Buyuk o'yin: Nima uchun Si Markaziy Osiyoda imkoniyatni ko'radi
2-Milliy kongress Xitoy yetakchisi Si Tszinpinning rejasiga muvofiq o‘tmadi. Sobiq prezident Xu Tszintaoning kutilmaganda ommaviy ravishda hokimiyatdan chetlatilishi Xitoy Kommunistik partiyasining (KKP) yuqori a'zolari o'rtasida elita ichidagi kurash ehtimolini ko'rsatdi.
Bosh vazir Li Ketsyan davlatning uzoq muddatli maqsadlari, ya'ni 2021 yilgacha mo''tadil farovon jamiyat (Syaokan) qurish va Xitoy Xalq Respublikasining 100 yilligiga qadar Xitoyni buyuk zamonaviy sotsialistik mamlakatga aylantirish borasida Si bilan hamfikr ekanligi ma'lum edi. Xitoy (XXR). Biroq iqtisodiy siyosatning asosiy konturlarini amalga oshirishda ularning fikrlari bir-biriga mos kelmadi. Masalan, Li “nol-COVID” siyosati, shuningdek, “Bir kamar va yoʻl” tashabbusiga (BRI) katta sarmoya kiritish borasida Si bilan kelishmadi.
Xitoyning nol-Covid siyosati iqtisodiy sekinlashuvga olib keldi va omma orasida norozilikni qo'zg'atdi. 2014 yildan 2019 yilgacha Xitoy BRI mamlakatlariga 90 milliard dollar sarmoya kiritdi . Ammo kam daromadli rivojlanayotgan mamlakatlar BRI ishtirokchilarining salmoqli qismini tashkil etishini hisobga olsak, bu ishtirokchi mamlakatlar umumiy sonining 46 foizdan ortig'i - ularning ko'pchiligi Xitoydan qarzga ega. Bundan tashqari, Covid-19 tufayli deyarli barcha BRI mamlakatlari yalpi ichki mahsulotning (YaIM) salbiy o'sishini boshdan kechirdi va ularning to'lov qobiliyatini pasaytirdi, bu esa ushbu mamlakatlarning Xitoy oldidagi qarzlarini ikki baravar oshirdi. Oltmish sakkizta BRI ishtirokchilaridan yigirma uchtasi Jibuti, Laos, Maldiv orollari, Mo'g'uliston, Chernogoriya, Pokiston, Tojikiston va Qirg'iziston bilan o'z majburiyatlarini bajarmaslik xavfi yuqori .shunday qilishdan.
Markaziy Osiyo diqqat markazida
Siyosiy byuro doimiy qoʻmitasi tarkibiga asoslanib, koʻplab ekspertlar yangi aʼzolar shaxsan Si Szinpinga sodiq ekanini taʼkidladilar, bu uning hokimiyatni toʻliq birlashtirganidan darak beradi. Bu Si Szinpinga Xitoy kelajagi bo'yicha qarorlar qabul qilishda keng imkoniyat yaratadi. Alibaba asoschisi Jek Ma aytganidek, “Xitoy ulkan kemaga o'xshaydi. O'z yo'nalishini keskin o'zgartirish uchun, hatto bunday ehtiyoj bo'lsa ham, katta vaqt va kuch talab etiladi.
Ko'pincha Xitoyning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosati unchalik o'zgarmasligi taxmin qilinadi. Biroq, hozirgi iqtisodiy inqiroz va xalqaro tartibdagi tarkibiy o'zgarishlarni hisobga olgan holda, BRIni kuchaytirish orqali tuzatishlar kiritilishi mumkin. KKPning bosh mafkurachisi Van Xuningning Siyosiy byuro a'zosi sifatida saqlanib qolishi Xi o'zining uchinchi muddatida BRI targ'ibotini faollashtirishining aniq belgisidir. BRI muvaffaqiyati uchun Markaziy Osiyo muhim ahamiyatga ega ekanligini hisobga olsak, loyiha Xitoyning mintaqadagi siyosatida hal qiluvchi omil bo‘ladi. Bundan tashqari, BRI birinchi marta Qozog'istonda o'n yil oldin taqdim etilgani uchun Xitoy uchun loyihaning Markaziy Osiyodagi yutuqlarini ko'rsatishning ramziy ma'nosi bor.
