Chorshanba kuni, 4-iyunda, Fransiya tashqi siyosatidagi “yumshoq kuch”ning Markaziy Osiyo yo‘nalishiga bag‘ishlangan Frontier Talks seminarini o‘tkazamiz. Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakulteti doktoranti Mohira Saidazimxo‘jayeva ma’ruza qiladi. Uning tadqiqotlari Fransiyaning Markaziy Osiyodagi diplomatik ta’siri taraqqiyotini o‘rganishga qaratilgan.
Saidazimxo‘jayeva xonim dastlab sovuq urushdan keyingi Fransiya tashqi siyosatining keng strategik doirasida Fransiyaning yumshoq kuch vositalarini - madaniy diplomatiya, ta’lim almashinuvi va rivojlanish sohasidagi hamkorlikni tahlil qiladi. Toshkent va Olmatodalgi dala tadqiqotlari natijalariga asoslanib, u fransuz til institutlari, akademik hamkorliklar va madaniyat markazlari ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash, “erkinlik – tenglik – birodarlik” qadriyatlarini ilgari surish hamda Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Tojikiston bilan barqaror sheriklik munosabatlarini rivojlantirish uchun qanday qo‘llanilayotganini ko‘rib chiqadi.
Keyin seminarda Fransiyaning Markaziy Osiyo jamoatchiligi bilan o‘zaro hamkorligining aniq shakllari muhokama qilinadi: “Alliance Française” tarmog‘i va fransuzcha akademik dasturlardan tortib suv resurslarini boshqarish, qayta tiklanadigan energiya manbalari va madaniy merosni saqlash bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlargacha. Ma’ruzachi ushbu tashabbuslarning mahalliy siyosiy munozaralar, ijtimoiy tarmoqlar va elita tushunchalariga ta’sirini baholab, murakkab postsovet merosi bilan ajralib turgan mintaqadagi yutuqlar va mavjud muammolarni ta’kidlaydi.
Yakunida u Fransiyaning Markaziy Osiyodagi yumshoq kuch strategiyasini kuchaytirish bo‘yicha tavsiyalar beradi, yuqori darajadagi siyosiy hamkorlikni quyi darajadagi madaniy va ta’lim ishlari bilan muvozanatlashtiruvchi nozikroq yondashuvni taklif etadi. Ishtirokchilar Fransiya kabi o‘rta darajali davlatlar Xitoy-Rossiya raqobati va “Global Gateway” tashabbusi doirasida G‘arb ishtirokini qayta ko‘rib chiqish ta’sirida tobora shakllanayotgan mintaqada o‘z ta’sirini qanday saqlab qolishi mumkinligi haqida yangi tushunchalarga ega bo‘ladilar.
Ushbu seminar dolzarb geosiyosiy masalalar bo‘yicha qat’iy ilmiy muloqotga sodiqligimizni tasdiqlaydi. Kelgusi seminarlar yetakchi mutaxassislar va yosh tadqiqotchilarni bir joyga to‘plashda davom etadi, fanlararo fikr almashishni rag‘batlantirib, bu ham ilmiy faoliyatni, ham siyosiy amaliyotni boyitadi. Ishtirok etish barcha qiziquvchilar uchun ochiq.

В среду, 4 июня, мы проведем семинар Frontier Talks, посвященный центральноазиатскому вектору мягкой силы во французской внешней политике. В мероприятии выступит Мохира Саидазимхуджаева, аспирантка факультета Международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии, чьи исследования посвящены изучению эволюции дипломатического влияния Франции в Центральной Азии.
Г-жа Саидазимхуджаева начнет с рассмотрения инструментов мягкой силы Франции — культурной дипломатии, образовательных обменов и сотрудничества в области развития — в более широком стратегическом контексте французской внешней политики после окончания холодной войны. Опираясь на результаты своих полевых исследований в Ташкенте и Алматы, она проанализирует, как французские языковые институты, академические партнерства и культурные центры используются для укрепления двусторонних связей, продвижения ценностей «свобода – равенство – братство» и развития устойчивых партнерских отношений с Казахстаном, Узбекистаном, Кыргызстаном, Туркменистаном и Таджикистаном.
Затем на семинаре будут рассмотрены конкретные формы взаимодействия Франции с общественностью Центральной Азии: от сети Alliance Française и франкоязычных академических программ до совместных исследований в области управления водными ресурсами, возобновляемых источников энергии и сохранения культурного наследия. Докладчик оценит влияние этих инициатив на местные политические дебаты, социальные сети и восприятие элиты, подчеркнув как успехи, так и текущие проблемы в регионе, отмеченном сложным постсоветским наследием.
В заключение она предложит рекомендации по укреплению стратегии мягкой силы Франции в Центральной Азии, выступая за более тонкий подход, который уравновешивает политическое взаимодействие на высоком уровне с культурной и образовательной работой на низовом уровне. Участники получат новые представления о том, как средние державы, такие как Франция, могут сохранить свое влияние в регионе, который все больше формируется под влиянием китайско-российской конкуренции и пересмотра западного участия в рамках инициативы Global Gateway.
Этот семинар подтвердит нашу приверженность строгому научному диалогу по актуальным геополитическим вопросам. Будущие семинары будут по-прежнему собирать ведущих экспертов и молодых исследователей, способствуя междисциплинарному обмену идеями, который обогащает как научную деятельность, так и политическую практику. Участие открыто для всех заинтересованных сторон.