Azamat Seitov Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlat rahbarlarining Dushanbedagi sammiti arafasida Gazeta.uz nashriga sharh berdi. Uning baholash markazida MDH tashkil etilganidan so‘ng o‘ttiz yil o‘tgach, uning hozirgi roli va birlashma rivojlanishining ehtimoliy yo‘nalishlari turadi.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, MDH “mavjudligining ma’nosi” haqidagi savolning qo‘yilishi chuqur muammoni aks ettiradi: so‘nggi yillarda tashkilotning amaliy faolligi pasayib, o‘zaro aloqalarning bir qismi boshqa formatlar, xususan, SHHTga o‘tdi. MDHda qarorlarning institutsional “zichligi” ham kamaydi – sammitlar hujjatlari asosan tavsiya xususiyatiga ega bo‘lib, bu ko‘p tomonlama kun tartibi imkoniyatlarini cheklaydi.
Shu bilan birga, Seitov ta’kidlaydiki, MDH postsovet hududidagi bir qator davlatlar uchun, ayniqsa, xalqaro beqarorlik kuchaygan sharoitda, zarur muloqot maydoni bo‘lib qolmoqda. Uning fikricha, tashkilot mavjudligining ma’nosi endi avvalgi aloqalarni tiklash emas, balki amaliy yo‘naltirilgan muloqotni yo‘lga qo‘yish va aniq mintaqaviy tashabbuslarni ishga tushirishdir. Bu o‘rinda gap transport-logistika aloqalarini mustahkamlash, bozorlarni diversifikatsiya qilish, madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish va zamonaviy tahdidlarga bardoshlilikni oshirishga qaratilgan loyihalar haqida bormoqda.
Sharhning asosiy g‘oyasi – MDHning sinergiya salohiyati yuqori bo‘lgan yo‘nalishlarga e’tibor qaratish orqali “yangi o‘rin”ni egallash zarurati. Amaliy yechim sifatida mutaxassis “modulli dasturlar”ga o‘tishni taklif qiladi. Bunda mamlakatlar o‘z milliy manfaatlari va resurs imkoniyatlariga mos keladigan loyihalarga tanlab qo‘shilishlari mumkin bo‘ladi. Bunday yondashuv, Seitovning fikricha, tuzilmaning moslashuvchanligini saqlab qolish va hamkorlik samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Bugungi kunda ko‘p jihatdan iqtisodiy sohada yotgan O‘zbekiston manfaatlariga alohida e’tibor qaratilgan. MDH mexanizmlari orqali raqamli hamkorlik, standartlarni uyg‘unlashtirish, qo‘shma amaliy loyihalar va eng yaxshi boshqaruv tajribalarini almashish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surish mumkin. Hamdo‘stlikni qayta shakllantirish va o‘lchanadigan natijalarga e’tibor qaratish sharti bilan u o‘rta muddatli istiqbolda yanada tor yo‘naltirilgan va samarali amaliy mintaqaviy hamkorlik platformasiga aylanishi mumkin.

Профессор Азамат Сеитов дал комментарий изданию Gazeta.uz в преддверии саммита глав государств Содружества Независимых Государств в Душанбе. В центре его оценки — актуальная роль СНГ спустя три десятилетия после основания и возможные траектории развития объединения.
По словам эксперта, постановка вопроса о «смысле существования» СНГ отражает глубинную проблему: в последние годы фактическая активность площадки снизилась, а часть взаимодействий перешла в рамки других форматов, в частности ШОС. Институциональная «плотность» решений в СНГ также уменьшилась — документы саммитов носят преимущественно рекомендательный характер, что ограничивает потенциал многосторонней повестки.
Вместе с тем Сеитов подчёркивает, что СНГ остаётся востребованной диалоговой площадкой для ряда государств постсоветского пространства, особенно на фоне повышенной международной турбулентности. Смысл существования организации, по его мнению, уже не в реставрации прежних связей, а в выстраивании практико-ориентированного диалога и запуске конкретных региональных инициатив. Речь идёт о проектах, нацеленных на укрепление транспортно-логистических связей, диверсификацию рынков, расширение культурно-гуманитарного обмена и повышении устойчивости к современным вызовам.
Ключевой тезис комментария — необходимость занять СНГ «новую нишу» за счёт фокусировки на направлениях с наибольшим потенциалом синергии. В качестве инструментального решения эксперт предлагает переход к «модульным программам», в рамках которых страны смогут избирательно присоединяться к тем проектам, которые соответствуют их национальным интересам и ресурсным возможностям. Такой подход, по мнению проф. Сеитова, позволит сохранить гибкость структуры и повысить результативность сотрудничества.
Отдельный акцент сделан на интересах Узбекистана, которые сегодня во многом лежат в экономической плоскости. Через механизмы СНГ возможно продвижение инициатив по цифровому взаимодействию, гармонизации стандартов, совместным прикладным проектам и обмену лучшими практиками управления. При условии переформатирования и концентрации на измеримых результатах Содружество в среднесрочной перспективе может эволюционировать в более узконаправленную и эффективную платформу прикладного регионального сотрудничества.