Prezident Ilhom Aliyev tashabbusi turkiy dunyoning rivojlanish yo‘nalishini belgilaydi
AZERTAJ agentligiga bergan intervyusida Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning tashabbusiga batafsil baho berib, uning murakkab geosiyosiy sharoitda o‘z vaqtida ilgari surilgani va strategik ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. Uning fikricha, taklif etilayotgan yo‘nalish turkiy davlatlarning tarqoq sohalardagi hamkorlikdan yagona strategik xavfsizlik makonini shakllantirishga o‘tishini anglatadi, bunda iqtisodiy rivojlanish siyosiy barqarorlik bilan uzviy bog‘liqdir.
Ekspert hamkorlikning energetika yo‘nalishiga alohida e’tibor qaratib, chuqur muvofiqlashtirish Yevroosiyoning o‘ziga xos "energetika ustuni"ni shakllantirishga qodir ekanligini ta’kidladi. Uning baholashicha, energetika mustaqilligi nafaqat iqtisodiy ko‘rsatkichlarga, balki mintaqaviy kuchlar muvozanatiga ham ta’sir ko‘rsatadigan turkiy dunyo o‘zaro aloqalarining yangi modelining asosiy elementiga aylanmoqda. Shu nuqtai nazardan, energetika uzoq muddatli barqarorlik va xalqaro maydonda jamoaviy pozitsiyalarni mustahkamlash vositasi sifatida qaraladi.
Intervyuda mintaqaning tranzit salohiyati, eng avvalo, O‘rta koridorni rivojlantirish va Markaziy Osiyodan Ozarbayjon orqali Yevropaga "yashil" energiya yetkazib berish loyihalari alohida ta’kidlandi. Hayotjon Ibragimov muhim infratuzilma - quvurlar, energiya tarmoqlari va transport tugunlarini himoya qilishga jamoaviy yondashuv tashqi xavflarni kamaytirishga va ta’minot uzluksizligini ta’minlashga imkon berishini qayd etdi. Umuman olganda, uning so‘zlariga ko‘ra, Prezident Ilhom Aliyevning tashabbusi zamonaviy xalqaro tizimda yanada barqaror va ta’sirchan ishtirokchi sifatida turkiy dunyoning kelajakdagi rivojlanishining konseptual asosini shakllantiradi.

Инициатива Президента Ильхама Алиева определяет траекторию развития тюркского мира
В интервью агентству АЗЕРТАДЖ руководитель Центра энергетической дипломатии и геополитики Хаётжон Ибрагимов дал развёрнутую оценку инициативе президента Азербайджана ИльхамаАлиева, подчеркнув её своевременность и стратегическую значимость в условиях усложняющейся геополитической среды. По его мнению, предлагаемый курс знаменует переход тюркских государств от разрозненного отраслевого взаимодействия к формированию единого пространства стратегической безопасности, где экономическое развитие органично сопрягается с политической устойчивостью.
Особый акцент эксперт сделал на энергетическом измерении сотрудничества, отметив, что углублённая координация способна сформировать своего рода «энергетический хребет» Евразии. Энергетический суверенитет, по его оценке, становится ключевым элементом новой модели взаимодействия тюркского мира, влияя не только на экономические показатели, но и на региональный баланс сил. В этом контексте энергетика рассматривается как инструмент долгосрочной стабильности и укрепления коллективных позиций на международной арене.
Отдельно в интервью был выделен транзитный потенциал региона, прежде всего развитие Среднего коридора и проектов по транспортировке «зелёной» энергии из Центральной Азии через Азербайджан в Европу. Хаётжон Ибрагимов отметил, что коллективный подход к защите критической инфраструктуры – трубопроводов, энергосетей и транспортных узлов позволяет минимизировать внешние риски и обеспечить бесперебойность поставок. В совокупности, по его словам, инициатива Президента Ильхама Алиева формирует концептуальную основу будущего развития тюркского мира как более устойчивого и влиятельного актора в современной международной системе.