Xitoyning SHHTdagi raisligi: Tashkilotni rivojlantirish muammolari va istiqbollari
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Shanxay ijtimoiy fanlar akademiyasi va Fudan universiteti (Xitoy) bilan hamkorlikda 15-may kuni Zoom platformasida o‘tkaziladigan “Xitoyning SHHTdagi raisligi: Tashkilotni rivojlantirish muammolari va istiqbollari” mavzusidagi xalqaro onlayn-konferensiyani e’lon qilishdan mamnun. Tadbirning ish tillari ingliz va rus tillari bo‘ladi.
Ushbu ilmiy tadbir Xitoy raisligidagi Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT)ning joriy ustuvor yo‘nalishlari va strategik rivojlanish yo‘nalishlarini tahlil qilishga bag‘ishlangan. Global noaniqlik kuchayib borayotgan va geosiyosiy dinamika o‘zgarayotgan bir paytda konferensiya SHHTning mintaqaviy va global masalalardagi o‘zgaruvchan rolini chuqur muhokama qilish va tanqidiy anglash uchun platforma yaratishni maqsad qilgan.
Konferensiya SHHTning global taraqqiyotdagi rolini ko‘rib chiqadi, bunda iqtisodiy integratsiya, ta’lim almashinuvi, madaniy diplomatiya, shuningdek, a’zo davlatlar o‘rtasida innovatsiyalar va texnologik hamkorlikni rivojlantirish kabi asosiy jihatlarga e’tibor qaratadi. Ishtirokchilar hamkorlikni chuqurlashtirish yo‘lidagi muammolarni muhokama qiladilar, shuningdek, tashkilotning yanada ko‘p qutbli va o‘zaro bog‘liq dunyo tartibini ilgari surish uchun taqdim etayotgan imkoniyatlarini ta’kidlaydilar.
Bundan tashqari, SHHTning yaqinda kengayishi oqibatlari va global beqarorlik sharoitida uni institutsional modernizatsiya qilishning keng qamrovli masalasiga e’tibor qaratiladi. Yangi a’zo davlatlarning qo‘shilishi va tashkilot ichidagi kuchlar muvozanatining o‘zgarishi bilan SHHTning boshqaruv tuzilmalarini, uning jamoaviy qarorlar qabul qilish qobiliyatini, xavfsizlik va taraqqiyot sohasidagi mintaqaviy kun tartibini shakllantirishdagi ahamiyatini qayta baholash zarurati ortib bormoqda. Panellarda institutsional o‘zgarishlar, SHHT kelajagiga geosiyosiy va strategik qarash masalalari ko‘rib chiqiladi, bunda Markaziy Osiyo davlatlarining kengroq Yevrosiyo hamkorligi doirasidagi manfaatlariga alohida e’tibor beriladi.

Председательство Китая в ШОС: Проблемы и перспективы развития организации
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в партнерстве с Шанхайской академией общественных наук и Фуданьским университетом (Китай) рад объявить о проведении международной онлайн-конференции «Председательство Китая в ШОС: Проблемы и перспективы развития организации», которая состоится 15 мая на платформе Zoom. Рабочими языками мероприятия будут английский и русский.
Это научное мероприятие посвящено анализу текущих приоритетов и стратегических направлений развития Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) под председательством Китая. В период нарастания глобальной неопределенности и изменения геополитической динамики конференция призвана предоставить платформу для вдумчивого диалога и критического осмысления эволюционирующей роли ШОС в региональных и глобальных делах.
Конференция рассмотрит роль ШОС в глобальном развитии, сосредоточившись на таких ключевых аспектах, как экономическая интеграция, образовательный обмен, культурная дипломатия, а также продвижение инноваций и технологического сотрудничества между государствами-членами. Участники рассмотрят проблемы, стоящие на пути углубления сотрудничества, а также подчеркнут возможности, которые организация предоставляет для продвижения более многополярного и взаимосвязанного мирового порядка.
Кроме того, внимание будет сосредоточено на последствиях недавнего расширения ШОС и более широком вопросе ее институциональной модернизации в условиях глобальной турбулентности. С включением новых государств-членов и изменением баланса сил внутри организации растет необходимость переоценки структур управления ШОС, ее способности принимать коллективные решения и ее значимости в формировании региональной повестки дня в области безопасности и развития. На панелях будут рассмотрены вопросы институциональной трансформации, геополитического и стратегического видения будущего ШОС с особым вниманием к интересам государств Центральной Азии в более широких рамках евразийского сотрудничества.