Xitoyning 15-besh yillik dasturi va sifatli o‘sish siyosati
15-besh yillik dastur (2026–2030-yillar) Xitoyning iqtisodiy trayektoriyasida keskin burilish yasab, o‘sishning shunchaki sur’atidan ko‘ra uning “sifati” muhimroq bo‘lgan yangi davr boshlanganidan darak beradi. YaIM o‘sishining mo‘tadil – 4,5–5 foizlik maqsadli ko‘rsatkichini belgilash orqali Pekin ko‘chmas mulk bozorini qarz hisobiga kengaytirish va yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish davri samarasizlik nuqtasiga yetganini tan olmoqda. Buning o‘rniga strategiya sun’iy intellekt, kvant texnologiyalari va past balandlikdagi iqtisodiyot kabi ilg‘or yuqori texnologiyali yo‘nalishlarga tayangan holda “yangi sifatli ishlab chiqaruvchi kuchlar”ga yo‘naltirilgan. Bu o‘tish innovatsiyalarni bevosita mamlakatning sanoat DNKsiga singdirishga qaratilgan bo‘lib, o‘n yillik oxiriga borib raqamli iqtisodiyotning YaIMdagi ulushini 12,5 foizga yetkazishni maqsad qilgan.
Strategik jihatdan reja ichki ijtimoiy islohotlar bilan global ekologik majburiyatlarni muvozanatda ushlab turadi. Chuqur ildiz otgan nomutanosibliklarni bartaraf etish uchun Xitoy uy xo‘jaliklarining sust iste’molini nihoyat jonlantirish maqsadida bolalar va keksalar parvarishi kabi ijtimoiy himoya tizimlarini mustahkamlash orqali o‘zining “ikki tomonlama aylanma” modelini kuchaytirish choralarini ko‘rmoqda. Garchi rejada 2060-yilgacha uglerod neytralligiga erishish majburiyati tasdiqlangan bo‘lsa-da, unda chiqindilar masalasiga pragmatik yondashilib, asosiy e’tibor uglerod sig‘imini 17 foizga kamaytirishga qaratilgan. Xalqaro miqyosda “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi kichikroq, yuqori daromadli “butik” loyihalar foydasiga qayta ko‘rib chiqilmoqda va bu jahon bozorlari bilan hamkorlikda yanada ehtiyotkor va tanlab yondashilayotganini aks ettiradi.
Biroq 2030-yilga boradigan yo‘l hukumatning qat’iyatini sinashi mumkin bo‘lgan tizimli to‘siqlarga to‘la. Ko‘chmas mulk sektoridagi turg‘unlikning davom etishi, ortiqcha ishlab chiqarish quvvatlari va xaridorlarning ehtiyotkorligi ushbu modernizatsiya maqsadlari uchun jiddiy xavf tug‘diradi. Ushbu tahliliy sharhda bayon etilgan konsepsiyaning muvaffaqiyati davlatning mazkur moliyaviy zaifliklarni qay darajada muvaffaqiyatli yenga olishiga va ayni paytda o‘zi saqlab qolishga intilayotgan sanoat sur’atini bo‘g‘ib qo‘ymagan holda texnologik o‘zini o‘zi ta’minlash rivoji uchun sharoit yarata olishiga bog‘liq bo‘ladi.

15-я пятилетняя программа (2026–2030 гг.) знаменует собой решительный поворот в экономической траектории Китая, обозначая начало эпохи, когда «качество» роста становится важнее его простой скорости. Установив скромный целевой показатель роста ВВП на уровне 4,5–5%, Пекин признает, что эпоха расширения рынка недвижимости за счет заимствований и масштабных инфраструктурных проектов достигла точки убывающей доходности. Вместо этого стратегия ориентируется на «новые качественные производительные силы», делая ставку на передовые высокотехнологичные направления, такие как искусственный интеллект, квантовые технологии и низковысотная экономика. Этот переход направлен на то, чтобы внедрить инновации непосредственно в промышленную ДНК страны, ставя целью достижение доли цифровой экономики в ВВП на уровне 12,5% к концу десятилетия.
В стратегическом плане план уравновешивает внутренние социальные реформы с глобальными экологическими обязательствами. Чтобы исправить глубоко укоренившиеся дисбалансы, Китай предпринимает шаги по укреплению своей модели «двойного обращения» путем усиления систем социальной защиты — таких как уход за детьми и пожилыми людьми — чтобы наконец разблокировать вялое потребление домохозяйств. Хотя план подтверждает приверженность достижению углеродной нейтральности к 2060 году, в нем применяется прагматичный подход к выбросам, с акцентом на сокращение углеродной интенсивности на 17%. На международном уровне инициатива «Пояс и путь» пересматривается в пользу более мелких, высокодоходных «бутиковых» проектов, что отражает более осторожный и избирательный подход к взаимодействию с мировыми рынками.
Однако путь к 2030 году сопряжен со структурными препятствиями, которые могут подвергнуть испытанию решимость правительства. Постоянное торможение со стороны сектора недвижимости, избыточные производственные мощности и осторожная потребительская база представляют собой значительные риски для этих целей модернизации. Успех концепции, изложенной в данном аналитическом обзоре, зависит от того, сможет ли государство успешно преодолеть эти финансовые уязвимости и одновременно создать условия, в которых технологическая самодостаточность сможет процветать, не подавляя при этом тот самый промышленный импульс, который оно стремится сохранить.