Bugungi kunga qadar Xitoy mintaqada BRIni juda kuchli bosmaslikka ehtiyot bo'ldi . Pekin Rossiyaning mintaqadagi rolini va eng muhimi, Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoyning o‘zi o‘rtasidagi munosabatlardagi yangi tendentsiyalarni bashorat qilish qiyinligini tushunadi. Ammo bu Pekinning mintaqada mustahkam oʻrin olish niyatidan dalolat beradi va Moskva taʼsirini siqib chiqaradi.
Birinchidan, Ukrainada davom etayotgan urush tufayli Rossiyaning Markaziy Osiyodagi roli zaiflashganini hisobga olsak , Xitoyning mintaqadagi mavqei mustahkamlanmoqda. Shunday qilib, amerikalik ekspertlarning fikricha , Rossiyaning ko‘plab qo‘shnilari uchun Ukrainadagi urush Moskva orbitasidan chiqib ketish jarayonini tezlashtirgan. Ayni paytda Markaziy Osiyoning ko‘plab davlatlari Rossiya bilan munosabatlarini qayta ko‘rib chiqmoqda va qayta ko‘rib chiqmoqda. Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning iyun oyida Sankt-Peterburg iqtisodiy forumida va Tojikiston prezidenti Imomali Rahmonning MDH oktabr sammitidagi keskin nutqlari, shuningdek, mintaqa davlatlarining yaqqol istagi. nozik hududiy masalalarni hal qilishikki tomonlama, Markaziy Osiyo davlatlarining mustaqillikka o'tishini yorqin ko'rsatadi.
Rossiyaning tobora kuchayib borayotgani Xitoyga Markaziy Osiyodagi ta'siriga qarshi chiqish imkoniyatini beradi. Ukrainadagi urush davrida Moskvaning Pekinga strategik qaramligi Rossiyaning tarixiy ta'sir doirasiga bostirib kirishi uchun javob qaytarish imkoniyatini istisno qiladi.
Ikkinchidan, aynan shu yilning o‘zida Si Tszinpin Markaziy Osiyoning boshqa yetakchilari bilan uch marta va deyarli bir marta yuzma-yuz uchrashdi, bu esa yuqori intensiv diplomatiyaning yangi to‘lqinidan dalolat beradi. Ushbu uchrashuvlarda o‘ttiz yillik ikki va ko‘p tomonlama munosabatlar sarhisob qilinib, kelgusidagi hamkorlik istiqbollari belgilab berildi.
Shunday qilib, 2022-yil yanvar oyida boʻlib oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Xitoy rahbarining virtual sammitida Si Tszinpin bir qator muhim takliflar bilan chiqdi, jumladan, 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini 70 milliard dollarga yetkazish, ilgʻor texnologiyalar sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish va 1200 nafar hukumatni taqdim etish. - homiylik stipendiyalari.
Si Tszinpinning Markaziy Osiyoga pandemiya avj olgandan keyin birinchi xorijga safarini amalga oshirish qarori Xitoyning mintaqadagi raqobatchilari va hamkorlariga muhim signal berish uchun asosiy strategik qadamdir. Tashrif oldidan Xitoy prezidenti o‘z maqolalarini chop etib , unda keyingi o‘n yillikda Markaziy Osiyo-Xitoy munosabatlarini rivojlantirishning yangi bosqichi bo‘yicha siyosat konturlari va yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Si Tszinpinning sentyabr oyida Qozogʻiston va Oʻzbekistonga qilgan tashriflari tahlili Xitoyning mintaqadagi manfaatlaridan dalolat beradi. O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan imzolangan qator hujjatlarda Xitoyning mintaqaga bo‘lgan qat’iy siyosiy sadoqati ifodalangan bo‘lib, Xitoy ommaviy axborot vositalarini tartibga soluvchi organlar va ularning Qozog‘iston va O‘zbekistondagi hamkasblari o‘rtasidagi hamkorlikka yangicha e’tibor qaratildi. Avvalroq xitoylik ekspertlar Markaziy Osiyo iqtisodiy rivojlanishiga katta sarmoya kiritayotganiga qaramay, mintaqada Xitoyga nisbatan salbiy qarashlar saqlanib qolayotganidan norozilik bildirgan edi. Bu, birinchi navbatda, xabardorlikning pastligi va Xitoy haqida ijobiy ma'lumotlarning yo'qligi bilan bog'liq edi. Ushbu bo'shliqni to'ldirish uchun har bir tomon o'rtasidagi ommaviy axborot vositalarining o'zaro ta'siri Xitoyning mintaqadagi yumshoq quvvat proektsiyasining asosiy vositasi bo'ladi.
