Ozarbayjonga ish safari doirasida Hayotjon Ibragimov va Nargiza Umarova Ozarbayjon va Qozog‘iston ekspertlari, jumladan, STEM tahliliy markazi (Boku) va Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston milliy universiteti vakillari ishtirokida “Ozarbayjon – Markaziy Osiyo: integratsiya istiqbollari qanday?” mavzusidagi ekspertlar muhokamasida ishtirok etdilar.
Suhbat Ozarbayjon Markaziy Osiyo va Yevropa bozorlari o‘rtasida tabiiy ko‘prik vazifasini o‘taydigan ikki mintaqani yaqinlashtirishning amaliy mexanizmlariga qaratildi. Ishtirokchilar transport-logistika yo‘nalishlarini uyg‘unlashtirish, tarif va bojxona siyosatini muvofiqlashtirish, energetika aloqalari va “yashil” loyihalarni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar.
Muhokamalarda ta’kidlanganidek, barqaror yaqinlashuv uchta darajadagi harakatlarni: hukumatlararo muvofiqlashtirish, tarmoqlararo hamkorlik va ilmiy-ekspert qo‘llab-quvvatlashni uyg‘unlashtirish orqali amalga oshirilishi mumkin. Bunday konstruktiv yo‘nalishda Ozarbayjon va Markaziy Osiyo mamlakatlari mavjud yo‘laklarni yuqori qo‘shimcha qiymatga ega to‘laqonli ishlab chiqarish-logistika zanjirlariga, insonparvarlik aloqalarini esa uzoq muddatli ishonch va bashorat qilish manbaiga aylantirishga qodir.

Азербайджан – Центральная Азия: каковы перспективы интеграции?
В рамках рабочей поездки в Азербайджан Хаётжон Ибрагимов и Наргиза Умарова приняли участие в экспертной дискуссии на тему «Азербайджан – Центральная Азия: каковы перспективы интеграции?» с участием азербайджанских и казахстанских экспертов, в том числе представителей аналитического центра STEM (Баку) и Казахского национального университета имени аль-Фараби.
Разговор был сосредоточен на практических механизмах сближения двух регионов, где Азербайджан выступает естественным мостом между Центральной Азией и европейскими рынками. Участники обсудили сопряжение транспортно-логистических маршрутов, координацию тарифной и таможенной политики, развитие энергетических связей и «зелёных» проектов.
Дискуссия подчеркнула, что устойчивое сближение возможно при сочетании трёх уровней действий: межправительственной координации, отраслевого партнёрства и академико-экспертной поддержки. В таком конструктивном треке Азербайджан и страны Центральной Азии способны превратить существующие коридоры в полноценные производственно-логистические цепочки с высокой добавленной стоимостью, а гуманитарные связки – в долгосрочный ресурс доверия и предсказуемости.