2025-yil Rossiya va Afg‘oniston o‘rtasidagi diplomatik aloqalarda yangi bosqichni boshlab berdi. 17-aprel kuni Rossiya Federatsiyasi Oliy sudi Tolibon harakatini rasmiy ravishda terroristik tashkilotlar ro‘yxatidan chiqardi. Shu yilning may va iyun oylarida Qozon hamda Sankt-Peterburg shaharlarida bo‘lib o‘tgan biznes forumlar yakunida Rossiya Afg‘oniston fuqarolari uchun mehnat bozoriga kirish imkoniyatlarini kengaytirdi. 1-iyul kuni Tolibon harakatining vakili Gul Hasan Moskvaga elchi maqomida tashrif buyurib, o‘z diplomatik faoliyatini boshladi.
Rossiya Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Zamir Kabulovning bayonotiga ko‘ra, Moskva joriy yilning kuzida “Moskva formati” doirasida yettinchi turdagi maslahatlashuvlarni o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Rossiya tomonining ta’kidlashicha, “Afg‘oniston ushbu formatda to‘laqonli ishtirokchi maqomida qatnashadi”. Elchi darajasidagi diplomatik vakilni akkreditatsiya qilish va xalqaro formatda ishtirok etishga doir bunday bayonotlar Tolibon hokimiyatini xalqaro huquq subyekti sifatida tan olish jarayonining bosqichma-bosqich boshlanishi sifatida talqin etilishi mumkin.
Rossiya va Afg‘oniston o‘rtasidagi yaqinlashuv, avvalo, iqtisodiy manfaatlar bilan bog‘liq bo‘lsa-da, xavfsizlik masalalari ham muhim o‘rin tutadi. Terrorizmga qarshi kurash doirasida Rossiya hukumati Afg‘onistonga harbiy texnika va qurol-yarog‘ yetkazib berishga tayyor ekanini ma’lum qilgan. Bu esa ikki tomonlama munosabatlarda yangi yo‘nalish – harbiy-texnik hamkorlikni shakllantiradi. Qurol-aslaha eksporti Rossiyaning tashqi siyosatida muhim o‘rin egallab, uni boshqa davlatlardan ajratib turuvchi strategik yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. Kelgusida bu hamkorlik harbiy-sanoat komplekslari darajasida rivojlanib, ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlaydi hamda Afg‘onistonning tashqi siyosiy e’tiborini Moskvaga yo‘naltirishi mumkin.

Is Russia First to Recognize the Taliban?
The year 2025 marked a new chapter in Russia-Afghanistan relations. On April 17, the Supreme Court of the Russian Federation officially removed the Taliban from its list of terrorist organizations. In May and June, business forums were held in Kazan and St. Petersburg, resulting in expanded access for Afghan citizens to the Russian labor market. On July 1, Taliban representative Gul Hassan arrived in Moscow and formally assumed his duties in the capacity of ambassador.
According to Zamir Kabulov, Special Representative of the President of Russia for Afghanistan, Moscow intends to host the seventh round of consultations within the framework of the “Moscow Format” this autumn. The Russian side has stated that “Afghanistan will participate as a full-fledged member”. High-level statements of this kind, along with the formal accreditation of an Afghan diplomat with ambassadorial rank, may be interpreted as an implicit signal of the beginning of a recognition process – positioning the Taliban as a legitimate actor in international relations.
Russia’s rapprochement with the Taliban is largely driven by trade and economic considerations. However, security imperatives are also playing a key role. As part of its counterterrorism efforts, the Russian government has announced its readiness to supply arms to the Afghan side. This development introduces a new dimension to bilateral engagement – arms trade – which has long been a distinctive feature of Russia’s foreign policy toolkit. In the long run, such cooperation may evolve into a broader partnership in the defense-industrial sphere, thereby strengthening bilateral ties and reorienting Kabul’s geopolitical focus more decisively toward Moscow.