“Tolibon” hukumati Markaziy Osiyo davlatlari bilan ko‘p tomonlama siyosiy maslahatlashuvlar mexanizmini ishga tushirdi. Kobul savdo, tranzit va transport aloqalari sohasida amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun yangi muloqot maydonidan foydalanishni hamda bu jarayonda o‘zaro harakatlarni muvofiqlashtirishga erishishni maqsad qilgan. Bu O‘zbekiston tashabbusi bilan 2025-yilda tuzilgan Afg‘oniston bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlari maxsus vakillarining Mintaqaviy aloqa guruhining joriy kun tartibi bilan hamohangdir. 2026-yil 16-fevralda Ostona (Qozog‘iston) shahrida bo‘lib o‘tgan ushbu formatdagi navbatdan tashqari yig‘ilishda ishtirokchilar afg‘on masalasiga nisbatan muvofiqlashtirilgan va mustaqil yondashuv zarurligini ta’kidladilar. Aftidan, uning negizida Afg‘onistonni tahdidlar manbai o‘rniga imkoniyatlar mamlakati sifatida qabul qilish haqidagi, mintaqaning deyarli barcha davlatlari tomonidan qabul qilingan va qo‘llab-quvvatlangan narrativ yotibdi. “Tolibon” ham ayni shu yo‘ldan borishga va Markaziy Osiyodagi hamkorlari bilan o‘zaro strategik manfaat kasb etuvchi masalalar yuzasidan jamoaviy muloqot olib borishga tayyor. Kobulda olti tomonlama uchrashuvning o‘tkazilgani buning yaqqol tasdig‘i bo‘ldi.
Afg‘oniston tomoni o‘z iqtisodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarishga e’tibor qaratib, mintaqaviy integratsiyaning pragmatik modelini yoqlamoqda. Savdo nomutanosibligini bartaraf etgan holda Markaziy Osiyo respublikalari bilan tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Zero, 2,7 milliard dollarlik joriy savdo hajmida Afg‘oniston eksportining ulushi, 2025-yilda qariyb ikki baravar o‘sganiga qaramay, hatto 10 foizga ham yetmaydi.
Tranzit hamkorligi Afg‘oniston va Markaziy Osiyo iqtisodiy integratsiyasining muhim tarkibiy qismi sanaladi. Kobul mamlakatni transkontinental logistikaning muhim tuguniga aylantirishi lozim bo‘lgan transport kommunikatsiyalari sohasidagi infratuzilma loyihalarini tezroq amalga oshirishdan juda manfaatdor. O‘zbekiston “Kobul yo‘lagi” va “Surxon–Puli-Xumri” elektr uzatish tarmog‘ini qurish tashabbusiga boshchilik qilmoqda, Qozog‘iston “To‘rg‘undi–Hirot” temiryo‘l liniyasini qurib, uni kelajakda Afg‘onistonning g‘arbiy viloyatlari orqali Pokistongacha uzaytirish niyatida, Turkmaniston Janubiy Osiyo yo‘nalishida TAPI gaz quvurini yotqizish jarayonini faollashtirdi. Shuningdek, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Tojikistondan elektr energiyasini eksport qilishga qaratilgan TAP va CASA-1000 loyihalari ham ustuvorligicha qolmoqda.
Bunday faollik Afg‘oniston taraqqiyotiga uzoq muddatli sarmoya kiritishga intilishni namoyon etadi, biroq ayni paytda manfaatdor tomonlardan Kobul bilan savdo-tranzit hamkorligi masalalari bo‘yicha ham, kelajakdagi infratuzilma xavfsizligini ta’minlash borasida ham muvofiqlashtirilgan harakatlarni talab qiladi. Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Amir Xon Muttaqiyning maslahat muloqoti chog‘ida hamkasblari oldida ilgari surgan bir qator takliflari aynan shu jihatga daxldor edi. Rasmiy bayonotlarga qaraganda, “Tolibon” nafaqat Afg‘oniston orqali xalqaro yuk tashish va energetika yo‘laklarini shakllantirishdan, balki ularning bir-birini to‘ldiruvchi samarasiga erishishdan ham manfaatdordir. Shu nuqtayi nazardan, Afg‘oniston tomoni qo‘shma iqtisodiy loyihalarni amalga oshirishda yagona yondashuvning dolzarbligini ta’kidladi va bu, shubhasiz, Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan ijobiy kutib olinadi.

Правительство «Талибан» запустило механизм многосторонних политических консультаций с государствами Центральной Азии. Кабул намерен использовать новую диалоговую площадку для расширения практического взаимодействия в сфере торговли, транзита и транспортной связности, стремясь к взаимной координации в данном процессе. Последнее коррелирует с текущей повесткой Региональной контактной группы специальных представителей стран Центральной Азии по Афганистану, созданной в 2025 году по инициативе Узбекистана. Во внеочередном заседании данного формата, которое состоялось 16 февраля 2026 года в Астане (Казахстан), участниками подчеркнута необходимость скоординированного и самостоятельного подхода к афганскому вопросу. В его основу, судя по всему, ложится нарратив о восприятии Афганистана как страны возможностей, вместо источника угроз, принятый и поддержанный практически всеми странами региона. «Талибан» готов следовать аналогичному курсу и вести коллективный диалог с центральноазиатскими партнерами по вопросам, представляющим взаимный стратегический интерес. Проведение шестисторонней встречи в Кабуле стало ярким тому подтверждением.
Афганская сторона выступает за прагматичную модель региональной интеграции, ориентируясь на реализацию собственного экономического потенциала. Намечена цель довести товарооборот с республиками Центральной Азией до $10 млрд, выровняв при этом торговый дисбаланс. Так как в текущем объеме торговли в $2,7 млрд доля афганского экспорта не достигает даже 10 процентов несмотря на почти двукратный рост за 2025 год.
Важной составляющей экономической интеграции Афганистана и Центральной Азии представляется транзитное сотрудничество. Кабул крайне заинтересован в скорой реализации инфраструктурных проектов в сфере транспортных коммуникаций, которые призваны превратить страну в важный узел трансконтинентальной логистики. Узбекистан возглавляет инициативу по строительству Кабульского коридора и линии электропередач «Сурхон–Пули-Хумри», Казахстан намерен построить железнодорожную линию «Торгунди-Герат» с перспективой ее расширения до Пакистана через западные афганские провинции, Туркменистан активизировал процесс прокладки газопровода TAPIв направлении Южной Азии, также в приоритете остаются проекты ТAP и CASA-1000 по экспорту электроэнергии из Туркменистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Такая активность демонстрирует стремление к долгосрочному инвестированию в развитие Афганистана, но в то же время требует от заинтересованных сторон скоординированных действий как по вопросам торгово-транзитного сотрудничества с Кабулом, так и по обеспечению безопасности будущей инфраструктуры. Ряд предложений, озвученных министром иностранных дел Афганистана Амир Ханом Муттаки перед своими коллегами в ходе консультативного диалога касались именно этого аспекта. Судя по официальной риторике, талибы заинтересованы не просто в формировании международных товаротранспортных и энергетических коридоров через Афганистан, а в достижении их взаимодополняющего эффекта. В этом контексте афганская сторона подчеркнула актуальность единого подхода к реализации совместных экономических проектов, что наверняка будет приветствоваться государствами Центральной Азии.