Markaziy Osiyo davlatlari 2025-yil vegetatsiya davri uchun suv olish limitlarini tasdiqladi: DSXMKning 89-yig‘ilishi yakunlari
29 Aprel 2025
Markaziy Osiyo mamlakatlari proaktiv institutsional yondashuvga asoslangan suv resurslarini boshqarish tizimini mustahkamlashni davom ettirmoqda. Joriy yilning aprel oyida Samarqand shahrida Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasining (DSXMK) 89-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish kun tartibidagi ustuvor masalalardan biri Sirdaryo va Amudaryo havzalarida 2025-yil vegetatsiya davri uchun Markaziy Osiyo mamlakatlariga suv olishning kelishilgan davlatlararo limitlarini tasdiqlash edi.
Sirdaryo havzasi bo‘yicha 2025-yil vegetatsiya davri uchun mamlakatlarning suv olish limitlari quyidagi hajmda tasdiqlandi:
• Qozog‘iston (Do‘stlik kanali) – 909 mln kub.m;
• Qirg‘iziston – 270 mln kub.m;
• Tojikiston – 1,9 mlrd kub.m;
• O‘zbekiston – 8,8 mlrd kub.m.
Amudaryo havzasi bo‘yicha 2025-yil vegetatsiya davri uchun suv olish limitlari jami 39,723 mln m³ ni tashkil etdi, shundan Tojikistonga 7,003 mln m³, Turkmanistonga 15,500 mln m³, O‘zbekistonga 16,020 mln m³ to‘g‘ri keladi. Qo‘shimcha ravishda, ekologik va sanitariya-ekologik ehtiyojlar uchun 5,150 mln m³ suv, shu jumladan daryo deltasi va Orol dengizini suv bilan ta’minlash uchun ajratiladi.
Yig‘ilishda Markaziy Osiyo davlatlarining hamkorlikning institutsional asoslarini chuqurlashtirishga tayyorligi tasdiqlandi. Bunda Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasining (OQXJ) shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish, xalqaro tashabbuslarda ishtirok etish hamda xalqaro maydonda OQXJning salohiyati va obro‘sini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan, DXMK a’zolariga 2025-yil 29-31-may kunlari Tojikiston poytaxti Dushanbe shahrida muzliklarni saqlash bo‘yicha yuqori darajadagi Davlatlararo konferensiya doirasida mintaqaviy forumni tashkil etishda ko‘maklashish topshirildi.
Ushbu hamkorlikdagi sa’y-harakatlar Markaziy Osiyo mamlakatlarining qishloq xo‘jaligi, energiya ishlab chiqarish va atrof-muhitni muhofaza qilish ehtiyojlari o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlagan holda umumiy suv resurslarini samarali boshqarishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. Alohida ta’kidlash joizki, yuqori suv omborlaridagi suv zaxiralari vegetatsiya davri boshlanishiga kelib 2024-yilga nisbatan 1,47 mlrd m³ ga ko‘paydi, bu esa qo‘shimcha resurs buferini yaratadi.
Bularning barchasi texnik muvofiqlashtiruvdan institutsional mustahkamlash va strategik hamkorlikkacha bo‘lgan barqaror tendensiyani shakllantiradi. Suv diplomatiyasining Markaziy Osiyodagi ekologik va siyosiy barqarorlikning asosi sifatidagi amaliy ahamiyati aynan shunday qarorlarda namoyon bo‘ladi.
Muntazam uchrashuvlar Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi uchun transchegaraviy suvdan foydalanishni muvofiqlashtirishning strategik ahamiyatini yana bir bor tasdiqlaydi. Iqlim o‘zgarishi va mintaqadagi notekis suv ta’minoti sharoitida suv diplomatiyasi deklarativ shiordan qo‘shma mintaqaviy boshqaruvning amaliy vositasiga aylanmoqda. DXMKning navbatdagi 90-yig‘ilishi 2025-yil avgust oyida Qozog‘iston Respublikasining Astana shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

The Central Asian countries continue to strengthen the water management system based on a proactive institutional approach. The 89th meeting of the Interstate Commission for Water Coordination (ICWC) was held in April this year in Samarkand. One of the priority issues on the agenda of the meeting was the approval of agreed interstate water withdrawal limits for Central Asian countries for the growing season 2025 in the Syrdarya and Amudarya river basins.
Water withdrawal limits of the countries for the growing season 2025 in the Syrdarya river basin were approved in the following volume:
Water withdrawal limits for the growing season 2025 for the Amudarya river basin totalled 39.723 million m³ in total, of which Tajikistan accounts for 7.003 million m³, Turkmenistan — for 15.500 million m³, and Uzbekistan — for 16.020 million m³. Additionally, 5.150 million m³ of water is allocated for ecological and sanitary-ecological needs, including water supply to the river delta and the Aral Sea.
The meeting also confirmed the readiness of the Central Asian states to deepen the institutional framework for cooperation, where the emphasis was placed on improving the contractual and legal framework of the International Fund for Saving the Aral Sea (IFAS) and participation in international initiatives and strengthening the capacity and image of IFAS in the international arena. In this context, ICWC members were also tasked to assist in the organisation of a regional forum within the framework of the High-Level Interstate Conference on Glacier Conservation scheduled for 29-31 May 2025 in Dushanbe, Tajikistan.
These joint efforts reflect the aspirations of the Central Asian countries to effectively manage shared water resources, balancing the needs of agriculture, energy production and environmental conservation. It is worth noting separately that water reserves in upper reservoirs by the beginning of the growing season have increased by 1.47 billion m³ compared to 2024, which creates an additional resource buffer.
All this forms a steady trend: from technical synchronisation to institutional strengthening and strategic coordination. It is in such decisions that the practical value of water diplomacy — as a basis for environmental and political stability in Central Asia - is manifested.
Regular meetings reaffirm the strategic importance of transboundary water use coordination for sustainable development in Central Asia. Under conditions of changing climate and uneven water availability in the region, water diplomacy is transforming from a declarative slogan into an applied tool for joint regional management. The next, 90th ICWC meeting is planned for August 2025 and will be held in Astana, Republic of Kazakhstan.