Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2026 yil 15 may kuni Turkistonda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkilotining (TDT) norasmiy sammitidagi ishtiroki O‘zbekistonning TDTga nisbatan siyosati evolyutsiyasida yangi bosqichni boshlab berdi hamda tashkilotning texnologik kun tartibini faol shakllantirish sari o‘tishni namoyon etdi.
2020 yildan boshlab Toshkent turkiy integratsiya makonidagi ishtirokini izchil ravishda kengaytirib bordi va unga tobora yaqqol pragmatik mazmun berdi. 2022 yilgi Samarqand sammiti O‘zbekistonning tashkilot kun tartibini shakllantiruvchi markazlardan biri sifatidagi o‘rnini mustahkamladi. 2026 yilgi Turkiston sammiti esa ushbu tendensiyani sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqdi, chunki O‘zbekiston TDTning raqamli strategiyasi me’morlaridan biri sifatida namoyon bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev tomonidan sammitda ilgari surilgan “Raqamli turkiy koridor”, Turkiy kiberxavfsizlik alyansi, iqlim xatarlarini sun’iy yo‘ldosh orqali monitoring qilish tizimi, qo‘shma venchur jamg‘armasi va boshqa tashabbuslar o‘zining turli yo‘nalishlariga qaramay yagona mantiq bilan birlashadi. O‘zbekiston turkiy integratsiyani bosqichma bosqich infratuzilmaviy jihatdan ta’minlangan, texnologik jihatdan zamonaviy va institutsional jihatdan yetuk hamkorlik tizimiga aylantirish tarafdori bo‘lib chiqmoqda. E’tiborlisi shundaki, har bir tashabbus mavjud milliy salohiyatga tayanadi, jumladan data markazlariga kiritilgan olti milliard dollar investitsiya yoki amalda faoliyat yuritayotgan “E-permit” tizimi bunga misol bo‘la oladi.
Umuman olganda, Turkistonda bo‘lib o‘tgan sammit TDT doirasida O‘zbekiston Shavkat Mirziyoyev tashqi siyosiy doktrinasiga xos bo‘lgan tamoyilni izchil amalga oshirayotganini ko‘rsatdi. Mazkur tamoyil ko‘p vektorli hamkorlikni aniq mexanizmlar bilan mustahkamlash hamda uni TDT makonining barqaror mintaqaviy rivojlanishiga aylantirish qobiliyatini o‘z ichiga oladi. Shu tariqa Tashkilot tobora ko‘proq qardosh davlatlar o‘rtasidagi savdo iqtisodiy, yuqori texnologik, raqamli hamda madaniy gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi maydonga aylanib bormoqda.

The participation of President Shavkat Mirziyoyev in the informal summit of the Organization of Turkic States in Turkestan on May 15, 2026 marked a new stage in the evolution of Uzbekistan’s policy toward the OTS and demonstrated the country’s transition toward the active shaping of the organization’s technological agenda.
Since 2020, Tashkent has consistently expanded its presence within the Turkic integration space, giving it an increasingly pragmatic dimension. The Samarkand Summit of 2022 consolidated Uzbekistan’s role as one of the centers for shaping the organization’s agenda. The Turkestan Summit of 2026 qualitatively advanced this trend, as Uzbekistan emerged as one of the architects of the OTS digital strategy.
The initiatives proposed by Shavkat Mirziyoyev at the summit, including the “Digital Turkic Corridor”, the Turkic Cybersecurity Alliance, a satellite climate risk monitoring system, a joint venture fund, and others, despite their diversity, are united by a common logic. Uzbekistan advocates the gradual transformation of Turkic integration into a format of infrastructure-based, technologically equipped, and institutionally mature cooperation. It is noteworthy that each initiative is based on already existing national groundwork, including six billion dollars invested in data centers and the functioning “E-permit” system.
Overall, the summit held in Turkestan demonstrated that within the framework of the OTS Uzbekistan is consistently implementing a principle characteristic of Shavkat Mirziyoyev’s foreign policy doctrine, namely multidimensional cooperation supported by concrete mechanisms and capable of transforming into sustainable regional development across the OTS space. As a result, the Organization is increasingly becoming a platform aimed at strengthening trade and economic, high-tech, digital, as well as cultural and humanitarian cooperation among the brotherly nations.