Markaziy Osiyo Mo‘g‘uliston uchun quruqlikdagi ko‘prik bo‘ladimi?
O‘zbekiston Qirg‘iziston va Xitoy orqali Mo‘g‘ulistonga yangi transport yo‘lagini sinov tariqasida ishga tushirdi. 4500 kilometrlik yangi avtomobil yo‘nalishi bo‘yicha yuklarni yetkazib berish sakkiz kun davom etmoqda. Bu orqali mahalliy eksportchilar Mo‘g‘ulistonning hali yaxshi o‘rganilmagan bozoriga qo‘shimcha kirish imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar. Bu esa ushbu mamlakat bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash nuqtai nazaridan juda dolzarbdir.
O‘zaro savdoni jadallashtirish yo‘li o‘tgan yili Mo‘g‘uliston prezidentining Toshkentga ilk davlat tashrifi chog‘ida belgilangan edi. Oliy darajadagi muzokaralarda tomonlar tovar ayirboshlash hajmini bir necha barobarga oshirish vazifasini qo‘yishdi. Bu esa imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni tayyorlashga turtki bo‘ldi. Joriy yil 24-25 iyun kunlari O‘zbekiston Prezidentining Ulan-Batorga javob tashrifi chog‘ida bu masala yana bir bor ustuvor vazifa sifatida ko‘rib chiqildi.
Hozirgi sharoitda ham ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda. Bu, ayniqsa, O‘zbekiston eksportiga tegishli bo‘lib, 2024-yilda umumiy hisobda 26 million dollardan oshdi. Bu o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar ko‘pdir. Bunday o‘sish sur’ati mamlakatlararo transport aloqalarini rivojlantirishga, ayniqsa avtomobil tashuvlariga alohida e’tibor qaratishga turtki bermoqda. Chunki o‘tgan yili O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston hukumatlari darajasida tegishli bitim imzolandi. O‘zaro tashuvlarga talab ortib borayotganini inobatga olib, ruxsatnoma blankalari sonini ikki barobarga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, E-Permit tizimi asosida ularni elektron almashish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari boshlandi.
O‘zbekiston Mo‘g‘ulistonga sabzavot va mevalar, oziq-ovqat mahsulotlari, to‘qimachilik buyumlari va avtomobillar yetkazib bermoqda. Talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar turlarini va hajmini kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlar mavjud. Buni amalga oshirish, shubhasiz, mamlakatlar o‘rtasida samarali va ishonchli transport aloqasini taqozo etadi.
Mo‘g‘uliston ikki yirik davlat - Rossiya va Xitoy bilan chegaradosh bo‘lib, dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyatiga ega emas. Bu esa uning murakkab geoiqtisodiy holatini belgilab beradi. Garchi mamlakat “Rossiya-Mo‘g‘uliston-Xitoy” iqtisodiy koridorining markaziy bo‘g‘ini bo‘lib, uning doirasida “Ulan-Ude-Naushki-Ulan-Bator-Erlyan-Pekin-Tyanszin” transchegaraviy temir yo‘li va Shimoliy Xitoy dengiz portlari yo‘nalishidagi avtotrassa faoliyat yuritayotgan bo‘lsa-da, bundan ma’lum moliyaviy foyda olayotgan bo‘lsa-da, Mo‘g‘ulistonning tranzit imkoniyatlari faqat ushbu kichik hududlar bilan cheklangan. Qo‘shni mintaqalarga, shu jumladan Markaziy Osiyoga savdo yo‘nalishlarini kengaytirish Ulan-Batorga o‘z eksportini xilma-xil qilish nuqtai nazaridan katta istiqbollarni va’da qilmoqda.
Aytgancha, Markaziy Osiyo mintaqasi Mo‘g‘uliston uchun nafaqat istiqbolli bozor, balki jahon okeanlariga olib chiquvchi quruqlik ko‘prigi hamdir. Xususan, O‘zbekiston Hind okeani portlariga chiqadigan Transafg‘on temir yo‘l yo‘lagini yaratishga intilayotganini hisobga olgan holda, Mo‘g‘ulistonning Janubiy Osiyoga o‘tkazuvchisi bo‘lishi mumkin. Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga yangi yuk yo‘nalishlarini Eron, uning janubiy dengiz portlari va G‘arbiy Osiyoning qolgan qismi yo‘nalishidagi transport-tranzit yo‘laklari bilan bog‘lash ham xuddi shunday samara beradi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari bilan transport aloqasi Mo‘g‘ulistonga Kaspiy dengizi orqali Janubiy Kavkaz, Turkiya va Yevropaga yo‘l ochadi. “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘li qurib bitkazilgach, bu tutashuv yo‘nalishlarining barchasi yuk tashish vaqti va xarajatlarini qisqartirish hisobiga yanada muhim ahamiyat kasb etishi va jozibador bo‘lishi kutilmoqda.

Uzbekistan has launched a pilot transport corridor to Mongolia via Kyrgyzstan and China. Delivery of goods along the new 4,500-kilometre road route takes eight days. This gives domestic exporters additional access to the relatively unexplored Mongolian market, which is particularly relevant in light of the strengthening of trade and economic ties with this country.
The course for intensifying mutual trade was set last year, when the President of Mongolia made his first state visit to Tashkent. During high-level negotiations, the parties set the goal of increasing trade turnover several times over, which spurred the preparation of a preferential trade agreement. During the return state visit of the head of Uzbekistan to Ulaanbaatar on 24-25 June this year, this issue was once again prioritized.
Even under the current circumstances, bilateral trade indicators show steady growth. This is especially true for Uzbek exports, which in 2024 exceeded $26 million in total, twice as much as a year earlier. This dynamic gives impetus to the development of inter-country transport links, with a particular focus on road transport, given the signing last year of an agreement between the governments of Uzbekistan and Mongolia. Given the growing demand for mutual transport, an agreement has been reached to double the number of permit forms, and preparatory work has begun on their electronic exchange based on the E-Permit system.
Uzbekistan supplies Mongolia with vegetables and fruits, food products, textiles and cars. There is enormous potential for expanding the range and volume of supplies of in-demand products. Its realization undoubtedly requires effective and reliable transport links between the countries.
Mongolia is bordered by two major powers, Russia and China, but has no direct access to the sea, which determines its complex geo-economic position. Although the country is a key link in the Russia-Mongolia-China economic corridor, which includes the cross-border railway Ulan-Ude-Naushki-Ulan Bator-Erlian-Beijing-Tianjin and a motorway to northern Chinese seaports, which brings certain financial benefits, Mongolia’s transit capabilities are limited to this small geographical area. The expansion of trade routes to neighboring regions, including Central Asia, offers Ulaanbaatar great prospects in terms of diversifying its own exports.
However, the Central Asian region is not only a promising market for Mongolia, but also a land bridge to the world’s oceans. In particular, Uzbekistan, given its desire to create a Trans-Afghan railway corridor with access to Indian Ocean ports, could become Mongolia’s gateway to South Asia. The same effect will be achieved by connecting new freight routes from Mongolia to Uzbekistan with transport and transit corridors towards Iran, its southern seaports and the rest of Western Asia. In addition, transport links with Central Asian countries will open up a route for Mongolia to the South Caucasus, Turkey and Europe via the Caspian Sea. It is believed that after the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway, all these connecting routes will become even more important and attractive due to the reduction in time and costs of transporting goods.