Joriy yilning 7-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan JIDUning akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori va IXTI direktori Akram Umarov hamda Xitoy xalqaro munosabatlar universiteti delegatsiyasi o‘rtasida ishchi uchrashuv o‘tkazildi. Xitoy tomonidan dotsentlar Lyu In va Chjan Szyan ishtirok etdi. Ularni JIDU Diplomatiya akademiyasi direktori Abdusamat Xaydarov, IXTI direktor o‘rinbosari Odil Gafarov, JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Madina Abdullayeva, JIDU Xalqaro akademik hamkorlik ofisi rahbari Gavhar Mirxalilova va IXTI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov kutib oldi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar Yevroosiyodagi xalqaro munosabatlarning zamonaviy tendensiyalari haqida fikr almashdilar. Bunda Xitoyning mintaqa bilan o‘zaro hamkorligi doirasida Markaziy Osiyo rolining o‘zgarishiga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni chuqurlashtirishda akademik diplomatiyaning ahamiyati ortib borayotganini ta’kidladilar. Bu, xususan, transport qulayligi, savdo va xavfsizlik masalalarini birgalikda o‘rganish orqali amalga oshirilishi mumkinligi aytildi. Markaziy Osiyo, Sharqiy Osiyo va Osiyo-Tinch okeani mintaqasining keng qamrovli dinamikasini o‘z ichiga olgan qiyosiy tadqiqotlar salohiyatiga alohida e’tibor berildi.
Shuningdek, tomonlar JIDU va IXTI hamda Xitoy xalqaro munosabatlar universiteti o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishning amaliy imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Qo‘shma tadqiqot loyihalarini ishlab chiqish, birgalikdagi siyosiy hujjatlar tayyorlash, yetakchi olimlarning ma’ruzalarini uyushtirish, shuningdek, tashqi siyosat va mintaqaviy tadqiqotlar bo‘yicha ikki tomonlama konferensiyalar va davra suhbatlarini tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma o‘quv kurslari istiqbollari ta’lim jarayonini xalqarolashtirish va yosh tadqiqotchilarga Xitoy va Markaziy Osiyo akademik muhiti bilan bevosita tanishish imkoniyatini yaratishning muhim vositalari sifatida baholandi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar ushbu muloqotni uzoq muddatli hamkorlikka aylantirish borasida umumiy manfaatdor ekanliklarini izhor etdilar. Uchrashuv ikkala muassasaning ham xalqaro munosabatlar sohasida mutaxassislarning yangi avlodini tayyorlashda hamkorlikni chuqurlashtirish va butun Osiyo mintaqasining rivojlanishini belgilaydigan jarayonlarni yanada teranroq tushunishga ko‘maklashishga o‘zaro tayyorligini tasdiqladi.

7 ноября Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) провел рабочую встречу между Акрамом Умаровым, первым проректором по академическим делам УМЭД и директором ИПМИ, и делегацией Китайского университета международных отношений. Китайскую сторону представляли доценты Лю Ин и Чжан Цзянь, которых также принимали Абдусамат Хайдаров, директор Дипломатической академии УМЭД, заместитель директора ИПМИ Одил Гафаров, Мадина Абдуллаева, декан факультета международных отношений УМЭД, Гавхар Мирхалилова, руководитель Отдела международного академического сотрудничества УМЭД и руководитель Центра азиатско-тихоокеанских исследований ИПМИ Аббос Бобохонов.
В ходе обсуждений участники обменялись мнениями о современных тенденциях в международных отношениях в Евразии, уделив особое внимание эволюции роли Центральной Азии в контексте взаимодействия Китая с регионом. Стороны подчеркнули растущую важность академической дипломатии в углублении взаимопонимания между Узбекистаном и Китаем, в том числе посредством совместных исследований по вопросам транспортной доступности, торговли и безопасности. Особое внимание было уделено потенциалу сравнительных исследований, охватывающих Центральную Азию, Восточную Азию и более широкую динамику Азиатско-Тихоокеанского региона, области.
Стороны также изучили практические возможности расширения сотрудничества между УМЭД и ИПМИ и Китайским университетом международных отношений. Среди обсуждаемых вопросов были разработка совместных исследовательских проектов, совместные политические документы, приглашенные лекции ведущих ученых, а также организация двусторонних конференций и круглых столов по вопросам внешней политики и региональных исследований. Перспективы обмена студентами и преподавателями, совместные курсы были рассмотрены как важные инструменты интернационализации образовательного процесса и предоставления молодым исследователям возможности из первых рук познакомиться с академической средой Китая и Центральной Азии.
В заключение встречи участники выразили общую заинтересованность в преобразовании этого диалога в долгосрочное партнерство. Встреча подтвердила взаимную готовность обоих учреждений углублять сотрудничество в подготовке нового поколения специалистов в области международных отношений и способствовать более тонкому пониманию процессов, определяющих развитие всего азиатского региона.