30-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida (IXTI) Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti (KIEP) huzuridagi Yangi Iqtisodiyotlarni O‘rganish Markazining (Center for Emerging Economy Studies — CEES) Rossiya va Yevrosiyo bo‘limi tadqiqotchisi Kim Kyungmin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. IXTI tomonidan uchrashuvda Odil Gafаrov, institut direktorining o‘rinbosari, Abbos Boboxonov, Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari, hamda markazning yetakchi ilmiy xodimi Madina Alimova ishtirok etdi.
Suhbat davomida O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) doirasidagi pozitsiyasiga oid asosiy masalalar muhokama qilindi. Jumladan, mintaqaviy xavfsizlik, tashkilot tarkibining kengayishi, iqtisodiy kun tartibining rivojlanishi hamda ushbu jarayonlarning xalqaro va Yevrosiyo arxitekturasi uchun ahamiyati haqida fikr almashildi.
Alohida e’tibor ShHTning Mintaqaviy antiterror tuzilmasi (RATS) faoliyatiga, a’zo davlatlar o‘rtasida samarali hamkorlikni ta’minlashda tenglik va konsensus tamoyillarining ahamiyatiga, shuningdek, yangi a’zolarning Markaziy Osiyoda transport-logistika va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishdagi ishtirokiga qaratildi.
Uchrashuv yakunida IXTI va Koreya ilmiy markazlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar qo‘shma loyihalar, ekspert muloqotlari va akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.

30 сентября в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча исследователя Центра изучения новых экономик (Center for Emerging Economy Studies, CEES) Корейского института международной экономической политики (KIEP), сотрудника отдела по России и Евразии Ким Кёнмин с заместителем директора ИПМИ Одилом Гафаровым, руководителем Центра исследований Азиатско-Тихоокеанского региона Аббосом Бобохоновым и ведущим научным сотрудником Центра Мадиной Алимовой.
В ходе беседы были обсуждены ключевые аспекты позиции Узбекистана в рамках Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), включая вопросы региональной безопасности, расширения состава организации и её экономической повестки, а также влияние этих процессов на международную и евразийскую архитектуру.
Отдельное внимание было уделено деятельности Региональной антитеррористической структуры ШОС, значению принципов равноправия и консенсуса для выстраивания эффективного взаимодействия между странами-членами, а также перспективам участия новых членов в развитии транспортно-логистических и экономических связей в Центральной Азии.
В заключение стороны обсудили возможности дальнейшего институционального сотрудничества между ИПМИ и корейскими исследовательскими центрами, включая совместные проекты, экспертные диалоги и академический обмен.