Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takesi Ivayaning Markaziy Osiyo davlatlariga tashrifi Tokioning ichki siyosiy va iqtisodiy kun tartibi bilan chambarchas bog‘liq edi. Tashrif “Markaziy beshlik + Yaponiya” sammitiga tayyorgarlik bosqichi sifatida baholandi va Yaponiyaning mintaqa bilan o‘zaro hamkorligiga yangi mazmun kiritishi ko‘zlangan edi.
Xitoy, Rossiya, Turkiya va Yevropa Ittifoqi tomonidan kuchayib borayotgan raqobat sharoitida Yaponiya iqtisodiy diplomatiya, texnologik hamkorlik va tarkibiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga tayanib, Markaziy Osiyoning muhim hamkori bo‘lib qolishga tayyorligini ta’kidlamoqda. 2022-yildan beri Yaponiya strategiyasining markaziy elementiga aylangan iqtisodiy xavfsizlik siyosati asosiy omil vazifasini bajarmoqda. Iqtisodiy xavfsizlikni rag‘batlantirish to‘g‘risidagi qonun Tokioni muhim minerallarning ishonchli manbalarini faolroq izlashga undaydi, bu esa Yaponiya uchun O‘zbekiston bilan hamkorlikning ahamiyatini belgilaydi. Tokio strategik xomashyo turlariga – birinchi navbatda, akkumulyatorlar va qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarish uchun metallarga uzoq muddatli kirishni ta’minlashga intilmoqda.
Yaponiya diplomatiyasi hozirda “yo‘qotilgan imkoniyatlarni tiklashga” urinish bilan tavsiflanadi, bu ichki beqarorlik va bosh vazirning obro‘si pasayishi fonida mamlakat siyosiy rahbariyatining zaifligini ko‘rsatib turibdi. Mutaxassislarning fikricha, sanoat, energetika va logistika sohalaridagi kelishuvlar, shuningdek, tashqi ishlar vazirlari o‘rtasida Strategik muloqot formatining yo‘lga qo‘yilgani tashrifning muhim natijalari bo‘ldi.
Yaponiya Tashqi ishlar vazirligi o‘z rasmiy bayonotlarida O‘zbekiston barqaror iqtisodiy o‘sishni namoyish etayotganini, Yaponiya bilan ikki tomonlama munosabatlar, ayniqsa, O‘zbekiston rahbarining 2019-yil dekabr oyida Yaponiyaga tashrifi natijasida sezilarli darajada mustahkamlanganini ta’kidlamoqda.
Strategik muloqotning yangi formatining ishga tushirilishi o‘zaro hamkorlikning institutsional va bashorat qilinadigan sur’atini belgilaydi, bu esa Yaponiyaning Markaziy Osiyo bilan munosabatlari barqarorligini oshiradi, muvofiqlashtirish mexanizmini shakllantiradi, jumladan, bo‘lajak “Markaziy beshlik + Yaponiya” sammiti kun tartibini tayyorlashni qamrab oladi.
Erishilgan kelishuvlar tufayli O‘zbekistonning rivojlanishga ko‘maklashish va ilg‘or texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlari kengaymoqda. Surxondaryo viloyatidagi loyiha Orolbo‘yi, Farg‘ona va Qashqadaryoda kengaytirish mumkin bo‘lgan “inson xavfsizligi + yashil o‘sish” modelini yaratmoqda.
Bundan tashqari, ta’lim va gumanitar hamkorlikni rivojlantirish salohiyati ham jadal sur’atlar bilan o‘sib bormoqda. Xususan, stipendiya dasturlari, yapon tilini o‘rganish va akademik almashinuvlar O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari uchun ikki tomonlama diplom dasturlarini kengaytirish va mutaxassislar tayyorlashda yangi imkoniyatlar ochmoqda. Toshkentda birinchi yapon universitetining tashkil etilishi uzoq muddatli hamkorlik va qo‘shma tashabbuslar uchun kadrlar tayyorlashga asos bo‘ladi.
