Frontier Talks. Tadqiqot va ta’limda sun’iy intellekt
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Mushtariy Usmonova tadqiqot va ta’limda sun’iy intellektga bag‘ishlangan Frontier Talks turkumidagi navbatdagi seminarni o‘tkazishini mamnuniyat bilan ma’lum qiladi.
Usmonova xonim sun’iy intellekt vositalari va metodologiyalarining zamonaviy ko‘rinishi hamda ularning ilmiy sohalarda qo‘llanilishi haqida ma’lumot beradi. U ma’lumotlarni tahlil qilish va adabiyotlarni ko‘rib chiqish uchun mashinali o‘rganish usullarini tahlil qilishdan boshlab, tizimli sharhlarni tezlashtirish, yangi tadqiqot yo‘nalishlarini aniqlash va hatto yangi farazlarni shakllantirish uchun tabiiy tilni qayta ishlashdan qanday foydalanish mumkinligini namoyish etadi.
Ishtirokchilar, shuningdek, oliy ta’lim amaliyoti va siyosiy tadqiqotlardan olingan misollarni ko‘rib chiqib, moslashuvchan ta’lim platformalari va aqlli o‘qitish tizimlari pedagogik amaliyotni qanday o‘zgartirayotganini o‘rganadilar. Usmonova xonim tinglovchilarga ochiq kodli sun’iy intellekt dasturiy ta’minotidan foydalangan holda amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazadi, modellarni tekshirishning eng yaxshi usullarini, axloqiy kafolatlarni va sun’iy intellekt bilimlarini an’anaviy o‘quv dasturlariga qo‘shishni tushuntiradi.
Sessiya ma’lumotlar maxfiyligi, algoritmik xolislik va sun’iy intellekt boshqaradigan dunyoda o‘qituvchilarning kasbiy rivojlanish ehtiyojlari kabi masalalarni muhokama qilish imkonini beradigan faol savol-javob paneli bilan yakunlanadi.

Frontier Talks. Искусственный интеллект в исследованиях и образовании
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) рад сообщить, что Муштарий Усмонова проведет следующий семинар из серии Frontier Talks, посвященный искусственному интеллекту в исследованиях и образовании.
Г-жа Усмонова проведет обзор современного ландшафта инструментов и методологий ИИ и их применения в научных дисциплинах. Начав с обзора методов машинного обучения для анализа данных и обзора литературы, она продемонстрирует, как можно использовать обработку естественного языка для ускорения систематических обзоров, выявления возникающих исследовательских тенденций и даже генерирования новых гипотез.
Участники также рассмотрят примеры из практики высшего образования и политических исследований, изучая, как адаптивные обучающие платформы и интеллектуальные обучающие системы меняют педагогическую практику. Г-жа Усмонова проведет слушателей через практические упражнения с использованием программного обеспечения ИИ с открытым исходным кодом, иллюстрируя лучшие практики проверки моделей, этические гарантии и интеграцию знаний ИИ в традиционные учебные программы.
Сессия завершится динамичной панелью вопросов и ответов, где можно будет обсудить такие проблемы, как конфиденциальность данных, алгоритмическая предвзятость и потребности преподавателей в профессиональном развитии в мире, управляемом ИИ.