Uchinchidan, Si BRIni Markaziy Osiyoda Xitoy manfaatlarini amalga oshirishning muhim mexanizmi sifatida aniq belgilab berdi. Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan sammitida Si Tszinpin BRI loyihalarini milliy rivojlanish strategiyalari va mintaqaviy hamkorlik tashabbuslari bilan to‘ldirish, shuningdek, ko‘p tomonlama va submintaqaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni davom ettirishga chaqirdi.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy transport va kommunikatsiya aloqalariga ehtiyoj ortib bormoqda. Kelgusi yildan boshlab Pekin mintaqada muhim transport infratuzilmasini qurishda faol ishtirok etadi. Shu maqsadda yigirma yildan ortiqroq vaqtdan keyin O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Xitoy Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston (CKU) temir yo‘li qurilishi loyihasini qayta tiklaydi. ShHT sammiti arafasida uch davlatning tegishli organlari ushbu loyihani Xitoy moliyalashtirishi bilan amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladilar, shubhasiz, uni “BRI doirasida” qo‘yishdi. Ushbu ulanish loyihasi Xitoyning Markaziy Osiyo bozorlariga kirishini ta'minlashga qaratilgan, bu ayniqsa Ukrainadagi urush Evropaga olib boruvchi muhim yo'nalishlarga to'sqinlik qilganda dolzarbdir.
Xitoyning BRIni tezroq amalga oshirishdan manfaatdorligi CKU temir yo'lini amalga oshirishda hal qiluvchi omilga aylanmoqda. Mutaxassislarning fikricha, CKU temir yo'li nafaqat Ikkinchi kontinental transport ko'prigining janubiy yo'lagini yaratibgina qolmay, balki uch mamlakatdan ishlab chiqarilgan mahsulotlar uchun yangi bozorlarni ham ochadi. Bu yo'nalish Xitoy tovarlarini Yevropaga tashish uchun eng qisqa yo'llardan biriga aylanadi va Pekinning mintaqaviy iqtisodiy ta'sirini oshiradi.
Nihoyat, Covid-19 pandemiyasi natijasida Xitoy keng miqyosli majburiyatlardan ko'ra ko'proq maqsadli sarmoyalar kiritadi. Si Tszinpinning mintaqaga tashrifi Xitoyning mintaqaga ko'proq mablag 'sarflashini anglatadi, ammo bundan buyon ular shartsiz bo'lmaydi. Xitoy mintaqadagi iqtisodiy manfaatlarini muayyan siyosiy mezonlarga bog‘lash orqali himoya qilishga bel bog‘lagan. Ehtimol, dastlab bu shartlar nozik bo'ladi, lekin oxir-oqibat o'zgartirish uchun qattiqroq talablar qo'yiladi.
Pandemiya va Rossiya-Ukraina urushining salbiy iqtisodiy oqibatlari tufayli Markaziy Osiyo BRI va Xitoy tomonidan moliyalashtirilgan boshqa loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirishdan umumiy manfaatdor. Shunga qaramay, Xitoyning yirik sarmoyalariga ishongan holda, ishtirokchi davlatlar "saxiy sharoitlar" ga umid qilmasliklari kerak. Mamlakatlar xitoylik moliyalashtirish, shu jumladan o'z iqtisodiyotlari va madaniyatlarining "sinikizatsiyasi" uchun yuqori narx to'lashi mumkin.
Si uchun BRI mintaqaviy hamkorlik uchun ustuvor vazifa bo'lib qoladi, chunki Xitoy rivojlanayotgan mamlakatlar uchun asosiy donor bo'lishda davom etadi. Biroq, ba'zi BRI davlatlari Pokiston va Shri-Lanka tajribasidan o'rganadilar va siyosiy shartlar bilan Xitoy sarmoyalarini qabul qilishda ehtiyotkor bo'lishadi. Shunday qilib, BRI asta-sekin mintaqaviy infratuzilmani rivojlantirish rejasidan Markaziy Osiyo uchun xavfsizlik strategiyasiga aylanadi.
