Strategik bog‘liqlik markazi rahbari Nargiza Umarova ishtirokidagi Frontier Talks seminari. Umarova mintaqaviy geosiyosat va integratsiya jarayonlari bo‘yicha o‘z tajribasiga tayanib, Yevroosiyo xalqaro munosabatlari keng qamrovida Eron Islom Respublikasining Markaziy Osiyodagi rivojlanayotgan strategik maqsadlarini atroflicha tahlil etadi.
Seminar davomida Tehronning Markaziy Osiyo davlatlari bilan ko‘p qirrali aloqalari o‘rganiladi, bunda geosiyosiy, iqtisodiy va xavfsizlik masalalarining Eronning mintaqadagi tashqi siyosat ustuvorliklari va strategik tashabbuslarini qanday shakllantirishiga alohida e’tibor qaratiladi. Ishtirokchilar Eronning Markaziy Osiyo bo‘ylab o‘z ta’siri va hamkorligini mustahkamlash uchun savdo, energetika, transport infratuzilmasi va mintaqaviy xavfsizlik kabi sohalardagi hamkorlikdan qay tarzda foydalanishga intilayotgani haqida chuqur tushunchaga ega bo‘ladilar.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar o‘rtasida shakllanayotgan transport yo‘laklari, iqtisodiy aloqadorlik va Eronning Markaziy Osiyoning kelajakdagi geosiyosiy manzarasini shakllantirishdagi o‘rni kabi mavzularda faol munozara o‘tkaziladi.

Frontier Talks. Геополитические интересы Ирана в Центральной Азии
Семинар Frontier Talks с участием Наргизы Умаровой, руководителя Центра стратегической связности. Опираясь на свой опыт в области региональной геополитики и динамики интеграции, Умарова представит всесторонний анализ эволюции стратегических целей Исламской Республики Иран в Центральной Азии в более широком контексте евразийских международных отношений.
На семинаре будут рассмотрены многогранные отношения Тегерана с государствами Центральной Азии, с акцентом на то, как геополитические, экономические и безопасностные соображения определяют приоритеты внешней политики Ирана и его стратегические инициативы в регионе. Участники семинара получат представление о том, как Иран стремится использовать сотрудничество в таких областях, как торговля, энергетика, транспортная инфраструктура и региональная безопасность, для укрепления своего влияния и партнерских отношений в Центральной Азии.
В рамках сессии состоится интерактивная дискуссия между участниками по таким темам, как формирующиеся транспортные коридоры, экономическая взаимосвязь и роль Ирана в формировании будущего геополитического ландшафта Центральной Азии.