты, как железная дорога Китай–Кыргызстан–Узбекистан, могут значительно укрепить интеграцию Центральной Азии в трансконтинентальные логистические цепочки, превратив регион из транзитного пространства в развивающийся центр распределения и транспортной связности. Он также отмечает, что расширение коридора стимулирует инвестиции в инфраструктуру, развитие портов и цифровизацию таможенных процедур, создавая тем самым новые возможности для устойчивого экономического роста.
Помимо экономического аспекта, в интервью Средний коридор рассматривается как платформа политической стабильности и стратегического сотрудничества. Объединяя интересы Узбекистана, Азербайджана и других региональных игроков посредством совместных доходов от транзита и общих логистических приоритетов, этот маршрут способствует укреплению взаимозависимости и поощряет дипломатические подходы к решению региональных проблем. На фоне усиления глобальной неопределенности Ибрагимов представляет «Средний коридор» как механизм, с помощью которого страны региона могут снизить уязвимость перед внешними факторами и одновременно занять более влиятельное место в меняющейся архитектуре евразийской торговли.