Tashrif natijalaridan maksimal darajada foydalanish uchun amaliy qadamlar bir nechta yo‘nalishlarni qamrab oladi. “Markaziy 5+Yaponiya” sammitida Yaponiya bilan “yashil transport yo‘laklari”, energetika, “aqlli shaharlar”, IT-mutaxassislar va muhandislar uchun viza dasturlari, shuningdek, muhim minerallar bo‘yicha forum tashkil etish kabi sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha yangi tashabbuslarni ilgari surish maqsadga muvofiq bo‘lardi.
Shunday qilib, Takesi Ivayaning tashrifi Yaponiyaning Markaziy Osiyoga qiziqishi ortib borayotganini tasdiqladi va O‘zbekistonning ta’minot zanjirlari, barqaror rivojlanish va gumanitar tashabbuslardagi strategik rolini ta’kidladi. Muloqotni institutsionallashtirish, pilot loyihalarni jadallashtirish va Toshkent shahrida birinchi yapon universitetini tashkil etish Yaponiyaning diplomatik faoliyati natijalaridan to‘liq foydalanish imkonini beradi.

Визит министра иностранных дел Японии Такэси Иваи в государства Центральной Азии был тесно увязан с внутренней политической и экономической повесткой Токио. Поездка рассматривалась как подготовительный этап к саммиту «Ц5+Япония» и была призвана придать новое содержание взаимодействию Японии с регионом.
В условиях усиливающейся конкуренции со стороны Китая, России, Турции и ЕС, Япония стремится подчеркнуть свою готовность оставаться значимым партнёром Центральной Азии, опираясь на экономическую дипломатию, технологическое сотрудничество и поддержку структурных реформ. Ключевым фактором выступает политика экономической безопасности, ставшая центральным элементом японской стратегии с 2022 г. Закон о продвижении экономической безопасности, вынуждает Токио активнее искать надёжные источники критических минералов, что предопределяет важность для Японии сотрудничества с Узбекистаном. Токио стремится гарантировать долгосрочный доступ к стратегическим видам сырья – прежде всего к металлам для производства аккумуляторов и возобновляемой энергетики.
Японская дипломатия в настоящее время характеризуется стремлением «наверстать упущенное», что подчёркивает слабость политического руководства страны на фоне внутренней нестабильности и снижения популярности премьер-министра. По оценкам экспертов, важными результатами визита стали соглашения в области промышленности, энергетики и логистики, а также создание формата Стратегического диалога между министрами иностранных дел.
Внешнеполитическое ведомство Японии в своих официальных релизах отмечает, что Узбекистан демонстрирует устойчивый экономический рост, а двусторонние отношения с Японией значительно укрепились, особенно после визита главы Узбекистана в Японию в декабре 2019 г.
Запуск нового формата Стратегического диалога задаёт институционализированный и предсказуемый ритм взаимодействия, что повышает устойчивость отношений Японии с Центральной Азией, формирует механизм координации, включая подготовку повестки предстоящего саммита «Ц5+Япония».
Благодаря достигнутым договорённостям расширяется потенциал получения Узбекистаном содействия развитию и доступа к передовым технологиям. Проект в Сурхандарьинской области формирует модель «человеческая безопасность + зелёный рост», которую можно масштабировать в Приаралье, Фергане и Кашкадарье.
Кроме того, получает импульс потенциал по развитию образовательного и гуманитарного сотрудничества. В частности, стипендиальные программы, изучения японского языка и академических обменов открывают новые возможности для узбекских ВУЗов в расширении программ двойных дипломов и подготовки специалистов. Создание первого японского университета в Ташкенте станет основой долгосрочного сотрудничества и подготовки кадров для совместных инициатив.
Практические шаги для максимального использования результатов визита охватывают несколько направлений. Представляется целесообразным на саммите «Ц5+Япония» выдвинуть новые инициативы по углублению взаимодействия с Японией в таких сферах как «зелёные транспортные коридоры», энергетика, «умные города», визовые программы для АйТи‑специалистов и инженеров, а также организация форума по критическим минералам.
Таким образом, визит Такэси Иваи подтвердил возросший интерес Японии к Центральной Азии и подчеркнул стратегическую роль Узбекистана в цепочках поставок, устойчивом развитии и гуманитарных инициативах. Институционализация диалога, ускорение пилотных проектов и создание первого японского университета в г. Ташкенте позволят максимально использовать результаты дипломатической активности Японии.