Markaziy Osiyo xavfsizligi va barqarorligiga global tahdidlarning umumiy bahosi
Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasining yetakchi ilmiy xodimi Rustam Maxmudovning maqolasi “Markaziy Osiyo global iqtisodiyot o‘zgarishlari oldida: baholash va bashorat qilish” mavzusidagi xalqaro anjuman materiallari to‘plamida chop etilgan. Ushbu anjuman JIDU tomonidan Roza Lyuksemburg jamg‘armasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Maqolada Jovanni Arrigining kapital to‘plashning tizimli sikllari nazariyasi asosida 2030-2040-yillargacha bo‘lgan davrda Markaziy Osiyo xavfsizligi va barqarorligiga global tahdidlarning keng qamrovli tahlili taqdim etilgan. Muallif zamonaviy jahon tizimi Amerika hukmronligining zaiflashuvi, AQSH, Xitoy, Yevropa Ittifoqi va Janubiy yarimshardagi mamlakatlar o‘rtasidagi raqobatning kuchayishi hamda To‘rtinchi sanoat inqilobi jarayonlarining tezlashuvi bilan bog‘liq chuqur tarkibiy o‘zgarishlar bosqichida ekanligini ta’kidlaydi.
Maqolada AQSH siyosatiga, ayniqsa Donald Tramp prezidentligi davridagi siyosatga alohida e’tibor qaratilgan. Muallif bu siyosatni Amerika jamg‘arma siklining “signal” inqirozidan “yakuniy” inqirozga o‘tishini oldini olishga urinish sifatida talqin qiladi. Buning uchun Mahmudov uchta tahliliy ko‘rsatkichdan foydalanadi: “foyda me’yori”, “Lippman bo‘shlig‘I” va “qat’iyat ko‘rsatkichi”. Bu ko‘rsatkichlar AQShning resurslari va global majburiyatlari nisbatini, institutsional barqarorligi darajasini va iqtisodiyotni tarkibiy qayta qurish qobiliyatini baholashga imkon beradi. Moliyalashtirishning, davlat qarzining va tashqi siyosiy majburiyatlarning o‘sishi global miqyosda tizimli beqarorlik xavfini kuchaytirishi ko‘rsatib o‘tilgan.
Mintaqaviy miqyosda muallif Markaziy Osiyo uchun asosiy tahdidlar logistika va savdo zanjirlarining zaifligi, tashqi kuchlar muvozanatining o‘zgarish ehtimoli, xavfsizlik sohasidagi beqarorlik xavfi (shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyat bilan bog‘liq), shuningdek, zamonaviy texnologiyalardan foydalanishdagi cheklovlar ekanligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, jahon tizimining hukmron markazining zaiflashuvi mintaqa mamlakatlari uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Bu imkoniyatlar, avvalo, o‘z mustaqilligini kuchaytirish, mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish va shakllanayotgan ko‘p qutbli dunyoda moslashuvchan pozitsiyani egallashga qaratilgan.
Xulosa qilib, Rustam Mahmudov global o‘zgarishlar sharoitida Markaziy Osiyoning barqarorligi va xavfsizligi mintaqa mamlakatlarining tashqi kuchlarni muvozanatlash strategiyasini o‘z iqtisodiy, texnologik va institutsional salohiyatini rivojlantirish bilan uyg‘unlashtirish qobiliyatiga bog‘liq bo‘lishini ta’kidlaydi. Bunday yondashuv, muallifning fikricha, nafaqat xavflarni kamaytirish, balki xalqaro munosabatlarning yangi tizimida Markaziy Osiyoning rolini mustahkamlash uchun hozirgi burilish nuqtasidan samarali foydalanish imkonini beradi.

В статье Рустама Махмудова, ведущего научного сотрудника Лаборатории антропологии и конфликтологии, опубликованной в сборнике материалов международной конференции «Центральная Азия перед вызовами трансформации глобальной экономики: оценка и прогнозирование», организованной УМЭД совместно с Представительством Фонда Розы Люксембург в Центральной Азии, предлагается комплексная интерпретация глобальных вызовов безопасности и стабильности Центральной Азии в перспективе до 2030–2040 годов через призму теории системных циклов накопления капитала Джованни Арриги. Автор исходит из тезиса о том, что современная мировая система находится в фазе глубоких структурных трансформаций, связанных с ослаблением американской гегемонии, усилением конкуренции между США, Китаем, ЕС и странами Глобального Юга, а также ускорением процессов Четвёртой промышленной революции.
Особое внимание в статье уделено анализу политики США, прежде всего в период президентства Дональда Трампа, которую автор рассматривает как попытку предотвратить переход американского цикла накопления от «сигнального» к «терминальному» кризису. Для этого Махмудов использует три аналитических индикатора — «норму прибыли», «зазор Липпмана» и «индикатор решимости», позволяющие оценить соотношение ресурсов и глобальных обязательств США, уровень их институциональной устойчивости и способность к структурной перестройке экономики. Показано, что рост финансовизации, государственного долга и внешнеполитических обязательств усиливает риски системной турбулентности на глобальном уровне.
В региональном измерении автор подчёркивает, что для Центральной Азии ключевыми угрозами становятся уязвимость логистических и торговых цепочек, возможное изменение баланса внешних сил, риски дестабилизации в сфере безопасности (в том числе связанные с ситуацией в Афганистане), а также ограничения в доступе к передовым технологиям. Вместе с тем ослабление доминирующего центра мировой системы открывает для стран региона новые возможности — прежде всего для усиления собственной субъектности, углубления региональной консолидации и более гибкого позиционирования в формирующемся многополярном порядке.
В заключение Рустам Махмудов приходит к выводу о том, что устойчивость и безопасность Центральной Азии в условиях глобальных трансформаций будут зависеть от способности стран региона сочетать стратегию балансирования внешних акторов с развитием собственного экономического, технологического и институционального потенциала. Такой подход, по мнению автора, позволит не только минимизировать риски, но и использовать текущий переломный момент для укрепления роли Центральной Азии в новой архитектуре международных отношений.