Abbos Boboxonov Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetining PhD talabasi, Ilgʻor Xalqaro tadqiqotlar instituti ilmiy xodimi. Ilgari u O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar institutida ilmiy xodim bo‘lib ishlagan, uning asosiy mutaxassisligi Xitoy tashqi siyosati va ShHT masalalari bo‘lgan. Uning ilmiy qiziqishlari Xitoyning Markaziy Osiyodagi zamonaviy tashqi siyosati, Xitoyning yumshoq kuch siyosati, BRI va AIIB.

The Great Game: Why Xi Sees an Opportunity in Central Asia
As Russian influence wanes Xi Jinping will make it a near-term priority to become the main partner of Central Asian countries.
The 20th National Congress did not go according to plan for Chinese leader Xi Jinping. The unexpected public ouster of former president Hu Jintao indicated the possibility of an intra-elite struggle among the top members of the Chinese Communist Party (CCP).
Premier Li Keqiang was known to be in agreement with Xi about the state’s long-term goals, namely, to build a moderately prosperous society (Xiaokang) by 2021 and turn China into a great modern socialist country by the 100th anniversary of the People’s Republic of China (PRC). However, their opinions did not coincide in the implementation of the main contours of economic policy. For example, Li disagreed with Xi regarding the “zero-COVID” policy as well as immense investments in the Belt and Road Initiative (BRI).
China’s zero-Covid policies led to an economic slowdown and stirred up discontent among the masses. From 2014 to 2019, China invested $90 billion dollars in BRI countries. But given that low-income developing countries make up a significant share of BRI participants—more than 46 percent of the total number of participating countries—many of them are in debt to China. Moreover, due to Covid-19, almost all BRI countries experienced negative gross domestic product(GDP) growth and decreased their solvency, which doubled these countries’ debts to China. Of the sixty-eight BRI participants, twenty-three are at risk of defaulting on their obligations with Djibouti, Laos, Maldives, Mongolia, Montenegro, Pakistan, Tajikistan, and Kyrgyzstan at a particularly high risk of doing so.
Central Asia In Focus
Based on the composition of the Politburo Standing Committee, many experts noted that the new members are personally loyal to Xi, signaling his complete consolidation of power. This provides Xi with ample decision-making leeway concerning China’s future. As Alibaba founder Jack Ma said, “China is like a huge ship. In order to drastically shift its course, even if there is such a need, it takes considerable time and effort”.
It is often assumed that China’s policy towards Central Asia will not change much. However, taking into account the current economic crisis and structural changes within the international order, adjustments will likely be made by strengthening the BRI. The retention of Wang Huning, the chief ideologue of the CCP, as a Politburo member is a clear signal that Xi will intensify the promotion of the BRI in his third term. Considering that Central Asia is critical to BRI’s success, the project will be a determining factor in China’s policy in the region. Additionally, because the BRI was first unveiled ten years ago in Kazakhstan, there is a symbolic meaning for China to show the project’s achievements in Central Asia.
Until today, China has been careful not to push the BRI too strongly in the region. Beijing understands the difficulty of predicting Russia’s role in the region and, most importantly, the new trends in relations between the Central Asian countries and China itself. But this only testifies to Beijing’s intentions to gain a firm foothold in the region and supplants Moscow’s influence.
First, given the weakening of Russia’s role in Central Asia due to its ongoing war in Ukraine, China’s position in the region is strengthening. Thus, American experts believe that for many of Russia’s neighbors, the war in Ukraine has accelerated the process of breaking out of Moscow’s orbit. Currently, many Central Asian states are rethinking and revising their relations with Russia. Sharp speeches by Kazakh president Kassym-Jomart Tokayev at the St. Petersburg Economic Forum in June and Tajik president Emomali Rakhmon at the October Commonwealth of Independent States (CIS) summit addressed to Russia, as well as the evident desire of the countries of the region to resolve sensitive territorial issues bilaterally, vividly illustrates Central Asian states’ transition to independence.
