Zamonaviy moliyaviy texnologiyalarning (fintech) keng tarqalishi banklar va biznesdan raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektdan (SI) uzluksiz foydalanishni talab etmoqda. Zamonaviy fintech kompaniyalari iqtisodiyotning barcha sohalariga shiddat bilan kirib kelmoqda. Bunga quyidagi misollar dalil bo‘la oladi.
PYMNTS ma’lumotlariga ko‘ra, Financial Times’ga tayanib, Britaniyaning yetakchi transmilliy Revolut Neobank va Fintech kompaniyasi “foydalanuvchilarga uyda cheksiz qo‘ng‘iroqlar, matnli xabarlar va ma’lumotlar almashinuvini, shuningdek, Yevropa va AQSH bo‘ylab 20 GB roumingni taklif etadigan” mobil xizmatni ishga tushirishini e’lon qildi. Bu xizmat dastlab Buyuk Britaniya va Germaniyada ishga tushiriladi. Bu esa fintech sohasidagi kompaniyalar telekommunikatsiya sohasiga kirib kelayotganini tasdiqlaydi. Ushbu PYMNTS xabarlaridan kelib chiqadiki, “mobil telefonlarning jahon bozoriga kirib borishi telekommunikatsiya va moliyaviy xizmatlar o‘rtasidagi chegarani yo‘qotmoqda”. Bu esa, o‘z navbatida, “raqamli banklar, ayniqsa, neobanklar aloqa va mobil to‘lovlarga o‘tmoqda, telekommunikatsiya kompaniyalari esa moliya sohasiga tobora faolroq kirib bormoqda” degan xulosaga olib keladi.
Global makroiqtisodiy beqarorlik davom etayotganiga qaramay, moliyaviy texnologiyalarga talab ortib borayotgani haqida 29 aprel kuni BNamericas nashriga bergan intervyusida Germaniyaning Texnologik yechimlar guruhi (Gesellschaft für Technologietransfer - GFT) bosh direktori Marko Santos ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, GFT yetakchi va to‘liq sun’iy intellektga yo‘naltirilgan kompaniya bo‘lish uchun aniq tasavvur va uzoq muddatli istiqbolga ega. Ma’lumotlarga ko‘ra, GFT kompaniyasi AQShda faoliyat yuritadi va uning mavjudligi xalqaro savdodagi keskinlik oqibatlarini yumshatishga yordam berishi mumkin. Banklar “xarajatlarni optimallashtirish”ni “tuzilmaga sarmoya kiritish” deb hisoblab, bank sohasidagi xarajatlarni kamaytirish va texnologiyalarga, ayniqsa sun’iy intellektga bo‘lgan talabni rag‘batlantirish orqali jarayonlarni soddalashtirish hamda mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishga katta mablag‘ sarflamoqdalar.
Biznesning ko‘plab sohalarida sun’iy intellekt vositalarining jadal joriy etilishiga qaramay, fuqarolarning pul mablag‘larini boshqarish bilan bog‘liq me’yoriy talablar tufayli fintech ilovalarida sun’iy intellektni joriy etish hozircha sekin kechmoqda. Muallifning ta’kidlashicha, bugungi kunda fintexdagi sun’iy intellektning aksariyat funksiyalari mijozlarga xizmat ko‘rsatish, buxgalteriya hisobi va boshqa operatsiyalar kabi vazifalarni tezlashtirishga qaratilgan. Hozirda fintexda yangi yo‘nalish paydo bo‘ldi: bankirlar va investorlarning chuqur investitsiya tadqiqotlari uchun sun’iy intellektdan foydalanish.
O‘z navbatida, an’anaviy banklar raqamli transformatsiyaga sarmoya kiritmoqda va raqamli xizmatlarini yaxshilash uchun fintech kompaniyalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda. Bu hamkorlik raqamli hamyonlar, teng huquqli to‘lovlar va ilg‘or kreditlash yechimlari kabi moliyaviy yechimlarni birlashtirishga yordam beradi, moliyaviy institutlar va fintech o‘rtasidagi farqni yo‘qotadi. Fintech bilan hamkorlik qiluvchi banklar innovatsiyalar, moslashuvchanlik, iqtisodiy samaradorlik va mijozlarga yo‘naltirilgan xizmat ko‘rsatishdan foyda ko‘radi. Sun’iy intellektdan foydalanish moliyaviy xizmatlar sanoati uchun qiziqish uyg‘otadi, chunki banklar qaror qabul qilish va operatsion samaradorlikni oshirishning innovatsion usullarini ehtiyotkorlik bilan izlaydilar, shuningdek, me’yoriy talablarga javob berish uchun texnologiyalardan foydalanadilar. Bir nechta mamlakatlarda operatsiyalarni amalga oshiruvchi banklar uchun sun’iy intellektdan foydalanish turli yurisdiksiyalarda murakkab hisobotlarni qayta ishlashni osonlashtiradi.
