TOSHKENT, 2-mart. Bu haqda “Sinxua” agentligiga bergan eksklyuziv intervyusida O‘zbekiston Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Xalqaro tadqiqotlar instituti antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi mudiri Azamat Seitov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy o‘zining rivojlanish tarixi davomida o‘z maqsadlariga erishish uchun ichki kuchini namoyon etgan dunyodagi eng qadimiy sivilizatsiyalardan biridir. Sinxua suhbatdoshining fikricha, Xitoy hozirda XKP 20-milliy qurultoyi qarorlarini har tomonlama amalga oshirmoqda. Tashqi siyosatda bu Pekinning ochiqlik strategiyasini uzoq muddatda o‘zaro manfaat va foyda ruhida amalga oshirishni anglatadi. Xitoyning keng ko‘lamli modernizatsiyasi, o‘z navbatida, dunyoning rivojlanayotgan mamlakatlari uchun qo‘shimcha imkoniyat bo‘lib xizmat qiladi, hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochadi.
A.Seitov Markaziy Osiyo mamlakatlari misolida o‘tgan 30 yubiley yil davomida tomonlar o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi. Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning asosiy tamoyili mamlakatlarning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilish, shuningdek, hayotiy manfaatlar bilan bog‘liq masalalarda qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
O‘zbekistonlik olim qisqa vaqt ichida dunyoning ko‘plab mamlakatlarida iqtisodiy taraqqiyot uchun keng yo‘l ochib bergan “Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusiga joriy yilda o‘n yil to‘layotganini alohida ta’kidladi. – O‘zbekiston Pekinning ushbu tashabbusini bizning ko‘z o‘ngimizda global iqtisodiy platformaga aylanib borayotgan quruqlik va dengiz yo‘llarini rivojlantirish orqali davlatlararo hamkorlikni mustahkamlash mexanizmi sifatida baholaydi, – dedi A.Seitov.
O‘zbekistonlik olim so‘z yakunida O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi keng qamrovli strategik xususiyatga ega bo‘lib, turli sohalarni qamrab olishini ta’kidladi. “Bu ikki davlat rahbarlari oʻrtasida oʻrnatilgan ishonchli shaxsiy munosabatlarga asoslanadi. Oʻz navbatida Oʻzbekiston Xitoy bilan sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va moliyaviy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratadi. manfaat va tenglikni inobatga olgan holda o‘zaro manfaatdorlik”, - deya xulosa qildi A.Seitov.

Exclusive: China has become an important driver of progress on the planet - Uzbek expert A. Seitov
TASHKENT, March 2 (Xinhua) -- At present, China has become an important driver of progress on the planet. This was stated in an exclusive interview with Xinhua by the head of the laboratory of anthropology and conflictology of the Institute for Advanced International Studies of the University of World Economy and Diplomacy of Uzbekistan Azamat Seitov.
According to him, China is one of the oldest civilizations in the world, which throughout the history of its development has demonstrated the inner strength to achieve its goals. Xinhua's interlocutor believes that China is now comprehensively implementing the decisions of the 20th National Congress of the CPC. In foreign policy, this means the implementation of Beijing's strategy of openness in the spirit of mutual benefit and gain in the long term. Large-scale Chinese modernization, in turn, will serve as an additional opportunity for the developing countries of the world, opening up new horizons for cooperation.
A. Seitov, using the example of the countries of Central Asia, noted that over the past 30 jubilee years, the relations of the parties have reached the level of strategic partnership. The fundamental principle of interaction between the states of Central Asia and China is respect for the independence, sovereignty and territorial integrity of the countries, as well as support in matters relating to vital interests.
The Uzbek scientist emphasized that this year marks the tenth anniversary of the Belt and Road Initiative, which in such a short period has opened a wide road for economic progress in many countries of the world. "Uzbekistan considers this initiative of Beijing as a mechanism for strengthening interstate cooperation through the development of land and sea routes, which is turning into a global economic platform before our eyes," A. Seitov said.
In conclusion, the Uzbek scientist stressed that the Uzbek-Chinese cooperation is of a comprehensive strategic nature and covers a variety of areas. "It is based on trusting personal relations established between the heads of the two states. For its part, Uzbekistan attaches priority to further strengthening partnership with China, expanding multifaceted trade, economic, investment and financial cooperation between the two countries based on the principles of mutual benefit, taking into account the interests and equality," summed up A. Seitov.