“Islom moliyasini joriy etish: O‘zbekistonning tartibga solish va bank tizimi uchun qiyosiy tajribalar” mavzusidagi ekspertlar davra suhbati
26 Oktabr 2025
28-oktyabr, seshanba, soat 14:00 – 16:40 (Toshkent vaqti bo‘yicha)
Format: gibrid (shaxsan va onlayn)
Til: ingliz
Zoom: https://us06web.zoom.us/j/81327550375?pwd=eYifxIsTS3lTTTZQgk0DMYgsqqWRwa.1
ID: 813 2755 0375
Kirish kodi: 268701
Davra suhbatida yetakchi mamlakatlar islom moliyasi tizimlarini qanday shakllantirganini va qaysi elementlarni O‘zbekiston uchun moslashtirishni ko‘rib chiqiladi. Ishtirokchilar Bahrayn, Livan, Malayziya va Tunis institutsional modellari va tartibga solish strategiyalarini taqqoslab, bozor o‘sishi, nazorat uyg‘unligi va shariat boshqaruviga imkon bergan mexanizmlarni aniqlab, qaysi tamoyillar turli huquqiy tizimlarda eng samarali ekanligini o‘rganadilar.
Muhokamaning ikkinchi qismi mahsulot tuzilishi va bank darajasidagi amaliyotga qaratiladi. Mutaxassislar tijorat banklarida shariatga mos moliyaviy vositalarni chiqarish usullarini - jumladan, murabaha, ijara va sukukni tuzish yondashuvlarini tahlil qilib, innovatsiyalarni cheklamasdan muvofiqlikni ta’minlash uchun operatsion talablar, xatarlarni nazorat qilish va boshqaruv kengashi nazoratini ko‘rib chiqadilar. Ushbu vositalarning turli tartibga solish tizimlari doirasida qanday tasdiqlangani, nazorat qilingani va hisoboti yuritilganiga alohida e’tibor qaratiladi.
Ushbu bilimlarga asoslanib, muhokama O‘zbekiston uchun amaliy yo‘l xaritasini belgilaydi: tanlangan tijorat banklarida pilotni boshlash uchun zarur bo‘lgan minimal tartibga solish va tashkiliy choralar; qoidalar va ko‘rsatmalarni bosqichma-bosqich joriy etish; va milliy qonunchilik hamda nazorat salohiyatiga mos keladigan mutanosib shariat boshqaruv tizimi variantlari. Maqsad - qiyosiy tajribani aniq bosqichlar va tartibga soluvchi organlar, banklar hamda shariat maslahatchilari o‘rtasidagi teskari aloqani o‘z ichiga olgan amaliy pilot yo‘l xaritasiga aylantirish.
Yakuniy qismda, ishtirokchilar davlat organlari uchun islomiy bankni rag‘batlantirish bo‘yicha tavsiyalarni umumlashtiradilar - siyosatni ishlab chiqish, bozorni ma’rifatlashtirish va idoralararo hamkorlikni qamrab oladi - hamda tadbirning tahliliy natijalari olingan saboqlarni qanday aks ettirishini, potensial iqtisodiy ta’sir va xatarlarni baholashni va O‘zbekistonda barqaror bozor tizimi uchun keyingi qadamlarni taklif qilishni muhokama qiladilar.

Экспертный круглый стол на тему «Внедрение исламского финансирования: сравнительный анализ для регуляторной и банковской системы Узбекистана»
26 октября, 2025
Вторник, 28 октября, 14:00 – 16:40 (по ташкентскому времени)
Формат: гибридный (очно и онлайн)
Язык: английский
Zoom: https://us06web.zoom.us/j/81327550375?pwd=eYifxIsTS3lTTTZQgk0DMYgsqqWRwa.1
ID: 813 2755 0375
Код доступа: 268701
В ходе круглого стола будет рассмотрено, как ведущие юрисдикции построили экосистемы исламского финансирования и какие элементы могут быть адаптированы для Узбекистана. Участники сравнят институциональные модели и регуляторные стратегии Бахрейна, Ливана, Малайзии и Туниса, определив механизмы, которые обеспечили рост рынка, согласованность надзора и управление в соответствии с шариатом, а также изучив, какие принципы лучше всего подходят для различных правовых систем.
Вторая часть дискуссии будет посвящена архитектуре продуктов и практике на уровне банков. Эксперты рассмотрят подходы к выпуску инструментов, соответствующих нормам шариата, в коммерческих банках, такие как структурирование мурабаха, иджара и сукук, а также обсудят операционные требования, меры контроля рисков и надзор со стороны совета директоров для обеспечения соблюдения норм без сдерживания инноваций. Особое внимание будет уделено тому, как эти инструменты сертифицируются, контролируются и отражаются в отчетности в рамках различных регуляторных режимов.
На основе этих выводов в ходе дискуссии будет начертан прагматичный путь для Узбекистана: минимальные регуляторные и организационные меры, необходимые для запуска пилотного проекта в отдельных коммерческих банках; последовательность правил и рекомендаций; варианты пропорциональной системы управления в соответствии с шариатом, которая соответствует внутреннему законодательству и надзорным возможностям. Цель состоит в том, чтобы преобразовать сравнительный опыт в реализуемую пилотную дорожную карту с четкими этапами и обратной связью между регуляторами, банками и консультантами по шариату.
В заключение участники обобщат рекомендации для государственных органов по продвижению исламского банкинга, охватывающие разработку политики, просвещение рынка и межведомственную координацию, а также изложат, как аналитические результаты мероприятия будут отражать извлеченные уроки, оценивать потенциальные экономические последствия и риски и предлагать следующие шаги для создания устойчивой рыночной архитектуры в Узбекистане.