Xulosa qilib aytganda, raqamli transformatsiya, moliyaviy texnologiyalar va sun’iy intellektga sarmoya kiritish fintech kompaniyalari va banklarga o‘zlarining raqamli xizmatlarini yaxshilash va mijozlarning o‘sib borayotgan talablariga javob berish uchun raqobatbardosh bo‘lishga yordam beradi.

Тренды финансовых технологий с использованием искусственного интеллекта нарастают
Распространение современных финансовых технологий (финтех) требуют от банков и бизнеса бесперебойного использования цифровых технологий и искусственного интеллекта (ИИ). Современные финтех компании стремительно врываются во все сферы экономики. Тому, следующие подтверждения.
Согласно информации PYMNTS, со ссылкой на Financial Times, ведущая британская транснациональная Revolut Необанк и Финтех-компания заявила о запуске мобильного сервиса, который будет «предлагать пользователям безлимитные звонки, текстовые сообщения и передачу данных дома, а также 20 ГБ в роуминге по всей Европе и США, и впервые будет запущена в Великобритании и Германии. Это подтверждает, что компании из финтех-сектора проникают в сферу телекоммуникаций. Из этих сообщений PYMNTS следует, что «проникновение мобильных телефонов на мировой рынок стирает границу между телекоммуникационными и финансовыми услугами», которое ведет, в свою очередь, к тому, что «цифровые банки, и особенно необанки, переходят на связь и мобильные платежи, а телекоммуникационные компании, в свою очередь, все активнее внедряются в сферу финансов».
О росте спроса на финансовые технологии, несмотря на продолжающуюся глобальную макроэкономическую нестабильность, заявил в интервью BNamericas 29 апреля и Марко Сантос, генеральный директор немецкой группы технологических решений (Gesellschaft für Technologietransfer – GFT). По его словам, у GFT есть очень четкое представление и долгосрочное видение стать лидерами и полностью ориентированной на ИИ компанией. Согласно информации, компания GFT работает в США и ее присутствие может помочь смягчить последствия напряженности в международной торговле. Банки рассматривают «оптимизацию затрат» как «инвестиции в структурирование», снижение затрат в банковской сфере и вкладывают значительные средства в упрощение процессов и повышение качества обслуживания клиентов, стимулируя спрос на технологии, особенно ИИ.
Несмотря на быстрое внедрение инструментов ИИ во многих сферах бизнеса, внедрение ИИ в финтех-приложениях пока происходит медленно из-за нормативных требований, связанных с управлением денежными средствами граждан. По утверждению автора, сегодня большинство функций ИИ в финтехе сосредоточены на ускорении таких функций, как обслуживание клиентов, бухгалтерия и другие операции. Сейчас в финтехе наметился новый тренд: использование ИИ для глубоких инвестиционных исследований банкиров и инвесторов.
В свою очередь, традиционные банки инвестируют в цифровую трансформацию и налаживают партнерские отношения с финтех-компаниями для улучшения своих цифровых услуг. Это сотрудничество, по ее убеждению, помогает интегрировать финансовые решения, такие как цифровые кошельки, одноранговые платежи и передовые решения для кредитования, стирая грань между финансовыми институтами и финтехами. Банки, сотрудничающие с финтех, выигрывают от инноваций, гибкости, экономической эффективности и клиентоориентированного обслуживания. Использование ИИ представляет интерес для индустрии финансовых услуг, поскольку банки осторожно ищут инновационные способы повышения эффективности принятия решений и операционной эффективности, а также используют технологии для соответствия нормативным требованиям, а для банков, осуществляющих операции в нескольких странах, использование ИИ облегчает обработку сложной отчетности в разных юрисдикциях.
В завершении констатируем, что инвестирование в цифровую трансформацию, финансовые технологии и искусственный интеллект будет способствовать конкурентоспособности финтех-компаниям и банкам для улучшения своих цифровых услуг и соответствовать растущим ожиданиям клиентов.