Russia’s growing isolation provides China with an opportunity to challenge its influence in Central Asia. Moscow’s strategic dependency on Beijing amidst the war in Ukraine excludes the possibility of Russian retaliation for encroachment into its historic sphere of influence.
Second, in just this year, Xi met face-to-face three times and virtually once with other Central Asian leaders, indicating a new wave of high-intensity diplomacy. These meetings summarized thirty years of bilateral and multilateral relations while outlining prospects for future cooperation.
Thus, at the Virtual Summit of the leaders of Central Asia and the President of China in January 2022, Xi made a number of important proposals including increasing trade to $70 billion by 2030, deepening cooperation in the field of advanced technologies, and providing 1,200 government-sponsored scholarships.
Xi’s decision to make his first trip abroad since the outbreak of the pandemic to Central Asia is a fundamental strategic step to send an important signal to China’s competitors and partners in the region. Before the visit, the Chinese president published articles in which he outlined policy contours and guidelines for a new stage in the development of Central Asian-Chinese relations for the next decade.
An analysis of Xi’s September visits to Kazakhstan and Uzbekistan testify to China’s interests in the region. A number of documents signed with Uzbekistan and Kazakhstan expressed China’s strong political commitment to the region, with a new focus on cooperation between Chinese media regulators and their counterparts in Kazakhstan and Uzbekistan. Earlier, Chinese experts expressed indignation that a negative perception of China still persists in the region despite huge investment contributions for Central Asian economic development. This was primarily attributed to low awareness and the lack of positive information about China. Media interactions between each side to fill this gap will become the main tool for Chinese soft power projection in the region.
Third, Xi explicitly identified the BRI as an important mechanism to realize Chinese interests in Central Asia. At the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Uzbekistan, Xi called for continuing efforts to complement BRI projects with national development strategies and regional cooperation initiatives, as well as to expand sub-multilateral and sub-regional cooperation.
The need for regional transportation and communications links is increasing in Central Asia. Beginning next year, Beijing will become actively involved in constructing critical transport infrastructure in the region. To this end, after more than twenty years, Uzbekistan, Kyrgyzstan, and China will revive the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan (CKU) railway construction project. On the eve of the SCO summit, the relevant authorities of the three countries signed an agreement to implement this project with Chinese financing, no doubt placing it under “the framework of BRI.” This connectivity project aims to ensure Chinese access to Central Asian markets which is especially relevant when the war in Ukraine has impeded important routes leading to Europe.
China’s interest in the speedy implementation of the BRI is becoming a decisive factor in the implementation of the CKU railway. According to experts, the CKU railway will not only create the southern corridor of the Second Continental Transport Bridge but will also open up new markets for manufactured products from the three countries. This route will become one of the shortest for transporting Chinese goods to Europe and will also increase Beijing’s regional economic influence.
Finally, as a result of the Covid-19 pandemic, China will make more targeted investments rather than large-scale commitments. Xi’s visit to the region signals that China will invest more funds in the region but from now on, they will not be unconditional. China is determined to protect its economic interests in the region by linking them to certain political benchmarks. It is likely that initially, these conditions will be delicate but firmer demands for change will eventually be issued.
Due to the negative economic ramifications of the pandemic and the Russo-Ukrainian War, Central Asia has a general interest in accelerating the implementation of the BRI and other Chinese-financed projects. Still, while counting on large Chinese investments, participating countries should not hope for “generous conditions.” Countries can pay a high price for Chinese funding, including the “Sinicization” of their economies and cultures.
For Xi, the BRI will remain a top priority for regional engagement as China continues to be the main donor for developing countries. Some BRI countries, however, will learn from the experiences of Pakistan and Sri Lanka and become more cautious about accepting Chinese investments with political conditions. Thus, the BRI is gradually transforming from a regional infrastructure development plan into a security strategy for Central Asia.
Abbos Bobokhonov is a PhD student at the University of World Economy and Diplomacy, and Research Fellow at the Institute for Advanced International Studies. Previously, he was a Research Fellow at the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan, where his main areas of expertise were China’s foreign policy and SCO. His research interests include contemporary Chinese foreign policy in Central Asia, China’s Soft Power policy, BRI and AIIB.