Joriy yilning 2-aprel kuni JIDU huzuridagi IXTI direktor o‘rinbosari Odil Gafarov hamda ilmiy xodimlar Mushtariy Usmonova va Odilbek Manabov “Le Figaro”, “France 24” va “Radio France Internationale” kabi yetakchi ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik qilib kelayotgan fransiyalik jurnalist Rejis Jante bilan uchrashdilar.
Suhbat davomida Rejis Jante o‘z kasbiy faoliyati haqida so‘zlab, uzoq vaqtdan beri Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi siyosiy va ijtimoiy jarayonlarni yoritib kelayotganini qayd etdi. Shuningdek, u turli tadqiqot markazlari va ekspert platformalari bilan hamkorlik qilishi jurnalistik faoliyatini mintaqa kun tartibini chuqur tahliliy o‘rganish bilan birga olib borish imkonini berishini ta’kidladi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar joriy siyosiy jarayonlar, mintaqaviy dinamikaning o‘zgarishi hamda Markaziy Osiyoning Yevropa ekspert-media makonida idrok etilishi xususiyatlari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda ekspert-tahliliy hamkorlik masalalariga, shuningdek, mintaqada yuz berayotgan jarayonlar haqida kengroq tushunchani shakllantirishda sifatli jurnalistikaning o‘rniga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini ham ko‘rib chiqdilar. Xususan, o‘zaro professional qiziqish uyg‘otadigan anjumanlar, ekspert muhokamalari va boshqa ilmiy-tahliliy tadbirlarda ishtirok etish imkoniyatlari muhokama qilindi.

В ИПМИ прошла встреча с Режисом Жантэ
2 апреля состоялась встреча заместителя директора ИПМИ при УМЭД Одила Гафарова, а также научных сотрудников Муштарий Усмоновой и Одилбека Манабова с французским журналистом Режисом Жантэ, сотрудничающим с такими ведущими медиа, как Le Figaro, France 24 и Radio France Internationale.
В ходе беседы Режис Жантэ рассказал о своей профессиональной деятельности, отметив, что на протяжении длительного времени занимается освещением политических и общественных процессов в странах Кавказа и Центральной Азии. Он также подчеркнул, что взаимодействует с различными исследовательскими центрами и экспертными площадками, что позволяет ему совмещать журналистскую практику с более глубокой аналитической проработкой региональной повестки.
В этом контексте стороны обменялись мнениями по вопросам текущих политических процессов, трансформации региональной динамики и особенностей восприятия Центральной Азии в европейском экспертно-медийном пространстве.
Отдельное внимание в ходе встречи было уделено вопросам экспертно-аналитического сотрудничества и роли качественной журналистики в формировании более объемного понимания процессов, происходящих в регионе.
В завершение встречи стороны также рассмотрели возможные направления дальнейшего взаимодействия. В частности, речь шла о перспективах участия в конференциях, экспертных дискуссиях и иных академико-аналитических мероприятиях, представляющихвзаимный профессиональный интерес.